Strona główna Styl życia Jak zostać Embedded developerem?

Jak zostać Embedded developerem?

0

Liczba specjalizacji i ścieżek kariery w ramach branży IT jest wręcz imponująca. Jest to oczywiście związane z tym, iż ten sektor rozwija się w bardzo dynamicznym tempie, co skutkuje powstawaniem kolejnych technologii i języków programistycznych. Z roku na rok coraz popularniejszą ścieżką kariery wybieraną przez wiele osób jest embedded systems developing. Na czym dokładnie polega ta specjalizacja? Jak zostać embedded systems developerem? Na te pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.

Branża IT rozwija się w bardzo dynamicznym tempie

Od lat eksperci wskazują, że w Polsce brakuje wielu tysięcy wykwalifikowanych specjalistów IT. Mimo tego, iż tę ścieżkę kariery wybiera wiele osób, zapotrzebowanie na fachowców w dalszym ciągu jest ogromne.

Jest to związane z tym, iż ciągle tworzone są kolejne technologie i innowacyjne rozwiązania w tym sektorze, co skutkuje tym, że firmy nieustannie prowadzą procesy rekrutacyjne na kolejne stanowiska. Jedną z możliwości, jaką mają osoby zainteresowane zatrudnieniem w sektorze IT, jest praca jako embedded developer. Poniżej dokładnie wyjaśniamy, co należy do obowiązków takiego specjalisty.

Systemy wbudowane – co je wyróżnia?

Embedded developer to osoba, która – zgodnie z nazwą – pracuje przy systemach embeddowanych. Co wyróżnia wspomniane systemy? Po polsku ich nazwa brzmi „systemy wbudowane” – są to specjalne sterowniki elektroniczne, których praca jest kontrolowana przez odpowiednio zaprogramowane systemy operacyjne. Systemy wbudowane to tak naprawdę element znacznie większego systemu, na co wskazuje oczywiście ich nazwa. Chodzi o to, że wbudowuje się je w większe urządzenia. Systemy te niejednokrotnie można znaleźć w urządzeniach posiadających elektroniczne czujniki bądź zautomatyzowanych maszynach. Oprócz tego, są one elementem oprogramowania odpowiadającego za sterowanie samolotami.

Rozwój cyfrowych technologii sprawia, że zapotrzebowanie na systemy wbudowane nieustannie rośnie. Są one wykorzystywane przez coraz większą liczbę firm na całym świecie. Okazuje się, że są one obecne nawet w urządzeniach AGD. Dzięki tym systemom omawiane sprzęty mogą posiadać wiele nowatorskich funkcjonalności odpowiadających w jak największym stopniu różnorodnym potrzebom użytkowników. Systemy wbudowane są też nieodłącznym elementem smartfonów – system wbudowany to Android lub iOS.

To jeszcze nie wszystko. Systemy embeddowane znajdują też zastosowanie w innej branży: motoryzacji. Nowoczesne samochody dzięki temu rozwiązaniu mogą być wyposażone w wyjątkowe rozwiązania, takie jak regulacja zawieszenia, czujniki cofania i wiele innych. Pełny pakiet informacji na temat obowiązków embedded developerów można znaleźć na https://mindboxgroup.com/pl/embedded-systems-developer-czym-sie-zajmuje/.

Czym zajmuje się embedded developer?

Jakie są obowiązki i zadania embedded developera? Przede wszystkim osoba piastująca takie stanowisko powinna posiadać kompetencje w zakresie pisania kodu z wykorzystaniem języków niskopoziomowych. Oprócz tego, bardzo istotna jest umiejętność wykonywania zadań związanych z badaniem i projektowaniem oprogramowania.

Wymogiem stawianym wobec kandydatów na to stanowisko jest też komunikatywność, odpowiedzialność oraz umiejętność analizowania dużych zbiorów danych. Specjaliści tego typu muszą też być oczywiście gotowi do ciągłego poszerzania swojej wiedzy i kompetencji. 

W swojej codziennej pracy embedded developer musi m.in. przeglądać dokumenty i tworzyć raporty, implementować oraz testować systemy zgodnie z wytycznymi, tworzyć specyfikacje i architektury oprogramowania, współpracować na bieżąco z zespołami sprzętowymi oraz nadzorować pracę całego zespołu.

Co zrobić, by zostać embedded developerem?

Co należy uczynić, aby móc myśleć o karierze embedded developera? Przede wszystkim należy znać podstawowe technologie i języki programowania – przede wszystkim C oraz C++. Oprócz tego, należy zdobyć choć podstawową wiedzę na temat mikrokontrolerów, RTOS, obsługi analizatorów, mierników oraz oscyloskopów a także elektroniki. Pracodawcy cenią sobie też kandydatów znających język angielski w stopniu zaawansowanym.

Oprócz tego, warto też poszerzać swoją wiedzę na temat innych dziedzin, np. tego, czym jest Kali Linux. O tym można więcej przeczytać na https://mindboxgroup.com/pl/kali-linux-pentestingowe-distro-w-kieszeni/.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments