Strona główna Aktualności Gigantyczna kara dla Aflofarmu

Gigantyczna kara dla Aflofarmu

19

Pabianicka firma farmaceutyczna Aflofarm Farmacja Polska, której prezes Jacek Furman w miniony czwartek otrzymał nagrodę specjalną konkursu EY Przedsiębiorca Roku, ma zapłacić 26 mln zł kary za reklamy RenoPuren Zatoki Hot i RenoPuren Zatoki Junior. Taką decyzję podjął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Spoty były rozpowszechniane w telewizji i internecie w latach 2015 – 2016. Według UOKiK sposób, w jaki przedstawiano produkty w reklamach sugerował, iż mają działanie lecznicze. Tymczasem są to suplementy diety. Konsumenci, którzy oglądali spoty zostali tym samym wprowadzeni w błąd co do faktycznych właściwości produktów. Okazało się tak po badaniach, jakie na zlecenie UOKiK przeprowadził TNS.

– Potwierdziły one, że konsumenci oglądający reklamy RenoPuren Zatoki Hot i RenoPuren Zatoki Junior myśleli, że reklamowane produkty mają właściwości lecznicze. A suplementy diety są żywnością. Nie leczą – mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – Konsumenci nie potrafią odróżnić suplementu diety od leku, dlatego reklama musi rzetelnie informować o właściwościach produktu. Lek jest w świadomości odbiorców bardziej atrakcyjny od suplementu. Ponadto pod wpływem błędnych informacji rodzice mogli kupić dzieciom, które mają chore zatoki RenoPuren Zatoki Junior, zamiast pójść do lekarza.

Postępowanie przeciwko Aflofarm Farmacja Polska zostało wszczęte na początku kwietnia 2016 roku.

Suplementy diety nie mają właściwości leczniczych, to jedynie środki spożywcze. Ale odbiorcy reklam, w wyniku sposobu, w jaki zachęcano do kupna RenoPuren Zatoki Hot i RenoPuren Zatoki Junior, postrzegali je jako skuteczne środki do zwalczania dolegliwości związanych z zatokami.

Aflofarm Farmacja Polska ma zapłacić 25 mln 809 tys. zł kary. Firma została też zobowiązana do publikacji na własny koszt oświadczeń o tym, że wprowadzała w błąd. Gdy decyzja będzie prawomocna, pojawią się one w telewizji Polsat, TVP i na Youtube. Ale kiedy to nastąpi, nie wiadomo, gdyż Aflofarm odwołał się do sądu.

Przeciwko pabianickiej firmie toczy się jeszcze jedno postępowanie. Dotyczy suplementu diety Magmisie.

O nagrodzie dla Jacka Furmana pisaliśmy TUTAJ.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
19 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Przedsiębiorca roku ………. WSZYSTKIE reklamy tych oszustów sugerują działanie lecznicze produktów. Teraz się UOKIK obudził …………….

To jest właśnie ukryty podatek. Nabrali się ludzie, firma dostała karę. Zapłaci ją…… państwu. Podobnie jest z sieciami komórkowymi. Tylko tam są to SMS.

Jaki podatek? Po wyborach w 2015 zmienił sie stosunek państwa do suplementów diety. Wszystko.

A kto wg Ciebie zgarnięcia tą karę?

Zgarnięcia miało być.

Może warto karę nałożyć na Boiron. Produkty Aflofarmu mają w składzie więcej niż tylko cukier. Mam nadzieję że jeśli Aflofarm zapłaci karę to całość pójdzie na edukowanie społeczeństwa o braniu leków, a nie o korniku drukarzu

Państwo powinno zakazać produkcji takich produktów które nie pomogą a brane bez kontroli mogą tylko zaszkodzić , ludzie są tacy nieświadomi biorą np.jakieś świństwo na poprawę jakości włosów tylko zapominają że przechodzi to przez żołądek,krwiobieg, i mózg a jaki ma wpływ na te organy to nikt już nie informuje najważniejsza to promocja ,ładne opakowanie i naiwniak który to kupi .
Przykład z Pabianic jak w prosty sposób można dorobić się fortuny w krótkim czasie.

Jeb…te wszystkie koncerny farmaceutyczne!!!!! A wy się ogranijcie, bo staliście się hodowlą doświadczalną dla takich Aflofarmów!!!!! Tabletki na pocenie się , skaczące nogi, płynące łzy…. Może szczepioneczkę? Zarabiają na was miliardy (!) złotych!!!! a natura? Natura jest faux pas… Masakra! Ludzie! Włączcie myślenie!

Oj, dokucza ci ta cywilizacja… Może jesteś amiszem ?
Jestem ciekaw, czy tak ze wszystkiego rezygnujesz z tych koncernów ? Samą naturą w dzisiejszych czasach, zapaćkanych chorobowo, niewiele wskórasz. I wtedy żadne myślenie ci nie pomoże, jeśli nie masz wyboru. Być, żyć, czy gnić ?… A wirusy i bakterie szaleją, szaleją, mutują…
Próbowali z homeopatią i też powoli pada…

Co ty powiesz. Jakoś od wielu lat obywam się bez antybiotyków i twoich „zdrowych” proszków i dalej żyję. Tylko ja znam w przeciwieństwie do ciebie działanie ziół, prawdziwych witamin i zdrowej żywności. Da się. Trzeba tylko chcieć i nie iść na łatwiznę generowaną w TV

Aj, Nolan, przestań się wygłupiać. Jeśli mnie nie znasz, to po co chlapiesz szambem bez uzasadnienia. Moich proszków ? W przeciwieństwie do mnie ? Nie rób z siebie więcej nabiału !
Ale życzę zdrowia w naturze i na naturze. Nigdy i nigdzie nie twierdziłem, że się nie da. Od tego jest TV jako reklamy, na których zarabia krocie, aby publikowała wszelki szajs. To wybór każdego, co akceptuje ! Jednak jestem pewien, że kiedyś z podzięką sięgniesz po zakazane leki „ jeb… koncernów „ !

hahaha… tyle twojego co sobie pokrzyczysz na forum

Ale neta się używa, na kopie, z systemem z koncernów i telefonu podobnie, a i pewnie samochodzik napędzany benzyną z i to też z koncernów, do tego markowe ciuszki z koncernu i prąd z koncernu, a i zakupu w sieciówce bo… taniej. To kiery wracasz do jaskini łupać kamienie i ogrzewać sie przy ognisku, szamać co upolujesz lub wyhodujesz a leczyć sie ziółkami które zbierzesz?

Ty pacanie i byłbyś milion razy zdrowszy. No ale jak nie możesz wytrzymać bez komóry to świadczy o tobie, nie o mnie. Ja bez tego dam radę

No popatrz, przewidywalna długość życia bez zdobyczy cywilizacji…. 25lat.
Odstaw neta bo ci szkodzi, a jak chcesz życia bez cywilizacji, to jaskinia i ognisko, szczególnie dziś. Ale na to nie masz odwagi, nasz ty geniuszu od chrmitralisów, szczepionek z autyzmem i wszelkich innych bredni rozsyłnaych przez neta.

Jakiś czas temu znajomy powiedział mi, że gdy, bracia przejmą interes to rozwalą całą firmę i chyba nie mylił się.
No cóż, należy im się, skoro tak podchodzi się do klienta.

Wrzucą w koszty i tyle a malutcy będą dalej lamentować.

Przekombinowali, ale może wliczone w ryzyko. Ale lekki odorek na firmie zawiśnie.
Kupa firm kombinuje. Całe szczęście, że jest jeszcze ten UOKiK, ale powinni napieprzać non-stop a nie tylko wybiórczo i gdy czarno na białym…
Przykład : ceny masła, gdy Polska jest jednym z największych producentów mleka i UE wprowadziła nam limity. Dopiero, jak jeden z producentów zakapował zmowę, to sprawa się wyjaśniła, a gdzie kary !

mnie więcej to ten czas gdy nju ki się wykazywał