Strona główna Aktualności Z miasta Burza wokół wycinki drzew. Efekt: 16 ocaleje

Burza wokół wycinki drzew. Efekt: 16 ocaleje

6

Mamy dobrą wiadomość dla czytelników, których poruszyła sprawa planowanej wycinki drzew w pasie drogi krajowej nr 71, a zwłaszcza tych rosnących wzdłuż ul. Sikorskiego. Część z nich ocaleje. Pozostałe pójdą natomiast pod topór na przestrzeni dłuższego czasu niż było to początkowo zakładane. Taką decyzję podjęła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, zarządca „krajówki”. 

Trzy tygodnie temu informowaliśmy, że pracownicy wydziału ochrony środowiska w pabianickim magistracie na wniosek GDDKiA wydali zgodę na wycinkę 61 lip – 23 przy ul. Rzgowskiej, 9 przy ul. Warszawskiej i wszystkich przy ul. Sikorskiego. Jest ich tam 29. Prace zamierzano przeprowadzić do końca bieżącego roku. Jak tłumaczyła wtedy naczelnik Agnieszka Pietrowska, drzewa miały stwarzać zagrożenie dla ruchu drogowego i pieszego (o sprawie pisaliśmy TUTAJ).

Wokół drzew rozgorzała dyskusja. Plany zarządcy mocno poruszyły pabianiczan, negatywne stanowisko wobec wycinki zajął również prezydent Grzegorz Mackiewicz. W rezultacie wydział ochrony środowiska zaczął przeciwdziałać temu, co sam wcześniej zatwierdził.

– Wystąpiliśmy do GDDKiA o zgodę na zmianę decyzji w zakresie zmiany liczby drzew przeznaczonych do usunięcia na ul. Sikorskiego (jej zmniejszenia) oraz o zwiększenie nowych nasadzeń – wyjaśnia naczelnik Agnieszka Pietrowska.

Zarządca nie oponował. I postanowił, że 16 z 29 drzew oszczędzi. Ostatecznie będzie więc wyciętych 13. 

Jest jeszcze jedna ważna informacja. Wszystkie drzewa miały iść pod topór w bardzo krótkim czasie – do końca bieżącego roku. Ale…

– Wyraziliśmy zgodę, aby termin wykonania wycinki został wydłużony do 31 grudnia 2019 roku, a termin wykonania nasadzeń – do 15 maja 2020 roku – informuje Paweł Kowalewski, kierownik rejonu w Piotrkowie Trybunalskim.

Równocześnie podkreśla, że wniosek o zezwolenie na wycinkę był podyktowany bezpieczeństwem uczestników, a dokładniej – zagrożeniem spowodowanym lokalizacją drzew i ich wątpliwym stanem zdrowotnym. Ten będzie regularnie sprawdzany.

6
Dodaj komentarz

1600
3 Wątki komentarzy
3 Odpowiedzi do komentarza
0 Obserwujący
 
Wzbudzający najwięcej reakcji
Najciekawszy wątek
5 Autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Król Julian

Czy będzie odpowiedzialność służbowa dla osób, które wydały zgodę na wycinkę drzew?????? Ja bym kazał im sfinansować z pensji nasadzenie w innym miejscu 29 nowych lip!!!!! Banda deb…

AHOG

A czy będzie odpowiedzialność cywilna urzędników, jeśli podczas wichury jedno z drzew spadnie na jadący samochód lub na chodnik i zabije człowieka?

Bezradny Detektyw

„Wielki sukces”. Drzewa zatem i tak zostaną wycięte, ale nie teraz, a za rok – po wyborach. Bingo. 😉 Eh…

ela

Czyli mackiewicz nie panuje nad swoimi urzędnikami ? Czy znów nam kit wciska ? Jak to możliwe, że najpierw urząd wydaje zgodę na wycinkę drzew a potem sam się z niej wycofuje 🙂

a co ma prezydent miasta do GDDKiA??

Król Julian

Ano to, że do GDDKiA wysłana została na ich prośbę opinia urzędu w sprawie wycinki drzew. Zgodzili się na nią!!!! Kumasz czy nadal nic?