Strona główna Aktualności Z miasta W miejskim składzie zostało 130 ton węgla na sprzedaż

W miejskim składzie zostało 130 ton węgla na sprzedaż

21

28 kwietnia zakończyła się sprzedaż węgla przez samorządy w ramach preferencyjnego zakupu na dotychczasowych zasadach. Na placu w Zakładzie Energetyki Cieplnej zostało jednak 130 ton tego surowca. Jak teraz wygląda sprzedaż?

Nowelizacja przepisów przedłużyła sprzedaż węgla przez samorządy. Osoba fizyczna reprezentująca uprawnione gospodarstwo domowe będzie mogła zakupić węgiel bez limitu, w dowolnej gminie prowadzącej sprzedaż końcową.

W Pabianicach do sprzedaży końcowej pozostało 130 węgla (5 proc.) we frakcjach: groszek II, orzech, ekogroszek i kostka (są  to zamówienia nieodebrane i resztki dostaw). Cena wynosi 1800 zł brutto za tonę. Wniosek o zakup preferencyjny węgla od 4 maja będzie można złożyć papierowo w Urzędzie Miejskim przy ul. św. Jana 4 (Referat Programów Priorytetowych w Wydziale Inwestycji Miejskich, pok. 20). Wzór wniosku, kryteria i procedura realizacji zamówienia pozostają bez zmian. Sprzedaż będzie prowadzona w kolejności zgłoszeń, do wyczerpania węgla, który pozostał na placu.

Pabianice były jednym z pierwszych miast w regionie, które odpowiedziały na apel rządu i włączyły się w zakup tańszego węgla dla mieszkańców. W sezonie grzewczym 2022/2023 jedno uprawnione gospodarstwo domowe mogło kupić na preferencyjnych warunkach łącznie 3 tony węgla po cenie 1970 zł za tonę. 4 listopada 2022 r. UM rozpoczął przyjmowanie wniosków, na początku grudnia nastąpiły odbiory pierwszej dostawy węgla z ZEC. Złożono łącznie 2105 wniosków o zakup preferencyjny paliwa stałego: 1764 rozpatrzone pozytywnie, 29 negatywnie, 312 osób zrezygnowało. Na podstawie złożonych wniosków miasto zamówiło w Polskiej Grupie Górniczej węgiel z trzech polskich kopalni.

Z zakupu skorzystały 1764 gospodarstwa domowe: w 2022 – 507, w 2023 – 1220, reszta zamówień jest w trakcie realizacji. Najchętniej kupowano ekogroszek, kostkę, orzech i groszek II. Można przyjąć, że dziennie ZEC wydawał średnio ok. 60-70 ton węgla, dla ok. 40-50 gospodarstw. Najwięcej w styczniu i lutym – od 108 do 128 ton węgla dziennie. Do końca kwietnia opłacone zamówienia zostaną zrealizowane, z wyjątkiem kilku osób, które z przyczyn losowych nie mogły odebrać i zrobią to na początku maja. Sprzedano 2580 ton węgla.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
21 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Już by się nie ośmieszali. W sklepie PGG za 1500 zł może kupić każdy bez problemu, a oni po 1800 zł będą sprzedawać. Już te 1970 zł, co wcześniej trzeba było zapłacić, to też było przegięcie. Kupowali tylko ci, co nie mieli wyjścia.

Dolicz transport..

Doliczyć transport do miasta, czy do pojedynczego odbiorcy?
Mam nadzieję że nie tłumaczysz kosztu transportu wydobywca-ZEC?

Last edited 1 miesiąc temu by Koń Rafał

Transport do odbiorcy z okolic Pabianic będzie znacznie tańszy niż ze sklepu PGG, gdzie trzeba będzie jechać po zamówiony towar do imnego województwa (przynajmniej kiedyś tak było) także cenowo wyjdzie podobnie.

mam własny wóz i konia

Cenowo wyjdzie podobnie. Z PGG dostajesz węgiel w workach pod same drzwi kotłowni. A z miasta?
Pomijając to, o czym mówimy, 470 zł na każdej tonie dla miasta, co to za koszt?

Transport z PGG 250 zł na palecie, szczelnie zawinięty i zapakowany w worki. Transport w Pabianicach 100 zł. – węgiel mokry, po opadach, wysypany luzem na podwórko. To ci dopiero interes.

Z tym „bez problemu” to chyba żart, albo teraz jest łatwiej kupić na PGG niż zimą, bo zimą to się nawet zalogować nie szło.

Bez problemu. Do każdych kupionych pięciu ton dodają kolejne pięć w promocji.

Dzięki za artykuł, wiadomo jakie to były kopalnie?

eeee…. węgla?

Węgiel najtańszy w aptece 🙂

ciekawe kto z peacu przytulił kase za przedsezonową panikę węglową

Niech sobie ten węgiel zjedzą za taką cenę

Tvn ,Budka,Scerba,Joński i inne Kierwińskie czy Nitrasy się zapłaczą.

A ja jestem zadowolony,kupiłem 3 tony,tyle ile mi przysługiwało gdy ceny były naprawdę wyższe na rynku niż w ZEC.To była naprawdę duża pomoc, bo w przeciwnym razie zostałbym na przysłowiowym lodzie. DZIĘKUJĘ MIASTU I PREZYDENTOWI.

Krzysztofie, wpadnij jutro do pokoju po nowe wypowiedzi na komentarze. Prezio jest bardzo zadowolony z twojej pracy.

zobaczcie urzędasy jak to jest kiedy miasto pozapychane remontami i przedsiębiorcom towar zalega i muszą się zamykać!

Co zamknąłeś, ile osób zwolniłeś z powodu remontu?

A co ma remont do zalegania węgla, biznesmenie? Jakoś remonty nie przeszkodziły w dojechaniu tego węgla.

Obniżcie do 1000zł za tonę to kupię. A jak nie to dalej będę palił tym czym prezes pozwolił 😉