Strona główna Aktualności Z miasta Odratowano już 35 pomników. W środę kolejna kwesta

Odratowano już 35 pomników. W środę kolejna kwesta

9
Anna Połomka
16 raz wolontariusze zaprzyjaźnieni ze Stowarzyszeniem Zjednoczenie Pabianickie staną u bram nekropolii i będą kwestować na rzecz odnowy historycznych nagrobków. 

Podczas 16. już zbiórki, wolontariusze z puszkami w dłoniach będą oczekiwać na darczyńców przy wszystkich ośmiu cmentarnych bramach od godz. 9.00 do 16.00.

Przez 15 lat do puszek i na konto stowarzyszenia trafiło dokładnie 300 260 złotych 28 groszy.

– W efekcie 15 przeprowadzonych do tej pory kwest dzięki hojności odwiedzających pabianicką nekropolię udało się odnowić 35 pomników. 18 z nich znajduje się na cmentarzu ewangelickim, 17 w części katolickiej – mówi Krzysztof Hile, jeden z pomysłodawców przedsięwzięcia.

Podczas ubiegłorocznej kwesty zebrano 19.959 zł 39 gr.
Za tę kwotę zostały odrestaurowane 2 obiekty. Usytuowany na cmentarzu ewangelickim, nagrobek Rodziny Prodühl oraz na cmentarzu katolickim miejsce pochówku powstańca styczniowego Floriana Fijałkowskiego.

Akcję renowacji pomników można również wesprzeć, wpłacając datek na konto Stowarzyszenie Zjednoczenie Pabianickie nr KONTA BANKOWEGO : 38 1090 1304 0000 0001 5476 5624 z dopiskiem „Wpłata na renowację pomników na cmentarzu w Pabianicach”.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspaniała rzecz. A tak przy okazji, póki jeszcze istnieje IPN, może również wymienić tablice wiszące na ,, pomniku” żołnierzy radzieckich. Dalej wiszą tablice gloryfikujące przyjacielską armię, która przyniosła Polsce wolność i niepodległość.

Zburzyć. Jak pomnik na Starym Rynku.

Właśnie że nie można, gdyż znajduje się na terenie gdzie są szczątki pochowanych ludzi. Natomiast jak zaznaczyłem, można i bezsprzecznie trzeba jak najszybciej zmienić napisy na nowych tablicach.

To nowe tablice są złe, że trzeba na nich zmieniać napisy?

Praktycznie Same niemieckie groby jak widać po nazwiskach. A nazwiska nie byle jakie bo właścicieli fabryk wielkich obszarów gruntów itp.
A my, kiedy zbliża się czas opłaty za użytkowanie grobu dostajemy powiadomienie od zarządu cmentarza, że jeśli opłata nie będzie uiszczona to grób będzie zlikwidowany. Nie każdego stać na opłatę ok 1500 złotych za grób pojedynczy. Pozdrawiam.

To zrób zbiórkę na odnowienie waszych grobów, za które musicie płacić.

Jednak grób, będący wartością zabytkową, historyczną, mający sto i więcej lat, to więcej jak grób mający 20 lat.

A jak widać po zapisach historycznych, niekoniecznie.
Z okazji otwarcia nowej strażnicy przy ul. Cmentarnej fabrykant Juliusz Kindler wybił medal pamiątkowy OSP z polskim napisem na rewersie. Władze carskie ukarały go za to krótkotrwałym aresztowaniem i rocznym zakazem pełnienia funkcji strażackich. Surowymi karami straszono też fabrykanta Feliksa Kruschego, który ośmielał się wydawać strażakom komendy w zakazanym języku polskim.

Pomnik żołnierzy armii radzieckiej, żołnierzy którzy wywalali miedzy innymi nasze miasto powinien pozostać. Ci polegli żołnierze nie są niczemu winni. Gonili hitlerowcow z naszego miasta. Obecnie pomagamy nacji wschodniej zapominając o ich wyczynach w stosunku do Polaków a tym poległym chcemy zaklucac ciszę. Pozdrawiam i