Strona główna Aktualności Polityka Wybory 2024: kandydaci na prezydenta Pabianic odpowiadają (cz. 3)

Wybory 2024: kandydaci na prezydenta Pabianic odpowiadają (cz. 3)

42

Czytelnicy portalu EPAinfo zadali pytania kandydatom na prezydenta Pabianic. Wybraliśmy 10 najciekawszych i dorzuciliśmy 2 własne. Odpowiedzi publikowane będą w trzech częściach. To trzecia z nich. 

O fotel prezydenta Pabianic ubiega się pięcioro kandydatów (w kolejności alfabetycznej): Waldemar Flajszer, Artur Komoter, Anna Łosiak, Grzegorz Mackiewicz i Renata Uznańska-Bartoszek. W takiej kolejności będziemy też publikować odpowiedzi.

9. Czy ma Pan/Pani pomysł na inwestycje miejskie, z których miasto będzie osiągało dochód, a nie jedynie ponosiło koszty? Jeśli tak, to jakie, ile będą kosztowały, z jakich środków zostaną sfinansowane i kiedy zostaną zrealizowane?

Waldemar Flajszer: Budowa przez miasto farmy fotowoltalicznej.

Artur Komoter: Zdaję sobie sprawę z trudności odpowiedzi na pytanie o samofinansujące się inwestycje bez wsparcia ekspertów. Taka wiedza wymaga dostępu do zaplecza informacyjnego, które w moim przekonaniu posiada tylko urzędujący Prezydent Miasta Pabianic. Gdybym bez wsparcia ekspertów inwestycyjnych i finansowych potrafił udzielić odpowiedzi na tego typu pytanie, to miasto zaoszczędziłoby mnóstwo pieniędzy na analizach!
Jednakże wierzę, że rozwój ŁSSE i projekt geotermalny mogą przynieść długoterminowe korzyści finansowe miasta.

Anna Łosiak: Tak mam, chociażby remont lokali użytkowych pozostających w zasobach miejskich i przeznaczenie ich na wynajem.

Grzegorz Mackiewicz: Zgodnie z ustawą o samorządzie terytorialnym gmina (miasto) ma zaspakajać potrzeby mieszkańców i nie może prowadzić działalności nastawionej na zysk (nie jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą). Może natomiast, tak jak realizujemy to w Pabianicach prowadzić inwestycje ograniczające koszty funkcjonowania (termomodernizacja szkół i przedszkoli, wymiana oświetlenia ulicznego na typu – led, zakup autobusów hybrydowych itd).

Renata Uznańska-Bartoszek: Pierwszą inwestycją przeze mnie proponowaną jest spółka „Czysta Przyszłość” zajmująca się selektywnym zbieraniem, przetwarzaniem bioodpadów, doczyszczaniem odpadów, recyklingiem. Inwestycja nie będzie musiała nawet mocno obciążać naszego budżetu, bo możliwe są dotacje zewnętrzne. Np. 23 października 2023 upłynął termin na składanie wniosków z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego. Do uzyskania było 100 milionów złotych. Występować mogły przedsiębiorstwa i samorządy. Oczywiście nasze miasto nie złożyło wniosku … „bo w marszałkowie rządzi PiS”. Tymczasem nie dość, że taka spółka byłaby dochodowa, to jeszcze obniżyła gwałtowny wzrost opłat za śmieci w mieście.

Czy ciężko pozyskać pieniądze ? Cóż. Złożono łącznie 14 wniosków, nawet nie wyczerpano środków. Powinno się udać, gdyby wpłynął piętnasty…nie konkurencja była problemem. Jest wśród moich kandydatów osoba, która tworzyła dwa spośród czternastu wspomnianych wniosków. Inwestycja może obsługiwać połowę województwa łódzkiego – z miastem Łodzią na czele.

Drugim pomysłem jest odtworzenie spółki Targowiska Miejskie, która zajęła by się obsługą i organizacją pabianickich rynków, tak by stały się modnym miejscami robienia zakupów, przestrzenią współpracy z lokalnymi producentami zdrowej żywności, konkurencją dla sklepów wielkopowierzchniowych. Obecny system zarządzania rynkami jest nieefektywny i nie przynosi miastu zysków, a mieszkańcom nie daje możliwości robienia zakupów w zadbanych przestrzeniach. Dlatego coraz częściej wybierają markety. Tak spółka mogła by przyjąć formę spółdzielni, tak aby kupcy mogli poczuć się za nią współodpowiedzialni.

Trzeci element to inwestycja w dziedzictwo kulturalne i przyrodnicze miasta. Ścieżki edukacyjne, aktywizacja instytucji kultury. Początkowo może się to wiązać z kosztami, ale w dłuższej perspektywie może wiązać się z rozwojem małej i średniej przedsiębiorczości, która wyrośnie obok atrakcji turystycznych i kulturalnych naszego miasta. Koszty własne może też zmniejszyć pozyskiwanie środków zewnętrznych na wskazane dziedziny. Obecnie pabianickie instytucje kultury nie tylko pozyskują ich mało, ale też rzadko kiedy się o nie starają. Pan prezydent mimo to jest zadowolony z ich działalności, bo nie stawia wymogu pozyskiwania środków, albo uwierzył we własną propagandę, że za rządów PiSu miasta rządzone przez PO nic nie dostają. Przy czym w konkursach na 2024 roku pabianickie instytucje kultury złożyły tylko jeden wniosek na grant ministerialny, zresztą fatalnie oceniony. Trudno teraz zasłaniać się rządami PiS.

10. Co sądzi Pan/Pani o darmowej komunikacji miejskiej? Czy Pabianice mogą sobie na nią pozwolić? Jeśli tak, to kto z takiej ulgi mógłby korzystać? Seniorzy, młodzież szkolna czy każdy mieszkaniec Pabianic?

Waldemar Flajszer: Jestem za darmową komunikacją miejską według wzorem Tomaszowa Mazowieckiego ale droga do jej wprowadzenia będzie trwała stopniowo w okresie kadencji i w miarę możliwości budżetu.

Artur Komoter: W kwestii darmowej komunikacji miejskiej, możliwość jej wprowadzenia zależy od sytuacji budżetowej miasta. Obecnie miasto musi dokładać ponad 14 milionów złotych rocznie na utrzymanie lokalnego transportu zbiorowego przy wpływach ze sprzedaży biletów na poziomie prawie 4 milionów. Oceniam, że po poprawie finansów Pabianic można by rozważyć wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej dla wszystkich mieszkańców na wzór innych miast w Polsce.

Anna Łosiak: TAK, jestem za darmową komunikacją dla wszystkich mieszkańców. Zależy mi na poprawie komfortu życia mieszkańców i jakości powietrza.

Grzegorz Mackiewicz: Pabianiczanie oczekują przede wszystkim komunikacji dobrej – tak wynika z rozmów, konsultacji i ankiet, które prowadziliśmy w ostatnich latach. Staramy się to zapewnić. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, zainwestowaliśmy ostatnio dużo w jakość komunikacji miejskiej –zrewitalizowaliśmy linię tramwajową do Łodzi, z której dziennie korzysta ok. 8000 pabianiczan, hybrydowe autobusy, biletomaty, wyświetlacze na przystankach, więcej wiat, perony dostosowane osób dla niepełnosprawnych. Uruchomiliśmy też nową linię A41, a wkrótce wybrane kursy linii 265 wydłużymy do Dłutowa. To sprawia, że pabianiczanie chętnie wybierają komunikację miejską. Chcielibyśmy ją dalej rozwijać. Bilet nie jest barierą i potwierdzają to statystyki – liczba pasażerów MZK systematycznie rośnie. Dobra jakość kosztuje – komunikacja miejska potrzebuje stabilnego źródła finansowania, abyśmy mogli zapewnić mieszkańcom zadowalającą jakość usług. Dzięki wprowadzonym zniżkom na Kartę Pabianiczanina, pasażerowie którzy mają Migawkę średnio dziennie płacą tylko 1,22 zł za nieograniczoną liczbę przejazdów (przy bilecie ulgowym). Komunikacja już dziś jest darmowa dla seniorów (powyżej 72 lat), a w ostatnich latach rozszerzyliśmy krąg uprawnionych do darmowych przejazdów, np. o krwiodawców. Zmniejszyliśmy ilość oddanej krwi, która uprawnia do bezpłatnego podróżowania, wprowadziliśmy też darmowe przejazdy dla młodzieży szkolnej oddającej systematycznie krew (mężczyźni na okres 2 miesięcy od momentu oddania krwi, kobiety – 3 miesiące). Dajemy więc darmową komunikację, ale coś za coś – oddaj krew. Odpłatność za komunikację dla pabianiczan jest jedną z najniższych w regionie, a dzięki biletom aglomeracyjnym można na jednej migawce poruszać się autobusami, tramwajem i pociągiem.

Renata Uznańska-Bartoszek: Kwestia darmowej komunikacji nie jest prosta. Wprowadza ją co prawda coraz więcej miast w Europie i w Polsce, ale efekty bywają mało zadowalające. Trudno jest wskazać związek pomiędzy darmową komunikacją, a zmniejszeniem natężenia ruchu prywatnych pojazdów. Ponadto, społecznicy obserwujący w Starachowicach projekt wdrażania darmowych przejazdów, zauważają, że wpłynęło to negatywnie na siatkę połączeń i częstotliwość poruszania się komunikacji. Jednym słowem – darmowy przejazd wymusił oszczędności, które pogorszyły dostępność do zbiorkomu. Coś co teoretycznie było korzystne dla mieszkańców, po cichu działa na ich niekorzyść. Trudno abym podejmowała podobne decyzje.

Z pewnością jestem przeciw podwyższaniu cen biletów. Za możliwe uważam także wprowadzenie biletów ulgowych dla posiadaczy Karty Pabianiczanina, a w dalszej perspektywie darmowych przejazdów dla dzieci i młodzieży szkolnej. Wiązałoby się to jednak głównie z ideą mobilności i aktywności młodego pokolenia.

W kontekście dbałości o środowisko – co jest częstym argumentem za wprowadzeniem darmowych przejazdów – takowe nie są naszym priorytetem. Pierwszeństwem są inne działania – obniżenie opłat za śmieci, ich efektywna zbiórka, podłączenie chętnych do ciepła miejskiego w celu likwidacji smogu i zwiększenia dochodów miasta. Dopiero w dalszej kolejności można myśleć o ewentualnych w pełni darmowych przejazdach.

Pytania od redakcji

1. W budżecie miasta pojawia się dodatkowe 100 mln złotych. Pieniądze można przeznaczyć na sport (w tym infrastrukturę sportową), remonty i budowę dróg, rozwój kultury, remonty zasobów komunalnych bądź budowę nowych mieszkań, oświatę. Proszę podać w jakich proporcjach rozdysponowane zostałyby pieniądze.

Waldemar Flajszer: Remonty i budowa dróg 25 %, budowa mieszkań komunalnych 50%, oświata wraz z rozwojem infrastruktury sportowej 25%.

Artur Komoter: Dodatkowe 100 mln złotych rozdysponowałbym priorytetowo na spłatę długu publicznego, który obecnie wynosi 64 miliony. Koszty obsługi długu to 5,5 miliona złotych rocznie. Te
pieniądze można by przeznaczyć na inne inwestycje – w perspektywie 10 lat oszczędności rzędu kilkudziesięciu milionów złotych! Następnie, 10 milionów przeznaczyłbym na zakup
gruntów pod strefę ekonomiczną, 6 milionów na rozwój infrastruktury drogowej i 20 milionów na projekt geotermalny.

Anna Łosiak: Właściwą proporcję jestem w stanie ustalić po rozpoznaniu rzeczywistych potrzeb i po przeprowadzeniu konsultacji społecznych.

Grzegorz Mackiewicz: 100 mln złotych przeznaczylibyśmy na wkłady własne do projektów unijnych i krajowych, tak jak zrobiliśmy to skutecznie w mijającej kadencji, w której inwestycje osiągnęły poziom blisko 343 mln złotych. Pozwoliłoby to nam bez problemu wybudować nowoczesny basen z dużą strefą rekreacji wodnych, zespół szkolno-przedszkolny na Zatorzu, oraz przedłużenie ul Świetlickiego i remont bulwarów. Tak duże środki należy przeznaczać na duże cele, ponieważ uwalniamy w ten sposób możliwość finansowania bieżących potrzeb (remonty dróg, nowe nasadzenia, wymiana pieców, zajęcia pozalekcyjne, dotacje na sport, programy profilaktyczne i opieka dla seniorów).

Renata Uznańska-Bartoszek: Biorąc pod uwagę, że budżet miasta z około 366 mln wzrasta do 466 mln, a 3% z niego planujemy wygospodarować na potrzeby kultury, to do obecnych niespełna 6 mln chcielibyśmy dodać z dodatkowej puli 8 mln na kulturę. Dawałoby to sumę 14 mln na potrzeby miejskiej kultury co byłoby sumą niespotykaną w dziejach miasta i pozwoliło na realizację przyjętej przez Radę Miejską w 2024 roku Strategii Rozwoju dla Miasta Pabianic. Przy obecnym stopniu finansowania dokument pozostanie martwy, niezależnie od stopnia zaciemniania rzeczywistości przez prezydenta Mackiewicza.

– 10 mln na budowę przedszkola na Zatorzu, co skończy z wykluczeniem instytucjonalnym tej części miasta i de facto wpłynie na przywrócenie jej miastu.

– 17 mln na budowę bloku mieszkalnego z tanimi mieszkaniami pod wynajem czyli tzw. czynszówki. Byłby to początek szerszej działalności na rzecz budownictwa społecznego, które jest niezbędne aby Pabianice stały się wygodnym i nowoczesnym miastem.

– 40 mln wkład własny w Aquapark. Przykład łódzkiej Fali (już przepełnionej) pokazuje, że może być to nie tylko wypełnienie potrzeb Pabianiczan ale i ogromna szansa na uzyskanie dochodu. Fala w 2022 roku zarobiła 15 mln zł netto. Pabianice mają szansę zgromadzić klientów nie tylko z samego miasta, ale też z południowych krańców Łodzi.

– 5 mln na oświatę, w szczególności na dostosowanie szkół dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami, doskonalenie zawodowe nauczyciel, wzbogacenie w pomoce dydaktyczne.

– 5 milionów na fotowoltaikę z niewielkimi magazynami energii przy pabianickich instytucjach publicznych w tym szkołach, co nie tylko wpłynie na bardziej ekologiczny sposób pozyskiwania energii, ale też obniży jej koszty.

– 1 mln na inicjatywy związane z przywróconym Budżetem Obywatelskim

– 3 mln na granty i wkłady własne dla organizacji pozarządowych i przedsiębiorców, którzy chcieliby pozyskać środki centralne.

– 6 mln na początek działalności Targowisk Miejskich

– 5 mln na podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej

Proponowaną Spółkę „Czysta Przyszłość” założymy z innych środków.

Dodatkowo, dzięki inwestycjom i uszczelnieniu podatków – zwłaszcza od nieruchomości – chcemy zapewnić miastu roczny przyrost dochodów o 50 mln zł. Dodatkowa pula nie będzie więc wyjątkiem, ale będzie miała charakter stały.

2. Jaki jest realny pomysł na poprawę jakości powietrza w Pabianicach?

Waldemar Flajszer: Zwiększenie środków na wymiane piecy z budżetu miasta w grę wchodzi 1700 piecy oraz udział w programie wfoś czyste powietrze,Obniżenie czynszu w zasobach komunalnych w zamian za wymianę starych pieców.Opracowanie strategii rozbudowy istniejącej sieci ciepłowniczej.Podłaczenie do sieci wspólnot mieszkaniowych oraz domów jednorodzinnych na preferencyjnych zasadach.

Artur Komoter: Rozwiązaniem jest inwestycja w geotermię, która pozwoliłaby zastąpić węglową ciepłownię, oraz modyfikacja kryteriów dochodowych w programie wymiany „kopciuchów”. Wielu mieszkańców uważa, że kryteria dochodowe w programie Czyste Powietrze lub Ciepłe Mieszkanie są absurdalnie niskie i w rzeczywistości mało pracujących osób może wziąć w nich udział.

Anna Łosiak: Jak najszybsze uruchomienie miejskiego programu dopłat do wymiany kopciuchów i wymiana ich w zasobach miejskich. Nowe nasadzenia oraz powstanie Zielonego Budżetu Obywatelskiego a także darmowa komunikacja to również projekty, które zamierzam zrealizować.

Grzegorz Mackiewicz:

Zła jakość powietrza to problem wielu miast w Polsce. W Pabianicach za główną przyczynę smogu odpowiedzialne są kopciuchy – piece bezklasowe.

Ogóle założenia:
1. stopniowo doprowadzimy do wymiany tzw. kopciuchów na ekologiczne źródła ogrzewania.
2. zazielenimy przestrzeń miejską, zakładając łąki kwietne i tworząc zieleńce przydrożne oraz parki kieszonkowe.
3. zakupimy ekologiczne, zeroemisyjne autobusy, których testy trwają już zresztą na ulicach naszego miasta.
4. wdrożymy zielony budżet obywatelski, tak by to sami mieszkańcy mieli istotny głos w tym, jak ma wyglądać ich osiedle i najbliższe otoczenie.
5.  powołamy również ogrodnika miejskiego, który będzie nadzorował i określał standardy zieleni w przestrzeni publicznej, przy uwzględnieniu głosu społecznego.

Rozwiązanie dla mieszkańców, mające bezpośredni wpływ na walkę z kopciuchami:
– bezpłatne badania termowizyjne w prywatnych budynkach mieszkalnych,
– kontynuowanie wymiany pieców w lokalach komunalnych,
– korzyści dla mieszkańców mieszkań komunalnych, którzy zdecydują się sami na wymianę pieca – w przypadku mieszkań komunalnych, dla tych, którzy zdecydują się na wymianę pieca – zwolnienie z czynszu na wydaną kwotę lub jej część – odpowiedni kierunek dopłat – powinniśmy pamiętać o bardzo ważnej kwestii, jaką jest odpowiednie dysponowanie środkami publicznymi. Istotne jest, aby dopłaty szły do osób najbiedniejszych, słabo gospodarujących, które nie będą w stanie same poradzić sobie z wymianą kotłów. Udzielimy pełnego wsparcie w przyznaniu ulgi termo modernizacyjnej czy Programu Czyste Powietrze.
– kontrola utylizacji kopciucha – bardzo istotne jest, aby stare kopcące piece, które zostały wymienione na nowe ekologiczne źródła ciepła nie trafiały do ponownego obiegu, a zostały trwale i nieodwracalnie zlikwidowane.
– kontrola – biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie emisja z domowych kotłów, pieców i kominków stanowi główne źródło zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym i rakotwórczym , kontrola palenisk domowych stanowi jeden z priorytetów walki ze smogiem. Jest to szczególnie istotne zagadnienie dla włodarzy gmin, ponieważ zgodnie z art. 379 ustawy Prawo ochrony Środowiska to właśnie wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska, w tym kontrolę spalania odpadów i przestrzegania uchwał anty smogowych.
– Inwentaryzacja – dzięki niej wiemy z jaką skalą problemu mamy do czynienia, tzn. ile źródeł ciepła jest jeszcze do wymiany oraz które domostwa należy kontrolować. Bardzo istotne jest, aby inwentaryzacja była na bieżąco aktualizowana oraz weryfikowana podczas każdej kontroli.
– Informacja – wyświetlanie informacji o jakości powietrza na ekranach w komunikacji miejskiej

Wykorzystujemy nowoczesne technologie, które pomagają kontrolującym w szybszym i dokładniejszym wykrywaniu spalania odpadów – dron badający skład dymu wydobywającego się z kominów. Wyposażony jest w czujniki, które są w stanie rozpoznać czy dany dym pochodzi ze spalania odpadów.

Najefektywniejszym rozwiązaniem problemu smogu i ubóstwa energetycznego jest przeprowadzenie dwuetapowej termomodernizacji w odpowiedniej kolejności. W pierwszym kroku stawiamy na ocieplenie ścian zewnętrznych i dachu, a w drugim na wymianę kotła. To kompleksowe rozwiązanie zastosowano w budynkach użyteczności publicznej min przy termomodernizacji szkół i przedszkoli

Pragniemy również poinformować, że na mocy porozumienia podpisanego z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, w Urzędzie Miejskim w Pabianicach, ul. św. Jana 4 (II piętro, pokój numer 20) znajduje się Punkt Konsultacyjno – Informacyjny Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”.  Program “Czyste Powietrze” – oferuje rozwiązania finansowe, nawet do 90% dofinansowania wartości projektu wymiany pieca, a w przypadku osób o niskich dochodach – nawet większe wsparcie.
Regionalne Programy Operacyjne oraz Program Infrastruktura i Środowisko (z funduszy unijnych) przewidują dotacje na termomodernizację mieszkalnych obiektów, nawet do 85% kosztów kwalifikowanych.

Renata Uznańska-Bartoszek: Chcemy działać w konsultacji z organizacjami pozarządowymi i specjalistami m.in. z polskiego Alarmu Smogowego. W pierwszej kolejności chcę dążyć do podłączenia maksymalnej liczby odbiorców do systemowego ciepła miejskiego. Aktualnie jest to nieekonomiczne ze względu na stawki proponowane przez Zakład Energetyki Cieplnej. Znane są mojemu komitetowi konkretne przypadki rezygnacji z usług ZEC i przechodzenie na inne typy ogrzewania. Jedynym kosztem jest rozbudowa sieci, która w perspektywie lat zwróci się poprzez wpływy do spółki miejskiej ZEC. Przy okazji podłączymy wiele mieszkań miejskich, co rozwiąże nam częściowo problem kopciuchów, zwłaszcza na Starym Mieście.

Musimy – jako miasto – wesprzeć finansowo wymianę tzw. kopciuchów czyli pieców bezklasowych na inne źródła ciepła. I to nie tylko poprzez promowanie działań rządowych, ale ukierunkowane działania własne.

Nie możemy prowadzić takich działań jak aktualnie, czyli wymiana kopciuchów na nieco lepsze kopciuchy, które ledwie mieszczą się w obecnych normach. Nas nie stać na byle jakie rozwiązania.

Jednym z rozwiązań jest położenie nacisku na rozwój sieci gazowej i wspieranie przez miasto wymiany na takie właśnie piece. Są one rozwiązaniem problemu smogu tam, gdzie obecnie nie da się doprowadzić miejskiej sieci cieplnej. Oczywiście rozwój sieci gazowej to nie jest gestia miasta, ale można naciskać na spółki gazownicze, a jednocześnie ułatwiać im działanie.

Ponadto musimy zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii – urząd miasta czy biblioteka albo szkoła powinny mieć panele lub pompy ciepła. To oszczędność finansowa i czystsze powietrze. Nie możemy też zapomnieć o dbałość o tereny zielone, zarówno te obecne jak i te, które powinny powstawać. Z pewnością nieakceptowalne jest dopuszczanie ich degeneracji przez nieprzemyślane inwestycje deweloperskie jak ma to miejsce na ulicy Szpitalnej, na co zgodziła się pabianicka Rada Miejska.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
42 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Pan prezydent pisze „zazielenimy przestrzeń miejską, zakładając łąki kwietne i tworząc zieleńce przydrożne oraz parki kieszonkowe” – to dlaczego wycięto w pień wszystkie drzewa przed ośrodkiem na ul. Cichej?

Bo były stare i chore?
Mało drzew 2 lata temu podczas burzy poleciało na samochody?
A były takie potężne i niby zdrowe.

Żeby teraz mogli zazieleniać 🙂

Jak na nich patrzę to mi się żygać chce wiadomo że wszyscy tylko chcą kasy wpływów związanych ze stanowiskiem przecinania różnych wstążek i obiadania się na koszt tych co te imprezy finansują robota złota a resztę mają gdzieś po wyborach

Możliwe, że, jak oni na ciebie patrzą to też żygają. Łatwo komentować z kanapy z piwskiem w ręku i w dziurawych kapciach na nogach. Kozak w necie, pi.da w świecie. Kandyduj mój ty zbawco Pabianic.

akurat na kiblu siedziałem

Nie truj dupy. Z roku na rok miasto rozpoczyna nowe inwestycje, lepsze czy gorsze – kwestia dyskusyjna (np. mnie jest niepotrzebny nowy basen, choć połowa EPAInfo się go domaga od lat). Ty zapewne nie masz żadnej wizji rozwoju Pabianic, a jeśli masz, to kandyduj.

Ale polityka wyglądała tak nawet w starożytnym Rzymie.
Czego się spodziewasz?

Renata Uznańska- Bartoszek z najlepszymi pomysłami….Jeśli chodzi o czyste powietrze, o program dotacji mieszkań komunalnych….niestety nie jest to wszystko takie proste jak się wydaje. Należałoby bardziej przyjrzeć się tym rodzinom które chcą wymiany,ale niestety nie spełniają wymogów….podłączenie do sieci miejskiej byloby idealnym rozwiązaniem.

Jeżeli pomysły piętrzą się u tej Pani tak często jak zmieniała barwy polityczne to lepiej odpuścić tą Panią…

Członkowie jej ugrupowania ciągle podkreślają, że ona BEZPARTYJNA jest.

Czy pamiętamy co mówiono o PZPR? Że to partia którą rządzi ZSRR. Prawda, tak było. Dlatego tak jak miastem, urzędami, szkołami powinni kierować nie związani z żadnym układem politycznym. Dla mnie najważniejsze jest hasło i działanie dla miasta i mieszkańców a obecnie ci wszyscy kandydaci pchają mi w oczy flagi swojej partii.

no no wszystko eko i zeroemisyjne, tak trzymac! Zlikwidowac okna w domach to bedzie cieplej zimą i nie sprzątać śmieci i psich kup w foliówki bo to nie eko! 🙂

Najbardziej widać jacy wszyscy są „eko” po tysiącach ulotek porozrzucanych po mieście.

Podsumowując:

  1. Flajszer odpowiada na te pytania jak za karę, widać że już totalnie mu się nie chce i wywiesza białą flagę;
  2. Komoter najbardziej przedsiębiorcze podejście uwzględniające rozsądne gospodarowanie dostępnymi środkami finansowymi;
  3. Anna Łosiak – „coś zrobię albo nie zrobię albo poddam konsultacjom społecznym”; raczej mało konkretnie;
  4. Mackiewicz typowo po prezydencku – zrobiliśmy to i tamto, zrobimy to i to; nie ma tragedii ale odpowiedzi trochę jak z generatora;
  5. Uznańska-Bartoszek dużo nawija makaronu na uszy a jak się wczytać to chodzi tylko o powołanie kolejnych bezsensownych spółek dla krewnych i znajomych królika.

Odpowiedzi naszych kandydatów czyta się jak dobrą komedię lub w niektórych przypadkach opowiadanie przez osobę po spożyciu jakiejś trawki lub innego świństwa które jest halucynogenne. Pytanie 9 W Flajszer- budowa farmy , która linia energetyczna w Pabianicach to wytrzyma , skoro już są przeciążone a ostatnio farmy które istnieją jak świeci słońce to są wyłączane. Uznańska- Bartoszek- spółka Targowiska Miejskie i inne wymysły, to może odpowiedź na dalszą część pytania ile to będzie kosztowało i jak długo będzie trwało, kobieto zejdź na ziemię. Łosiak , remont lokali użytkowych, następna spadła z księżyca, kto to wynajmie i za jaką kwotę. Dodatkowo… Czytaj więcej »

Nasze miasto umiera i ani fotowoltaika i ścieżki rowerowe tego nie zmienia .Żeby ściągnąć ludzi by chcieli tu żyć potrzebne są radykalne rozwiązania łącznie z duża przebudowa centrum miasta/nadać mu jakiś charakter by chciało się w nim przebywać ..Jest smutno buro i ponuro .Okropnie się na to patrzy wszystko rozpada się na naszych oczach.

Pamiętaj „Nikt wam tyle nie da ile wam obiecam”

Niech dadzą gwarancję podciągnięcia ogrzewania miejskiego i wtedy można rozmawiać.
A za kilka lat to problem będzie miała ciepłownia a nie użytkownicy.
A Flajszer z budową farmy to poleciał w kosmos gdzie linie są tak obciążone i niedoinwestowanie jest znaczne jeszcze obciążać sieć energetyczną.

Kurka, naprawdę nie ma lepszych pomysłów, kandydatów?! Flajszer mnie obraża swoimi odpowiedziami, to ogólniki, idiotyzmy, nijak mające się do naszej pabianickiej prowincji. Poza tym np. co jego rząd zrobił, żeby poprawić sieci energetyczne w PL w ciągu ostatnich lat? Choć powinniśmy iść w tę stronę, problem kabli musi rozwiązać spółka rządowa, a nie miasto P-ce. Komoter musi jeszcze nauczyć się, że gmina to nie interes gospodarczy, ale społeczny! Pani Renata niby ok, ale nie wie, że gaz nie jest odnawialnym źródłem energii – o zgrozo! Poza tym podłączenie starych kamienic do ZEC, które pali węglem… noż, cudo ekologii… Poza tym… Czytaj więcej »

Ja zagłosuję na tego młodego Komotera. Fajne ma podejście, nie uwikłany w ten pabianicki dotychczasowy szlam. Niech młody próbuje, a czemóż by nie? Tych politykierów pozostałych już mieliśmy. Wszystkich!

Pamiętam jak w gminie Dobroń były obawy jak startował na wójta Pan Jarzębak. Z perspektywy czasu widać, że jednak obawy były bezpodstawne. Możliwe, iż Pabianice też by się rozwinęły pod rządami „młodego”

Może i nie uwikłany, ale pomyśl, że jego wice to będą takie Brauny i Macierewicze! W sumie jesteśmy dużym miastem i naprawdę potrzeba sporej ekipy do podstawowych zadań gminy. Kogo ma ten Komoter z kapelusza wyciagnięty??? Mieszkam od pół wieku w P-cach i sorry nie znam gościa. Co on zrobił dla miasta, dla innych, gdzie się udziela? Na jakie imprezy chodzi? Pojęcia nie mam kto to jest… może dlatego, że jest zbyt młody na objęcie tak ważnego stanowiska. Jak powierzyć mu nasze sprawy, żeby dbał o wszystkich mieszkańców, a nie dopiero uczył się na swoich błędach. Jego pomysły są nieprzemyślane.… Czytaj więcej »

Lepiej głosować za opcjami sprowadzającymi imigrantów, strefy czystego transportu uderzające w najbiedniejszych bądź walczących z CO2 Twoimi(naszymi) pieniędzmi.
Co tam pieniądze i rozwój – lepiej postaw na sprawdzone opcje, które mają doświadczenie. Doświadczenie w rujnowaniu kraju, ale to zawsze lepiej niż żółtodziób 🙂

Najlepiej głosować na opcje proponujące spalić maszty 5G, wychwalajace poczynania Rosji i straszące depopulacją ludzkości.

Last edited 27 dni temu by 5GWarrior

Jakim trzeba być Dzbanem, żeby wmawiać ludziom, że metalowe maszty podpalają ludzie, którzy wspinają się nie, oblewają benzyną, a metalowy słup zapala się i topi od benzyny 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Naprawdę ? znowu nie wziąłeś leków?
A elektryki zapalają się same ? Czy też je oblewają benzyną i palą ruskie onuce i płaskoziemcy

Jakim trzeba być dzbanem (z małej litery, nie nie rozumiem, dlaczego napisałeś to dużą) żeby w moim wpisie wyczytać coś o wspinaniu.
A spalinowce zapalają się same, czy podpalają je Niemcy i Unioeuropejczycy?

Last edited 25 dni temu by 5G podpalacz

Bo jesteś dużym Dzbanem 💪💪💪
Jeszcze nie rozumiesz ?

Widzę, że z soboty na niedzielę macie na nocce później przerwę w kołchozie, niż zwykle.

Wychwalaj zatem ludobójstwa w Gazie i Palestynie, mordowanie dzieci, równanie budynków z ziemią z zabójstwo polskiego obywatela w misji pokojowej, bo Renatka przepraszała w imieniu wszystkich pabianiczan za zgaszenie chanuki(święto wychwalające mord i rzeź), a za zamordowanie Polaka, nie wspomniała nawet słowa, o dzieciach nie wspomnę

A wyglądam, jakbym wychwalał? Z któregoś mojego wpisu to wynika? Nieźle popaliło w kalafę… 😁😁😁

Sorry ale argumenty masz z czapy…. A kogo masz teraz za wice albo miałeś wcześniej????? Fachowców? Nie rozśmieszaj mnie. Jakoś nie łykam argumentów typu nie zmieniajmy nic, niech kradną starzy złodzieje…. Bez sensu. Właśnie, że na gościa zagłosuję, a Konfa ma poglądy właśnie jak najbardziej OK. To co jest doprowadzi nas wszystkich do upadku

Niech kradną nowi złodzieje. To jest argument.

Oj Panie Grzesiu. Chodzi np. o przygotowanie terenów, które przyciągną inwestorow -zarowno przedsiębiorców jak i nowych mieszkańców. Pabianiczanie wyprowadzają się do gminy, bo w Pabianicach nie ma uzbrojonych działek pod zabudowę. Miasto nie jest przyjazne przedsiębiorcom. Albo budowa centrum sportowo-rekreacyjnego, w ktorym mozna byloby organizowac krajowe, czy miedzynarodowe imprezy. Z takim myśleniem nic w tym mieście już Pan nie zdziała. Najłatwiej wydawac nie swoje pieniądze, wziąć kredyt na kilkadziesiąt milionow i spłacić z pieniedzy mieszkańców. Idzie Grześ Przez wieś, Wo­rek pia­sku nie­sie, A przez dziur­kę Pia­sek ciur­kiem Sy­pie się za Grze­siem. „Pia­sku mniej – No­sić lżej!” Cie­szy się głup­ta­sek. Do… Czytaj więcej »

Oj, można i Grzegorzowi zarzucić…
Jednak Renia nie będzie lepsza.
Jest chaotyczna i drażliwa. No trudno byłoby ją mieć jako prezydenta… Lepszy będzie Mackiewicz.
Jednak bardzo jej kibicuję w radzie miasta.
Ma Dawida, Sebastiana w ekipie plus ona – gdyby byli w radzie, prezydent musiałby się bardziej merytorycznie wysilić niż z obecną „opozycją” śmieszną PIS-ową, którą ogrywał jak przedszkolaków.
Rada jest do wzięcia dla nowych ludzi z pasją i sercem dla Pabianic!

Każdy kij ma dwa końce
To co oni robili przez ostatnie lata, jak ściemniali społeczeństwo nt. historyczne, żeby wystartować po władze i jak krytykowali innych, tak wszystko tak samo trafi do nich na powrót i święty boże nie pomoże. I żadna merytoryka Dawida i Sebastiana też nic nie zmieni, bo jej zwyczajnie nie ma .

Głosujmy na ludzi z ostatnich miejsc na naszych listach. Wymienimy etatowych radnych!

Pani Renata Uznańską chce 40 mln zł na Aquapark, bo w 2022r. spółka zarobiła 15 mln zł 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
A przecież p. Mackiewicz powiedział, że spółki miejskie nie mogą być nastawione na zysk, być typowo komercyjne, bo to wynika z ustawy 🤣🤣🤣
I ta pani chce rządzić miastem skoro nie zna podstawowych założeń funkcjonowania spółek miejskich !? I tyle mieszkańców dało się wkręcić w to, że basen miejski, zarządzany przez miasto będzie zarabiał 15 mln zł rocznie 🤣🤣🤣🤣
I kandydaci na radnych chodzili po mieście i wkręcali mieszkańców w aquapark, kurę znoszącą złote jajka 🤣🤣🤣🤣🤣

Last edited 28 dni temu by Kabaret 🤣🤣🤣😁😁😁😁🤣🤣🤣

Pan Prezydent nie powiedział, że spółki miejskie nie mogą być nastawione na zysk, bo oznaczałoby to, że regularnie niektóre z nich działają niezgodnie z prawem bo taki zysk przynoszą, o czym pisze zresztą ten chociażby portal: https://epainfo.pl/raport-z-miejskich-spolek/ Pan prezydent powiedział, że samorząd jako taki nie jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą i tu ma racje. Zastosował tu jednak pewien wybieg, bo o ile samorząd sam takowej prowadzić nie może, to może już zgodnie z prawem mogą tworzyć różnego rodzaju spółki, które takową działalność mogą prowadzić, czerpać z niej zyski (z zastrzeżeniem równowagi między działalnością stricte komercyjną, a zaspokajaniem potrzeb mieszkańców) i… Czytaj więcej »

Last edited 27 dni temu by Rewizor

Kto nie szanuje historii skazany jest na popełnianie błędów w przyszłości . Historia Aquaparku Fali pokazuje, że została wybudowana za duże publiczne pieniądze, była na skraju bankructwa, zmienił się właściciel za ułamek wartości, zmienił się zarząd, odbijali się od strat finansowych i dopiero po kilku latach zaczęli wychodzić na prostą, a wszystko dzięki ROZBUDOWIE i powiększaniu Fali o kolejne atrakcje i miejsca parkingowe. Co jest w tym śmiesznego ? Nie można porównać Aquapark Fala i ich zysków, do basenu w Pabianicach, na parkingu, bez możliwości rozbudowy Cytat Grzegorz Mackiewicz: Zgodnie z ustawą o samorządzie terytorialnym gmina (miasto) ma zaspakajać potrzeby… Czytaj więcej »

Coraz lepiej , już święto pieczonego ziemniaka na wiosnę , ciekawe co to ma wspólnego , oczywiście poza wyborami, bo przecież mieliśmy w listopadzie, trzeba było nazwać Święto Pieczonej Kiełbasy Wyborczej
A tak na marginesie panie redaktorze, czemu pod niektórymi artykułami promocyjnymi, nie ma możliwości pisania komentarzy a pod innymi jest ta możliwość.

Szanuję pomysł, ale żałuję, że przeczytałem odpowiedzi na zadane pytania. Lepiej byłoby chyba funkcjonować w nieświadomości kto nami będzie rządził.
Po co przedłużenie Świetlickiego w obecnej opasce eSek? Dla konkretnego dewelopera? Dla kolejnego przemiału zieleni? Powstała rekreacyjna ścieżka rowerowa, zostawcie ten teren ludziom do wypoczynku!
Czytając natomiast Panią z Łodzi(?) to Projekt w swoim programie w końcu odpowiada potrzebom Pabianic czy trzeba je dopiero rozpoznać?