Strona główna Styl życia OC graniczne – co warto o nim wiedzieć?

OC graniczne – co warto o nim wiedzieć?

0
Zagraniczny wyjazd zbliża się wielkimi krokami? Zorientowałeś się jednak, że nie masz wymaganej Zielonej Karty? Wcale nie musisz odwoływać wyjazdu lub przekładać jego terminu. Wykup OC graniczne – sprawdź, na czym polega to ubezpieczenie.

Wejście Polski do Unii Europejskiej zaowocowało ograniczeniem wielu formalności związanych między innymi z zagranicznymi podróżami samochodem. Wyjazd poza granice kraju obecnie nie wiąże się z koniecznością wykupywania specjalnego ubezpieczenia komunikacyjnego – OC opłacane w Polsce w zupełności wystarczy. Problem pojawia się w przypadku kilku krajów europejskich, w których – mimo ważnego OC – wymagana jest także tzw. Zielona Karta.

Zielona Karta, czyli co?

Zielona Karta to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, który stanowi informację o ważności ubezpieczenia OC. Taki dokument obowiązuje w przypadku podróży do wielu krajów europejskich, wśród których wymienić można np. Albanię, Maroko, Białoruś, Rosję, Turcję, Macedonię, Iran, Izrael, Ukrainę.
Warto wiedzieć, że Zielona Karta bardzo często jest wydawana bezpłatnie w ramach ubezpieczenia OC. W przypadku niektórych ubezpieczycieli można ją natomiast otrzymać po uiszczeniu opłaty – nierzadko symbolicznej.

Brak Zielonej Karty – co dalej?

Zieloną Kartę można łatwo otrzymać – niezależnie od tego, czy polisę OC wykupujesz stacjonarnie, czy korzystasz z serwisu porównywarkowego porownywarka-ubezpieczen.pl. Musisz jednak przed wyjazdem zgłosić chęć otrzymania takiego dokumentu.
Żaden ubezpieczyciel nie wydaje Zielonej Karty „od ręki”, dlatego zgłoszenia należy dokonać z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli z jakiegoś powodu nie zrobiłeś tego, nie musisz się obawiać – wystarczy wykupić ubezpieczenie graniczne.

Zakres ubezpieczenia granicznego

Ubezpieczenie graniczne działa na identycznej zasadzie jak OC wykupione w Polsce. Oznacza to, że towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje na siebie odpowiedzialność w razie zdarzeń wyrządzonych ubezpieczonym pojazdem. Dzięki temu osoba poszkodowana otrzyma świadczenie bezpośrednio od ubezpieczyciela, a Ty – jako sprawca – unikniesz finansowych konsekwencji. Zakres polisy granicznej jest taki sam jak standardowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Natomiast krótszy jest czas trwania – takie OC obowiązuje 15 dni lub 30 dni.

Ile kosztuje OC graniczne?

O ile za wydanie Zielonej Karty zwykle nic nie zapłacisz, o tyle OC graniczne będzie wiązało się z dodatkowym wydatkiem. Wysokość składki uzależniona jest od indywidualnego ryzyka ubezpieczeniowego, wśród których ważnym parametrem jest docelowy kraj. Statystyki pokazują, że sporo za OC graniczne płacą osoby wybierające się do Maroka.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments