Strona główna Aktualności Taki był 2016 rok

Taki był 2016 rok

1

Portal EPAinfo informował o najważniejszych wydarzeniach z naszego miasta i powiatu. W 2016 roku ugruntowaliśmy pozycję najszybszego źródła informacji w naszym regionie. 

Poniżej prezentujemy przegląd ważniejszych i najczęściej czytanych wiadomości z naszego powiatu.

Walczył do końca

Niestety, najczęściej czytaną informacja (blisko 35 tys. wyświetleń) opublikowaną w 2016 roku była ta o śmierci Piotra Wojtasa, który 25 marca zmarł na raka krwi. Za sprawą 32-letniego pabianiczanina do Bazy Dawców Komórek Macierzystych trafiło 740 osób z naszego miasta. Choć 6 listopada 2015 roku Piotr miał przeszczep szpiku, choroba okazała się nie do pokonania. Jego śmierć wywołała lawinę komentarzy na portalu wykop.pl, gdzie Piotr był aktywnym użytkownikiem. Osierocił 2-letniego syna.

Piotr miał 32 lata
Najgłośniejszy proces ostatnich lat

W marcu zapadł wyrok w jednej z najgłośniejszych spraw kryminalnych ostatnich lat – śmierci rowerzysty na ul. Nawrockiego. W Sądzie Okręgowym w Łodzi zebrało się kilkudziesięciu dziennikarzy, aby relacjonować ogłoszenie wyroku. Konrad B. został skazany na 8 lat pozbawienia wolności, Łukasz G. na 4 lata, a Kamil K. na 2 lata. Do tragedii doszło w grudniu 2014 roku na ulicy Nawrockiego. 31-letni Piotr został wepchnięty pod autobus, gdy jechał rowerem. Zmarł na miejscu. Wszystko na temat zdarzenia i procesu. Do sprawy wróciliśmy jeszcze w listopadzie. Wtedy też odbyło się posiedzenie sądu apelacyjnego. Z trzech oskarżonych, kierowca Kamil K. usłyszał, że czeka go najkrótsza z wymierzonych w sądzie kar. Jego pełnomocnik przekonał wówczas sąd, iż nie ma dowodów, na to że chciał się do tej bójki przyłączyć. Dlatego też sędzia zdecydował o karze jedynie dwóch lat pozbawienia wolności. Kiedy jednak współodpowiedzialni za zbrodnię sprzed dwóch lat siedzieli na sali sądowej i czekali na wynik apelacji, Kamil K. trzeźwiał na komisariacie. Dwa dni wcześniej jadąc pod wpływem alkoholu potracił na przejściu dla pieszych 51-letniego mężczyznę. Sąd zdecydował, że 21-latek najbliższe dwa miesiące spędzi za kratami aresztu śledczego. Tym samym Kamila K. czeka kolejna sprawa i dłuższa odsiadka.

Główny oskarżony – Konrad B.
Bo zapalił papierosa

17 kwietnia doszło do tragedii na ulicy Bagatela, gdzie dosłownie kamienica wyleciała w powietrze. Od budynku odpadła jedna ściana, a lokatorzy znaleźli się pod gruzami. Gdy dotarliśmy na miejsce trwała ewakuacja rannych. Niestety, 54-letni Karol K. zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń. Lokatorzy, u których wybuchła butla gazowa byli kompletnie pijani mieli około 2,5 promila. Jeszcze więcej miała ofiara – 4,4 promila.
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zadecydował o rozbiórce resztek kamienicy.  Wszystkie informacje związane z wydarzeniami przy Bagatela. 

Akcja ratunkowa
Zenek zdobył nasze serca

Wbrew krążącym opiniom pabianiczanie czytają też pozytywne informacje. Ogromną popularnością cieszyły się newsy związane z przyjazdem do Pabianic króla disco polo – Zenka Martyniuka. Portal EPAinfo jako pierwszy podał informację, że to właśnie Zenek wystąpi na Dniach Powiatu Pabianickiego. Ten news opublikowany 15 lutego (WIĘCEJ) miał ponad 10 tys. wyświetleń. Popularniejsza była jednak sama relacja z koncertu króla, który wystąpił w Parku Wolności 14 maja. Zanotowała 12,5 tys. wyświetleń (ZOBACZ RELACJĘ). Natomiast filmik z koncertu, a dokładnie utwór „Oczy zielone” zanotował na naszym kanale na You Tube 13 930 wyświetleń (SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ NA YT). Na Strzelnicy bawiła się rekordowa liczba mieszkańców powiatu.

Zenek chętnie pozował do zdjęć
Drugie życie Lewityna

W czerwcu nastąpiło długo wyczekiwane otwarcie Lewityna po pierwszym etapie rewitalizacji. Choć prezydent Grzegorz Mackiewicz zaliczył wpadkę z piaskiem znad morza (przyjechały tylko dwie ciężarówki – to 20 procent plaży) to i tak miejsce to dostało drugie życie. Na otwarciu zagrał zespół Oddział Zamknięty. W późniejszym terminie postawiono plac do street workout, a kilka dni temu zakończyła się budowa boiska do siatkówki. Prezydent ma całą koncepcję dalszego rozwoju ośrodka. Lewityn to bez wątpienia inwestycja mijającego roku. O popularności mogą świadczyć zdjęcia z ostatniego weekendu wakacji (ZOBACZ).

 

PiS zdziesiątkowany

W podsumowaniu 20016 roku nie może zabraknąć polityki, a podobnie jak na szczeblu centralnym, dużo działo się też w naszym mieście. Najistotniejsze wydarzenia miały miejsce podczas czerwcowej sesji rady miejskiej. Wtedy z funkcji wiceprzewodniczącego rady odwołano Antoniego Hodaka. Ktoś musiał przejść na stronę opozycji. Radni Prawa i Sprawiedliwości opuścili salę obrad. Została jedynie Bożenna Kozłowska, Iwona Marczak i Andrzej Żeligowski. Oni też głosowali później w wyborach na nowych wiceprzewodniczących, którymi zostali: Kozłowska oraz Krzysztof Rąkowski z PO. Później okazało się, że tej trójce radnych nie na rękę działanie pod sztandarem PiS. Tym samym PiS stracił większość w radzie miejskiej i realną władzę ustawodawczą. Gwoździem do politycznej trumny były grudniowe wybory uzupełniające do rady miejskiej, w których bezapelacyjnie wygrał kandydat popierany przez koalicję PO-BSR-SLD (WIĘCEJ NT. TEMAT).

Troje radnych opuściło klub PiS
Czarny sierpień

Tragiczna seria wypadków śmiertelnych rozpoczęła się 7 sierpnia na drodze pod Dłutowem. 4 koleżanki w wieku 19-21 lat wracały z dyskoteki. Około 6.00 rano jechały wąską drogą z Dłutowa do Mierzączki Dużej. Wtedy 19-letnia kierująca straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w drzewo. Na miejscu zginęła 20-letnia Justyna, pasażerka. Pozostałe dziewczyny zostały ranne (WIĘCEJ).

Tydzień później, w sobotę przed północą, trzech kolegów jechało Audi ulicą Kilińskiego w Lutomiersku. Auto dachowało i uderzyło w drzewo. Z pojazdu wypadł 19-letni Krzysztof, mieszkaniec Czołczyna i strażak OSP. Został przygnieciony przez samochód. Pomimo reanimacji zmarł na miejscu wypadku. Autem kierował 21-latek (WIĘCEJ).

Kolejna tragedia rozegrała się w poniedziałek 29 sierpnia na drodze w Bychlewie. Tam 26-letni motocyklista z Pabianic wjechał w bok Fiata Panda. Kierująca autem próbowała zawrócić. W wyniku uderzenia w pojazd, motocyklista doznał wielonarządowych obrażeń ciała. Zmarł 2 dni później w szpitalu im. Kopernika w Łodzi. Ranne zostały osoby podróżujące Fiatem. Trwa śledztwo w sprawie tego wypadku (WIĘCEJ).

21-letni Dominik zginął w wypadku, do którego doszło z 20 na 21 sierpnia w miejscowości Korczyska w powiecie łaskim. Kierowca najprawdopodobniej wypadł zakrętu i rozbił się na przydrożnych drzewach. Uderzenie było tak silne, że ciężko rozpoznać markę pojazdu. Służby dotarły na miejsce po godz. 3.00. Lekarz stwierdził zgon mężczyzny.

W 2016 roku musieliśmy często informować o przykrych wydarzeniach. Mijające 12 miesięcy były najtragiczniejszym okresem na naszych drogach w ostatnich latach. W wypadkach komunikacyjnych zginęło 14 osób (WIĘCEJ O WYPADKACH ŚMIERTELNYCH).
Koleżanki wracały z dyskoteki
Wierni płakali

27 sierpnia jako pierwsi poinformowaliśmy o wielkiej stracie pabianickiego Kościoła. Na polecenie arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, ksiądz Michał Misiak przeniósł się z Pabianic  do Łodzi. Posługę kapłańską pełni w parafii Przemienienia Pańskiego.

Podobna informacja pojawiła się w lutym w 2015 roku. Duchowny miał przenieść się do Piotrkowa Trybunalskiego, ale arcybiskup w ostatniej chwili cofnął swoją decyzję.
– Ksiądz nie wyznacza sobie miejsca służby. Idę tam, gdzie jestem potrzebny – powiedział w rozmowie z portalem EPAinfo.

Michał Misiak służył w Pabianicach ponad dwa lata. W czasie dał się poznać jako pomysłowy i energiczny duszpasterz. To on zorganizował w Pabianicach pierwszą Chrystotekę (WIĘCEJ), spowiedź w czasie spaceru czy „Filmy z krzyżykiem” emitowane w kinie Tomi. Jest też jedną z najbardziej zaangażowanych osób w walkę z dopalaczami. Na dniach ukazała się książka „Ksiądz też człowiek”, gdzie możemy dowiedzieć się więcej o charyzmatycznym wikariuszu (WIĘCEJ).


Nasi w TV

Ogromną popularnością cieszyły się artykuły opisujące udział mieszkańców związanych z naszym powiatem w ogólnopolskich programach.
Bartłomiej Predel z Pabianic był bohaterem szóstego odcinka, dziesiątej serii programu Ugotowani. Pabianiczanin skradł serca innych uczestników i zdobył aż 26 punktów (na 30 możliwych) i zajął ex aequo pierwsze miejsce (WIĘCEJ).

Żaneta z Wymysłowa była bohaterką programu telewizji TTV „Damy i wieśniczki.PL”. Zdjęcia do jednego z odcinków realizowane były na początku września w miejscowości Wymysłów Piaski (gmina Dobroń). Tam, gospodarstwo prowadzi Żaneta, która zgłosiła się do popularnego show. Wymieniła się miejscami  z Dagmarą pochodząca ze Szczecina, a na co dzień mieszkającą w Hiszpanii (WIĘCEJ).

Ewa Chylińska dołączyła do grona Zapracowanych Supermam programu „Dzień dobry TVN”. Prywatnie jest mamą 2-letniego Maksa, zawodowo, wspólnie z mężem prowadzi klub fitness Strefa Ruchu przy ul. Konstantynowskiej. Od 6 lat starają się rozruszać pabianiczan, nie tylko poprzez zajęcia, ale również eventy np. 3-godzinne maratony zumby (WIĘCEJ).

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Wprowadzę trochę transparentności do Pana artykułu: Panie Jach wszyscy radni – ponad 20 – głosowało w czerwcu nad odwołaniem Hodaka, głosowanie było tajne. Panie Jach tę trójkę radnych we wrześniu wyrzucono z klubu PiS, a nie jak Pan to ujął nie na rękę było im działanie pod sztandarem PiS. Panie Jach PiS stracił większość, bo wyrzucił we wrześniu tych radnych z klubu PiS. A kto tak mądrze rządzi w pabianickim PiS i na czyje polecenie to było zapytaj Pan u źródła pabianickiej władzy ? Panie Jach czy większym wydarzeniem politycznym było zerwanie bez słowa w kwietniu przez Ciebiadę koalicji z… Czytaj więcej »