Strona główna Na sygnale Mniej przestępstw i lepsza wykrywalność. Policjanci podsumowali swoją pracę

Mniej przestępstw i lepsza wykrywalność. Policjanci podsumowali swoją pracę

1
Przestępcy coraz częściej wpadają w ręce stróżów prawa, a bezpieczeństwo w powiecie pabianickim rośnie. Tak w każdym razie wynika z policyjnych statystyk za miniony rok. Policjanci podsumowali swoją pracę. I wydaje się, że są zadowoleni. 

Dlaczego? Jednym z powodów jest wyraźnie niższa liczba przestępstw – o ile w 2017 odnotowano ich 3629, o tyle w ubiegłym 1935. To spadek o prawie 47%.

Poprawia się również wykrywalność, co widać na tle KWP w Łodzi, gdzie wyniosła ona 69,17%. Nasza komenda osiągnęła lepszy wynik – 73,90%.

– W siedmiu na dziesięć przypadków funkcjonariusze ustalają sprawców przestępstw. Blisko co trzeci z nich jest zatrzymywany na gorącym uczynku lub podczas pościgu – podkreśla ins. Cezary Petrus, komendant KPP w Pabianicach.

Skuteczność funkcjonariuszy widać zwłaszcza w grupie takich przestępstw, jak np. rozboje, bójki, pobicia, kradzieże (również z włamaniem), uszkodzenia mienia, kradzieże samochodów. Na terenie całego powiatu było ich 560, a wykryto 216. Zarzuty usłyszały 183 osoby, ponadto ujawniono 22 czyny zabronione, które popełnili nieletni.

Jeśli chodzi o przestępstwa kryminalne, stróże prawa z naszej komendy też utrzymali przyzwoity poziom. Wskaźnik wykrywalności wyniósł 59,76% (686 przestępstw) przy średniej wojewódzkiej na poziomie 59,03%. Wykryto m.in. 2 zabójstwa, 2 gwałty, 16 rozbojów, 10 bójek i pobić, 24 uszczerbki na zdrowiu, 84 kradzieże i 47 przypadków uszkodzenia mienia.

Piętą achillesową pabianickiej policji są kradzieże z włamaniem. Tutaj nie ma się czym pochwalić – przez cały miniony rok funkcjonariusze wykryli ich tylko 35.

W stosunku do 2017 roku spadła liczba interwencji – o 2224. Nie zmienia to jednak faktu, że było ich 14112, co statystycznie daje 38 dziennie. Prawie 1700 razy policjanci podejmowali je w domach.

Bezpieczeństwo na drogach powiatu pabianickiego nadal pozostawia wiele do życzenia. Od początku stycznia do końca grudnia odnotowano 179 wypadków. To średnio jeden na dwa dni. Ale cieszy fakt, że w porównaniu z 2017 rokiem było ich mniej – o 58. Stróże prawa zatrzymali w ubiegłym 133 nietrzeźwych kierowców (spadek o 40).

REKLAMA
Poprzedni artykułPediatria miała dostać łóżka. Zamiast nich są… fotele
Następny artykuł40 tys. zł więcej na nagrody sportowe
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Skoro w papierach się zgadza no to super ale rzeczywistość jest chyba inna. To co teraz będą medale, nagrody, awanse, podwyżki. Sztuka dla sztuki.