Strona główna Aktualności Biznes „Tkaniny Techniczne” w rękach komornika. Legendarny zakład na licytacji

„Tkaniny Techniczne” w rękach komornika. Legendarny zakład na licytacji

16
Przez wiele lat budynki przy ulicy Partyzanckiej 105/127 tętniły życiem, a mieszkańcy, którzy tutaj pracowali mają z tym miejscem wiele wspomnień. Teraz dawne Pabianickie Zakłady Tkanin Technicznych stoją puste. Komornik chciałby je sprzedać. 

W historię naszego miasta wpisały się bardzo mocno – dość wspomnieć, że w najlepszych czasach zatrudniały ponad 1,5 tysiąca osób,

– To były lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte (zakład uruchomiono w 1981 roku – przyp. red.). Wytwarzaliśmy wtedy głównie gazę. Dużą jej część eksportowano do Holandii, ale sporo trafiało też do naszych „środków opatrunkowych”, gdzie była wyjaławiana, a następnie wykorzystywana jako gaza do celów medycznych – wspomina wieloletni pracownik PZTT. – Pamiętam też okres, kiedy produkowaliśmy materiał do kamizelek kuloodpornych…

W popularnych „Tkaninach” znajdowali pracę nie tylko mieszkańcy Pabianic, ale też ościennych miejscowości. Przez długi czas produkcja szła pełną parą, na trzy zmiany. Jednak na początku XXI wieku zakłady zaczęły podupadać. W styczniu 2006 roku zostały sprzedane firmie Lentex z Lublińca, producentowi wykładzin podłogowych. Nie była ona jednak długo właścicielem tych zakładów – już w grudniu 2007 roku miały one nowego właściciela, gorzowską firmę Interkobo, importera zabawek, który kupił zabudowania za 25 mln zł.

Obecnie Interkobo jest w stanie upadłości, a nieistniejące zakłady zajął komornik. Miał co, bo powierzchnia użytkowa całej nieruchomości wynosi ponad 46,5 tys. metrów kwadratowych. Składają się na nią m.in. hala produkcyjno – magazynowa (43,1 tys. m.kw.), budynek socjalno – biurowy, ze schronem (2,8 tys. m.kw), portiernia i garaż.

Zobacz wideo:

 

Wierzyciele domagają się spłaty zaległych zobowiązań. Jak ustaliliśmy w magistracie, Firma Interkobo jest winna miastu Pabianice 6 mln złotych za opłaty z tytułu podatku od nieruchomości. To jednak jeden z wieli długów. Pod  koniec listopada ubiegłego roku budynki po „Tkaninach” zostały wystawione na licytację. Była to pierwsza próba ich sprzedaży. Nieruchomość wyceniono na 15 mln 999 tys. zł, cena wywoławcza wynosiła trzy czwarte tej sumy, czyli 11 mln 999 tys. 250 zł. Wadium stanowiło 10% kwoty oszacowania, czyli 1 mln 599 tys. 900 zł. Co ciekawe, znalazł się nawet ktoś, kto je wpłacił. Ale…

– Licytacja okazała się bezskuteczna, ponieważ mimo jednej wpłaconej rękojmi, uprawniającej do udziału w licytacji, nie stawił się żaden kupujący – poinformował Andrzej Ritmann, rzecznik prasowy Izby Komorniczej w Łodzi. – Ewentualna druga licytacja jest uzależniona od wniosku wierzycieli.

Jeśli do niej dojdzie, wysokość ceny wywoławczej spadnie do 10 mln 655 tys. zł, czyli do 2/3 oszacowanej wartości (nie ma podstaw do ponownego powoływania rzeczoznawcy, aby jeszcze raz wycenił nieruchomość).

Czy komornik bierze pod uwagę sprzedaż PZTT w częściach?

– Nie, nie ma możliwości podziału nieruchomości – odpowiada Andrzej Ritmann.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Furman niech kupi, będzie mógł lepić jeszcze więcej dropsów 😉

Albo K. C. i wybuduje geotermię wraz z duńska fabryką obuwia …

Niech lepiej już nic nie lepi, wystarczająco zrobił już naiwnym ludziom wodę z mózgu.

Widać po twoich wpisach, że się na ten lep załapałeś całkowicie.

Nadal w popularnym portalu jest oferta sprzedaży za 25 „baniek”.
Interkobo to firma (firmy – bo były minimum dwie) z Łodzi. Do Gorzowa przeniosły się aby tam ogłosić upadłość.
Niestety w tej chwili budynki PZTT to jedna wielka ruina – wszystkie media odcięte, wewnątrz stan agonalny. Wartość materialną przedstawia grunt.

Mieli problem z VAT-et.
A własność tych budynków to wieczysta dzierżawa, czyli co roku 3% wartości jako opłata za użytkowanie.

Teren dla dewelopera.

Tak zresztą skończył nasz cały kraj po 1989 roku.

Naprawdę to co robią nowe hale pobudowane w Pabianicach?
Chyba żyjesz w inne rzeczywistości.

A wiesz, komu, to zawdzięczasz ?

No i dobrze niech to wszystko sprzedadza po co ma rdzewieć czasy się zmieniają może ktoś będzie miał leprzy pomysł na takie budynki

trochę się pośpieszyli bo trzeba było to kupić i tu zrobić CH TKALNIA budynek już jest duży parking też

Za mały parking w Tkalni, budynek za mały ?

A czy Redaktor EPAinfo wie, że ten Zakład nadal istnieje w Pabianicach w innym miejscu? i prowadzi produkcję… Może warto zrobić wywiad z obecnym Zarządcą i Pracownikami, którzy nadal pracują i dobrze pamiętają PZTT…? Komornik licytuje budynki a nie Tkaniny Techniczne, które istnieją pod inna nazwą. A redaktor wie, że obecny właściciel wykupił park maszynowy i pracowników przenosząc się kilkaset metrów i do dziś „idzie” produkcja?

Ładną mi legenda tylko czerwona. Tkaniny to sam beton niczym „wilczy szaniec”.

Ale kudy im do pisblszewi na Nowogrodzkiej !