Strona główna Styl życia Uroda i zdrowie Masz swój gabinet stomatologiczny? Zobacz, dlaczego warto ubezpieczyć sprzęt dentystyczny

Masz swój gabinet stomatologiczny? Zobacz, dlaczego warto ubezpieczyć sprzęt dentystyczny

0

Większość stomatologów, którzy świadczą prywatne usługi dentystyczne, ogranicza się przede wszystkim do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Chociaż pozwala ono uniknąć finansowej odpowiedzialności w razie popełnionych błędów w sztuce lekarskiej, nie jest w stanie zapobiec finansowym konsekwencjom innych nieprzewidzianych zdarzeń. Dlatego warto pomyśleć o rozszerzeniu zakresu ochrony o ubezpieczenie majątkowe.

 

Ubezpieczenie majątkowe to polisa, która dedykowana jest nie tylko osobom prywatnym. Towarzystwa ubezpieczeniowe zachęcają do wykupienia ubezpieczenia również w przypadku prowadzenia własnych gabinetów lekarskich, w tym stomatologicznych. Polisa pozwala bowiem zwiększyć zakres ochrony o elementy stałe i mienie ruchome przynależące do gabinetu.

Ubezpieczenie sprzętu stomatologicznego – zalety

Ubezpieczeniem majątkowym można objąć sprzęt dentystyczny, który stanowi podstawę świadczonych usług na rzecz pacjentów. Ubezpieczyciel wypłaci należne odszkodowanie wówczas, gdy sprzęt:

  • zostanie skradziony z gabinetu
  • ulegnie uszkodzeniu podczas włamania
  • ulegnie uszkodzeniu na skutek np. zwarcia instalacji elektrycznej, powodzi, pożaru, itp.

To korzystne rozwiązanie, dzięki któremu można przede wszystkim ograniczyć finansowe straty w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych.

Kto powinien pomyśleć o ubezpieczeniu sprzętu?

Ubezpieczenie majątkowe, w przeciwieństwie do polisy OC, ma charakter dobrowolny. Oznacza to, że żadne przepisy nie wymagają od stomatologa ubezpieczenia elementów wyposażenia gabinetu. Tylko od dentysty zależy, czy podpisze umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Chociaż nie istnieje obowiązek posiadania polisy majątkowej, można rozważyć ją w przypadku np. posiadania wartościowego sprzętu – szczególnie wziętego w leasing lub kredytowanego. To także korzystne rozwiązanie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na duże straty finansowe – wysokość składki jest niska w porównaniu do kosztów naprawy urządzeń w razie ich uszkodzenia, zniszczenia czy kradzieży.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie majątkowe?

Jeżeli stomatolog zdecyduje się na wykupienie ubezpieczenia majątkowego, musi podjąć przemyślaną decyzję – szczególnie, jeśli rzeczywiście ma zabezpieczyć finanse w razie nieoczekiwanego zdarzenia losowego. Warto więc porównać dostępne oferty, a swoją uwagę skoncentrować na takich aspektach jak:

  • suma ubezpieczenia – powinna być dostosowana do wartości posiadanego sprzętu stomatologicznego
  • zakres ochrony ubezpieczeniowej – nie warto ograniczać się wyłącznie do podstawowego wariantu, a rozszerzyć zakres o dodatkowe ryzyka – szczególnie, jeśli istnieje duże ich prawdopodobieństwo
  • wyłączenia odpowiedzialności – warto sprawdzić, w jakich przypadkach towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do odmowy wypłaty odszkodowania
  • inne warunki – dobrze jest zwrócić uwagę np. na pozostałe zapisy w umowie, dotyczące kwoty wypłacanego odszkodowania (wartość rzeczywista czy wartość odtworzeniowa), wysokość franszyzy integralnej, itp.

Ubezpieczenie majątkowe to jedna z form zabezpieczenia elementów stanowiących wyposażenie gabinetu stomatologicznego. Warto rozważyć taką opcję, dostosowując zakres ochrony do potrzeb oraz oczekiwań.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments