Strona główna Styl życia Ulgi dla młodych – jaką formę zatrudnienia opłaca się wybrać?

Ulgi dla młodych – jaką formę zatrudnienia opłaca się wybrać?

0

Młode osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy, mogą skorzystać z licznych ulg oraz benefitów podatkowych. Niektóre z nich obowiązują tylko, jeśli wybierze się odpowiednią formę zatrudnienia. Wyjaśniamy, co warto wiedzieć o ulgach dla młodych pracowników.

Jakie ulgi przysługują młodym pracownikom?

Najważniejszą ulgą podatkową, która przysługuje młodym pracownikom, jest zwolnienie z podatku dochodowego dla osób do 26 roku życia. Tzw. „zerowy PIT dla młodych” obowiązuje jedynie w przypadku przychodów z umowy o pracę, umowy zlecenie, zasiłku macierzyńskiego oraz niektórych innych umów (np. umowy o pracę nakładczą). Listę uwzględniajacą też inne przypadki można znaleźć na stronie: https://aleo.com/pl/blog/podatek-do-26-roku-zycia-ile-wynosi-ulga-i-czy-kazdy-z-niej-skorzysta/. Zwolnienie nie dotyczy chociażby umowy o dzieło, która jest popularna wśród studentów. Jak działa zerowy PIT dla młodych?

Ze zwolnienia korzystają wszystkie osoby, które nie ukończyły 26 roku życia. Maksymalna kwota dochodu to 85 525 zł rocznie. Jeśli suma ta zostanie przekroczona, to trzeba będzie się od niej rozliczyć na zasadach ogólnych. Młode osoby nie muszą składać deklaracji PIT, chyba że osiągnęły one przychody ze źródeł nieobjętych ulgą, przekroczyły kwotę zwolnienia lub mają taki obowiązek wynikający z innych kwestii.

Składki na ZUS a status studenta

Jeśli masz mniej niż 26 lat i posiadasz status studenta lub ucznia, to pracodawca nie musi odprowadzać za Ciebie składek na ZUS oraz ubezpieczenie zdrowotne. Zwolnienie dotyczy jedynie umowy zlecenie, która jest najpopularniejszą formą zatrudnienia osób młodych. Ale czy faktycznie to się opłaca?

W praktyce umowa zlecenie faktycznie ma sens w przypadku młodych uczniów i studentów. Zarabiają oni wówczas na rękę dokładnie tyle, ile wynosi stawka brutto zapisana w umowie zlecenie. Oznacza to, że państwo nie pobiera ani złotówki podatku od ich pracy. Więcej na ten temat można przeczytać np. na stronie https://www.portalfk.pl/zakladanie-i-prowadzenie-firmy/umowa-zlecenie-w-2023-roku-czy-to-sie-oplaca-40114.html.

Praca na umowie zlecenie – wady

Zatrudnienie na umowie zlecenie ma jednak poważne wady, nawet w przypadku uczniów i studentów do 26 roku życia. Po pierwsze, umowy cywilnoprawne nie zapewniają ochrony prawnej gwarantowanej przez Kodeks pracy, przez co stabilność zatrudnienia jest niska. Zleceniodawca w każdej chwili może rozwiązać umowę, a zleceniobiorca nie ma możliwości skorzystania z bezpłatnego urlopu wypoczynkowego.

Po drugie, brak odprowadzanych składek przekłada się na niższą emeryturę w przyszłości. Najwięcej warte są te pieniądze, które wpłaca się do ZUS najwcześniej. O emeryturze warto myśleć jeszcze na studiach – więcej dowiesz się przykładowo na stronie: https://aleo.com/pl/.

Po trzecie, aby uzyskać pensję brutto na rękę, rzeczywiście trzeba uczęszczać na zajęcia i studiować lub uczyć się. Jeśli tego nie zrobisz, to istnieje ryzyko, że zostaniesz zmuszony do oddania brakującej kwoty składek. ZUS regularnie przeprowadza kontrole i sprawdza, czy młodzi pracownicy rzeczywiście się uczą.

artykuł sponsorowany

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments