Strona główna Styl życia Rejestracja pojazdu czy ubezpieczenie: co powinno załatwić się w pierwszej kolejności?

Rejestracja pojazdu czy ubezpieczenie: co powinno załatwić się w pierwszej kolejności?

0

Nabycie pojazdu mechanicznego wiąże się z potrzebą dopełnienia wielu formalności. Łatwo się w nich pogubić, zwłaszcza, że wszystkie obarczone są konkretnymi terminami, których należy dopilnować. Podstawowym obowiązkiem kierowcy jest zarejestrowanie auta i wykupienie polisy OC, ale która z czynności powinna być pierwsza? Podpowiadamy, ile jest czasu na ubezpieczenie samochodu po rejestracji!

Tego trzeba dopilnować po nabyciu samochodu

Prawo nakłada na kierowcę obowiązek opłacania składek OC samochodu. Podstawowe ubezpieczenie ochroni nas w sytuacji, gdy np. spowodujemy wypadek. Z polisy zostaną wówczas ściągnięte pieniądze, które mogą zostać przeznaczone na koszty leczenia pokrzywdzonego lub naprawę jego auta. Za brak ważnej polisy grożą konsekwencje pieniężne. Nawet najmniejsze opóźnienia w płatnościach podlegają wysokim karom. Kierowcy nie powinni liczyć na to, że nie zostaną złapani, bowiem sprawdzenie aktualności OC jest bardzo proste. Wystarczy rutynowa kontrola drogowa lub wprowadzenie danych pojazdu w wyszukiwarkę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja, gdy osoba, która nie posiada polisy OC spowoduje wypadek. To na niej spoczywają wówczas bardzo wysokie koszty leczenia i napraw.

Obowiązkiem każdego kierowcy jest również zarejestrowanie pojazdu. Towarzyszy temu szereg formalności, w tym oczywiście konieczność uiszczenia stosownych opłat, np. za tablice rejestracyjne oraz nalepki kontrolne. Co powinno być zatem pierwsze: rejestracja nowego auta czy jego ubezpieczenie?

Kiedy powinno się wykupić ubezpieczenie nowego samochodu?

Ubezpieczenie samochodu musi być wykupione najpóźniej w dniu rejestracji. Jeśli auto nie jest nowe, a odkupione od innego kierowcy, najpewniej ma jeszcze ważną polisę OC. Takie ubezpieczenie jest przypisywane nie do konkretnej osoby, tylko samego samochodu.

Ubezpieczenie auta nie wymaga obecnie kłopotliwych formalności. Polisę można wykupić za pośrednictwem internetu, bez wychodzenia z domu. To też dobra opcja, by zaoszczędzić. Kalkulatory i porównywarki pozwalają znaleźć najlepszy pakiet OC w najniższej cenie. O tym, że z zakupem ubezpieczenia nie warto zwlekać, najlepiej świadczą wysokie opłaty.

Jeśli kierowca zostanie złapany na prowadzeniu pojazdu bez polisy, może liczyć się z karą rzędu pięciu tysięcy złotych. Sporo zapłaci także za samą zwłokę – w tym przypadku będzie to koszt ponad tysiąca złotych, jeśli opóźnienie nie wyniosło więcej niż 14 dni. Większe opóźnienie oznacza oczywiście wyższą stawkę. Właściciel auta powinien mieć także na uwadze, że brak polisy to spore ryzyko. Spowodowanie wypadku będzie się wiązało z obowiązkiem wypłaty odszkodowania z własnej kieszeni. Koszty leczenia, rehabilitacji czy naprawy samochodu potrafią zdecydowanie przekraczać domowy budżet.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments