Strona główna Aktualności Z miasta Będzie pustynia. Drzewa pójdą pod topór

Będzie pustynia. Drzewa pójdą pod topór

19

Wszystko wskazuje na to, że rosnące wzdłuż ulicy Sikorskiego lipy pójdą wkrótce pod topór. Podobny los spotka też część drzew przy dwóch innych ulicach – Rzgowskiej i Warszawskiej. Takie plany ma łódzki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. I zamierza je zrealizować. Do końca roku.

Zgodę na wycinkę wyrazili pabianiccy urzędnicy w odpowiedzi na wniosek GDDKiA, który zwrócił się o nią właśnie do pabianickiego magistratu – jako zarządca wyżej wymienionych ulic (stanowią część drogi krajowej nr 71). Została ona wydana na 61 lip. Nie spełniła jednak w stu procentach oczekiwań zarządcy. W jego ocenie należałoby usunąć ich jeszcze więcej, gdyż, bagatela – 105.

Trudno sobie wyobrazić, jak będzie wyglądała za kilka miesięcy ulica Sikorskiego, bo tam GDDKiA może wyciąć dokładnie tyle drzew, o ile wnioskowała, czyli wszystkie 29! Na dwóch pozostałych ulicach drzewa też pójdą pod topór – na Rzgowskiej 23 spośród 45 wnioskowanych, a na Warszawskiej – 9 z 31.

Wydział ochrony środowiska Urzędu Miejskiego w Pabianicach nie zablokował wycinki. Urzędnicy tłumaczą, że nie mogli tak postąpić. Dlaczego?

– Ze względu na stan zdrowotny i zagrożenie, jakie stwarzają drzewa dla ruchu drogowego i pieszego. Zgoda została wydana w oparciu o opinię dendrologa. W zamian do końca kwietnia przyszłego roku zostaną wykonane nowe nasadzenia – stwierdza Agnieszka Pietrowska, naczelnik wydziału.

Mieszkańcy naszego miasta, którzy wiedzą już o planach GDDKiA, nie mogą się z nimi pogodzić. Swój sprzeciw wyrazili w skierowanym do magistratu proteście, w którym domagają się m.in. wstrzymania zagrażających drzewostanowi prac.

– Rzeczywiście wpłynął do nas taki dokument. Widnieją na nim nazwiska 29 osób – potwierdza Agnieszka Pietrowska.

Protestujący nie kryją oburzenia, pisząc m.in. o „bezmyślnym niszczeniu pięknych, starych drzew” i o ich roli w poprawie jakości powietrza.

– Ochrona przyrody nie polega na tym, żeby wycinać drzewa. Należy je chronić. I chociaż wiemy, że później mają być nowe nasadzenia, to nie zrekompensują one poniesionej straty. Te lipy nie są w tak złym stanie zdrowotnym, żeby musiały być wycięte – twierdzi jedna z osób, która podpisała się pod protestem.

Plany GDDKiA, zwłaszcza na ul. Sikorskiego, nie podobają się również prezydentowi Grzegorzowi Mackiewiczowi.

– Równoczesne wycięcie wszystkich rosnących tam drzew, spowoduje, że będziemy mieli pustynię. Dlatego skontaktowałem się z dyrekcją GDDKiA i podczas rozmowy ustaliliśmy, że na początek zostaną wycięte tylko cztery drzewa, które ewidentnie przechylają się na jezdnię. Później zobaczymy, jak wyglądają w środku, jaki jest ich stan i wtedy zapadną decyzje, co dalej – mówi prezydent.

Czy tak się faktycznie stanie, czas pokaże. W odpowiedzi na pytania, jakie skierowaliśmy w tej sprawie do łódzkiego oddziału GDDKiA – czy zostaną wycięte wszystkie drzewa, na której jest zgoda, czy tylko niektóre oraz jaki jest przewidywany ostateczny termin realizacji wycinki – oficjalna odpowiedź Macieja Zalewskiego, rzecznika prasowego, brzmiała: „Wszystkie drzewa, na które dostaliśmy zgodę zostaną wycięte. Termin zakończenia wycinki wyznaczono na 30 grudnia tego roku”. 

19
Dodaj komentarz

1600
14 Wątki komentarzy
5 Odpowiedzi do komentarza
0 Obserwujący
 
Wzbudzający najwięcej reakcji
Najciekawszy wątek
16 Autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Król Julian

Zagrożenie dla ruchu kołowego?????? Pani naczelnik! Te drzewa stoją tam od „stu” lat i nikomu w niczym nie przeszkadzaj! Dodatkowo pochłaniają sporo ulicznego syfu. O czym wy k… mówicie nieuki???????????? Brawo Wy! Beton wylejcie, będzie git. Ale dno!

Kat

No, Panie Król, tak czytam i własnym oczom nie wierzę.
Podziwiam za jedyny dotąd rozsądny wpis na tym Portalu bez psiego fanatyzmu !
Ech, szkoda tych drzew… a ile zdrowych poszło pod topór w Polsce w imię lex Szyszko…

RafalPAB

na Sikorskiego na łuku koło PAWO już kilku kozaków przydzwoniło w słup, więc może latarnie też należy usunąć bo zagrażają bezpieczeństwu

Alan

wycinać i sadzić nowe? aa nie można tak?
https://www.youtube.com/watch?v=lNFZt-BMsA4

Nina

Do wycinki tych „pięknych”, paskudzących drzew proponuje dołączyć także ulicę Piotra Skargi na odcinku od Nawrockiego do 3go Maja. Mamy XXI wiek takie drzewa może były i piękne, kiedy jeździły wozy zaprzęgane końmi. Dziś nie dość że nie ma miejsc parkingowych, nie mozna przejechac wozkiem by nie uzbierac w gondoli mnóstwa „cudnego kwiatostanu”, to jeszcze zapaskudzone auta i chodniki, a sprzątać nie ma komu. By produkcja tlenu była zachowana wystarczy na miejsce lip posadzić inny gatunek drzew, które nie zostawiają po sobie całorocznego bałaganu.

ktoś

Niech miasto zrobi porządek z drzewami na Moniuszki przy przystankach autobusowych. Autobusy nie mogą podjechać normalnie pod przystanek z obawy o uszkodzenie. W wyniku tego, ludzie mają problemy z wsiadaniem i wysiadaniem, zwłaszcza starsze osoby jadące na rynek. Jeśli nie można ich wyciąć to należy przesunąć tak przystanki, żeby autobusy miał swobodę w podjeździe na przystanek. Za chwilę pojawią się nowe autobusy w Pabianicach i kierowcy z obawy o ich stan będą zatrzymywać się z 2 metry od krawężnika!

On

Całkowita racja !

x

1. PiSowskie przyzwolenie na to jest. Tak jak było z Puszczą 😀
2. Coś kiedyś czytałem, że 1 stare drzewo daje tyle tlenu ile 1000 nowych sadzonek. Więc trzeba czekać kilkadziesiąt lat zanim sie takie wycięte drzewo „zastąpiło”

zsads

PiSowskie??? wiesz kiedy zgode wydano na wycinke w Puszczy???? To poczytaj trochę a nie piszesz farmazony!

On

@zsads
To nas oświeć bez farmazonów !

Nolan

Panie Mackiewicz! Może pan to zablokować?????? Zróbcie coś nim jakieś farmazony z GDDiA na serio wytną nam pół miasta i postawią jakieś pachoły typu „droga krajowa nr…” Pan tu mieszka, my też. Drzewa, nie asfalt i beton!!!!!

Kat

Nooo, Panie Nolan ?
Szacun się należy za obronę przyrody i fakt, iż jest to pierwszy pański wpis w tym roku, w którym nie fika pan Mackowi po pisiemu.
Również apeluję dzięki panu, do PMP !
Pozdrawiam !

Pabianiczanin

W czym problem, jaka „pustynia”?! Przecież będą nowe drzewa. Decyzja na pewno nie była wydana bezpodstawnie! Jak pozornie wyglądające „zdrowo” drzewo się przewróci np na pieszego lub samochód to do kogo będą pretensje????

Maryjan

Hmm, biznes się kręci, ktoś weźmie kasę za wycinkę, ktoś inny weźmie kasę za nasadzenie nowych i kto za to płaci ?
Co tam drzewa, ważne, że kasa się zgadza.

Mieszkaniec

Hm.. ciekawe jak to zwykły Kowalski jest w stanie stwierdzić i ocenić stan drzewa a osoba które jest biegłym w tym temacie nie ma racji . Po co ludzie studia kończą skoro to takie łatwe . Ciekawi mnie tylko jedno, co ludzie którzy podpisali się pod protestem i ci którzy teraz tak wielce chcą chronić te spróchniałe drzewa, powiedzą jak komuś nie daj Boże to drzewo zwali się na głowę, wtedy powiedzą ze nikt z tym nic nie zrobił …

Pabianman

Ciekaw jestem czy któraś z komentujących osób jest ekspertem w tej dziedzinie. Czy ktoś się z Was oglądał te drzewa? Ja się pofatygowałem. Choć sam mam nie za duże pojęcie o tym to na pierwszy rzut oka widać że coś jest nie tak z tymi drzewami. Widać na nich oznaki grzybów, na większości są jakieś ubytki. A to co zrobiła z nimi energetyka w wyniku przycięcia gałęzi też nie wygląda dobrze. Lateo wam komentowac to przynajmniej piszcie prawdę A nie że drzewa są zdrowe bo do tego to im daleko. I nie pisze tego aby bronić jakiegokolwiek urzędnika bo nie… Czytaj więcej »

adam

Myślę, że miejsce dla drzew nie jest w oczach rowerzystów i na szybach kierowców. Tylko w lesie. Po większej burzy w Pabianicach przewraca się 5 drzew i pół miasta nie ma prądu, bo przewody pozrywane w 100 miejscach w mieście. Miejsce drzew w miastach są w parkach, skwerach, bulwarach i miejscach gdzie jest duży obszar. Wzdłuż ulic w bliskim kontakcie z ruchem drogowym i w skrajni najlepiej niech rośnie mech.

Janek

W 21 wieku, leczenie chorych drzew, polega na ich wycięciu . Pytanie jesli te dzewa mają być wycięte
To jakie plany ma GDDiA?
Autostradę tam będą budować ?stacje paliw ?
Bo z powodu bezpieczeństwa można by sie zabrać za chodnik za torami dla pieszych pracowników którzy uda do pracy na 3 zmiany np.do LUMILEDS

Zdziwony

Jakie zagrożenie te drzewa stwarzają. W życiu jeszcze ani 1 osoba w Pabianicach nie powiedziała nic złego na temat tych drzew, żeby stwarzały zagrożenie. Drzewa, które stwarzają zagrożenie przy wyjeżdżaniu z ulic podporządkowanych rosną: 1. praktycznie po całej długości ulicy Moniuszki, 2. przy ul. Myśliwskiej wyjazd z ulicy Ossowskiego, 3. przy ul. Myśliwskiej wyjazd z ul. Podleśnej i zaraz obok wyjazd z parkingu, 4. przy ul. Kilińskiego wyjazd z parkingu cmentarza, 5. przy ul. Grota Roweckiego wyjazd z posesji A&A pole golfowe i na przeciwko wyjazd z kortów tenisowych – hali do tenisa ziemnego MOSIR. Może zarządca dróg się w… Czytaj więcej »