Strona główna Aktualności Mniej zdarzeń na drogach, ofiar więcej. Taki był miniony rok

Mniej zdarzeń na drogach, ofiar więcej. Taki był miniony rok

15
Mniej kolizji, ale więcej wypadków – tak najkrócej można podsumować dwanaście ostatnich miesięcy na drogach powiatu pabianickiego w porównaniu z 2019 rokiem. 

Policyjne statystyki wyglądają następująco:

Ogólna liczba zdarzeń drogowych: 2020 – 1467, 2019 – 1594
Wypadki: 2020 – 58, 2019 – 53
Kolizje: 2020 – 1409, 2019 – 1541
Ofiary śmiertelne: 2020 – 10, 2019 – 8
Ranni: 2020 – 57, 2019 – 56

Pogotowie, straż pożarna i policja najczęściej wyjeżdżały na ulice Pabianic, gdzie od początku stycznia do końca grudnia odnotowano 22 wypadki i 690 kolizji.

W pozostałych gminach sytuacja wyglądała lepiej, co znajduje potwierdzenie w liczbach: Konstantynów Łódzki – 6 wypadków i 258 kolizji, Pabianice – 4 wypadki i 123 kolizje, Dobroń – 14 wypadków i 107 kolizji, Dłutów – 3 wypadki i 43 kolizje, Lutomiersk – 7 wypadków i 125 kolizji, Ksawerów – 2 wypadki i 63 kolizje.

– Najczęstsze powody zdarzeń to nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (341 razy) i niedostosowanie prędkości do warunków (162 razy). Ale wśród przyczyn są też na przykład nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu (7 razy), nieostrożne wejście pieszego na jezdnię przed jadący pojazd (5 razy), niesprawność techniczna pojazdów czy stan jezdni – wylicza podkomisarz Ilona Sidorko, rzecznik prasowy KPP w Pabianicach.

Sprawcami byli głównie kierujący – spośród wszystkich 1467 zdarzeń spowodowali 1235. Wina po stronie pieszych była 5 razy, obopólna – 14, inne powody (np. zwierzęta) przyczyniły się do zdarzeń 213 razy.

Kto powodował najczęściej wypadki i kolizje? Kierowcy w wieku od 40 do 59 lat (353 zdarzenia) oraz od 25 do 39 lat (351 zdarzeń). Sporą grupę winowajców stanowiły też osoby po 60-tce (263 zdarzenia).

Do zdarzeń najczęściej dochodziło w godzinach popołudniowych (od 14.00 do 15.00 – 114, od 16.00 do 17.00 – 110), 80 razy miały one miejsce rano (od 8.00 do 9.00).

Najspokojniejszy był na drogach kwiecień – w tym miesiącu doszło do 77 zdarzeń, najwięcej działo się we wrześniu (148) i w czerwcu (140).

Mimo ciągłych apeli, aby nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu głuchych na te apele nie brakuje. Wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących pabianicka policja wprawdzie w ubiegłym roku nie odnotowała, ale kolizje już tak: widnieje ich w statystykach 49. Natomiast wszystkich zatrzymanych kierowców, u których został wykryty alkohol było 139 (dla porównania: w 2019 – 203).

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Statystyki to tylko część prawdy ale oddają trend a ten pokazuje że pomimo licznych ograniczeń związanych z pandemią a co za tym idzie zmniejszenie możliwości przemieszczania się na drogach naszego powiatu jest niebezpiecznie.

Last edited 3 lat temu by Aerospace

Statystyki oddają trend ?
Trend coś pokazuje ?
A można po polsku?
A może chodziło o trąd ?

Last edited 3 lat temu by Waterplace

Czytanie ze zrozumieniem klasa 1-8. Na początek elementarz. Powodzenia. Pozdrawiam.🤣

Last edited 3 lat temu by Aerospace

Żeby czytać ze zrozumieniem to najpierw coś musi byc po polsku napisane.
Co do merytoryki, to po pierwsze: Jakie są ograniczenia w przemieszczaniu na terenie powiatu, które miałyby wpłynąć na zmniejszenie ilości zdarzeń ?
Po drugie: Twój wniosek jest tak bzdurny jak stwierdzenie, że: „Pomimo ograniczeń w przemieszczaniu, co spowodowało częste przebywanie ludzi w domu, liczba ciąż i narodzin na terenie powiatu nie zmieniła się”

Last edited 3 lat temu by Waterspace

Spokojnie bo się spocisz. Tłumaczenie specjalnie dla Ciebie. Jeżeli mamy ograniczenia w poruszaniu się np. zakaz przemieszczania w czasie sylwestra, brak możliwości korzystania z restauracji na miejscu i wiele podobnych, zrozumiałym jest że ludzie mniej podróżują, czytaj jeżdżą. Skoro częstotliwość, natężenie ruchu spada a liczba ofiar śmiertelnych jest stała lub rośnie oznacza to że bezpieczeństwo na drogach naszego powiatu nie ulega poprawie. Czyli trend (rend [ang.], tendencja rozwojowa, ogólny kierunek zmian zjawisk w długim okresie; trendy bada się za pomocą metod statystycznych np. szeregów chronologicznych.) jest niepokojący i wskazuje na brak poprawy bezpieczeństwa. Co do urodzeń, rozumiem że opierasz się… Czytaj więcej »

Last edited 3 lat temu by Aerospace

Opieram.sie na tym samym po czym ty stwierdziłeś, że ruch jest mniejszy. Czyli na niczym

To Ci nie pykło.
Dane choćby za kwiecień, GDDKiA:
„Porównanie średniego ruchu pojazdów ogółem. Duże spadki

Na poniższym wykresie zestawiliśmy średnią dobową wielkość natężenia ruchu pojazdów ogółem w kwietniu 2018, 2019 i 2020 roku. Średni dobowy ruch (SDR) w kwietniu 2020 r. był średnio o ok. 42% mniejszy od ruchu rejestrowanego w roku 2019. Bezpośredni wpływ na to miała oczywiście sytuacja związana ze stanem epidemii i ograniczeniami w przemieszczaniu się.”
Możemy jechać z tematem dalej ale chyba tylko po to byś pokazał jak wielkim ignorantem jesteś.
Źródło:https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/37504/Ruch-na-drogach-krajowych-w-czasie-epidemii-Publikujemy-podsumowanie-za-kwiecien

Last edited 3 lat temu by Aerospace

No to jedziemy: Zmniejszenie ruchu JEDYNIE na drogach należących do GDDKiA, JEDYNIE w miesiącu kwietniu (który ze względu na ograniczenia był wyjątkowym i niepowtarzalnym) nie może absolutnie wskazać, że TREND w ruchu pojazdów na WSZYSTKICH drogach powiatu pabianickiego, we wszystkich miesiącach roku 2020 był spadkowy. Na tej podstawie, którą podałeś, możnaby co najwyżej wysnuć wniosek, że statystyki ilości zdarzeń w powiecie powinny wskazać zmniejszenie ich ilości JEDYNIE w miesiącu kwietniu. I to właśnie jest napisane między innymi w powyższym tekście

Last edited 3 lat temu by Waterspace

To czekam na te dane o ciążach za rok 2020? Choćby za kwiecień i na dowolnym terenie w obrębie województwa.

Last edited 3 lat temu by Aerospace

Przecież napisałem wcześniej, że swoje wnioski o ciążach wyciągnąłem tak samo, jak ty swoje o zmniejszeniu ruchu. Czyli znikąd.

Podałem konkretne dane oraz źródło.
Czyli po prostu danych nie posiadasz i tyle w temacie. No chyba że klasycznie „Kilerem”: „Wiem, ale nie powiem”.😂

Nie podałeś żadnych danych, na podstawie których możnaby stwierdzić, że ruch w 2020 roku był mniejszy. Tak samo ja nie posiadam żadnego źródła, na podstawie którego wymyśliłem, że liczba ciąż jest niezmienna. WYMYŚLIŁEM to, tak samo jak ty WYMYŚLIŁEŚ, że ruch na drogach w 2020 r się zmniejszył z powodu ograniczeń w przemieszczaniu się, biorąc pod uwagę tylko jeden miesiąc i jedynie drogi krajowe.

z tego co wiszę to ciągle te same osoby i kilka nowych te wypadki powodujom! ludzie sie nigdy nie nauczom!

Pisac

chyba „pisać” nieuku jeden. Aby pouczać to trza samemu umić pisac.