Strona główna Aktualności Łódzkie na plus – podsumowanie tygodnia w skrócie

Łódzkie na plus – podsumowanie tygodnia w skrócie

9
Inscenizacje bitew przypominają o tragizmie września 1939.

Krzyki, wybuchy, ryk samolotów – w Beleniu koło Zduńskiej Woli można było w sposób bardzo realistyczny przeżyć tragedię września 1939 r. Grupy rekonstrukcyjne – w sumie ponad 200 osób – odtworzyły kilka epizodów krwawej bitwy stoczonej w tym miejscu przez 10 Dywizję Piechoty Armii „Łódź”. Obchody upamiętniające wybuch drugiej wojny światowej i walki obronne odbywają się w całym regionie.

Inscenizacje historyczne to element projektu samorządu województwa „Łódzkie Pamięta”. Na polach między Beleniem i Strońskiem rekonstruktorzy stworzyli inscenizację bitwy nad Wartą – jednego z najkrwawszych bojów stoczonych przez Armię Łódź podczas wojny obronnej 1939 roku. Oprócz żołnierzy polskich i niemieckich, a także ludności cywilnej, były: samolot, czołgi, ciężarówki, ciężkie karabiny maszynowe, armaty i moździerze. Odtworzonych zostało kilka epizodów krwawej bitwy, m.in. ucieczka ludności cywilnej z terenów opanowywanych przez niemieckie wojska, w tym bombardowanie wsi leżącej w pobliżu walk, atak Niemców na polskie linie obronne oraz kontratak polskiego wojska zakończony wycofaniem się w obliczu przeważających sił wroga.

Całość zakończyła defilada i nocny apel upamiętniający poległych w walce Polaków. Rekonstrukcję obejrzało około 10 tysięcy mieszkańców województwa.

Podobny rozmach, choć inny charakter miała inscenizacja w Łowiczu. Tutaj widzowie obejrzeli walki w centrum miasta w czasie Bitwy nad Bzurą – największego starcia polsko-niemieckiego podczas wrześniowych walk obronnych. Rekonstruktorzy odtworzyli nocny epizod bitwy o miasto. Walki odbyły się w ścisłym centrum, na Starym Rynku.

Obu inscenizacjom towarzyszyła wystawa sprzętu wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Fajna sprawa, szkoda, że informacja – musztarda po obiedzie.

przywyknij….

Informacja o inscenizacjach była tydzień temu w poprzednim artykule tej serii.

Screenshot_20210914-072741.png

Przy imprezie z taką pompą wolałbym zobaczyć przez tydzień banner na głównej z info o imprezie. Niż durną wykupioną reklamę. Rozumiem reklama – zarobek… ale publiczne ciekawe imprezy powinny być bardziej akcentowane.

Takie czasy, że wszytko trzeba pod nos postawić. Wielu nawet ten baner by nie pomógł. Proszę wysłać taką informację do urzędu marszałkowskiego w Łodzi, może zwiększą promocję takich wydarzeń.

Last edited 2 lat temu by Przemek Jach

Pan tubylec, ma pewno na mysli zachwaszczanie portalu clickbajtowymi 'smieciarzami’ 'zaparkowanymi wrakami’ 'dlugim oczekiwaniem na otwarcie szlabanu’ itp itd. stad i wrazenie, ze procz pijaczka wywalajacego smieci, nic sie nie dzieje…

Ogólnie Marszałkowostwo „nie lubi” szerokiego afiszu pod swoimi cyklami imprezowymi. W wakacje odbywała się akcja „Turystyczne Łódzkie”, gdzie co dwa tygodnie z Łodzi Fabrycznej odjeżdżał specjalny, wynajęty, darmowy pociąg, który wiózł czy to do Kamieńska, by zwiedzić Górę Kamieńską z przewodnikami, elektrownię i kopalnię, bądź to ZOO Safari pod Poddębicami czy Spałę z przyległościami, a nawet Bolimowski Park Krajobrazowy. Sęk w tym, że wycieczki były limitowane dla, bodajże 60 osób na skład. „Sami swoi”, osoby niezorientowane gdzieś przez przypadek nie miały nawet szans wziąć w tym wydarzeniu udziału. Taka hece, nam się udało… dwa razy, a i tak „na styk”.… Czytaj więcej »

A jaki pociąg jeździ do Kamieńska? Chyba o czymś nie wiem.

Mistrzu, pociąg SPECJALNY, wynajęty przez spółkę Marszałkowską na specjalną okazję. I taki właśnie to on był
Do Spały też przecież nic nie jeździ, a pojechało.

W Kamieńsku jest całkiem urocza, dwuperonowa stacyjka, stoi nawet ładny, aczkolwiek nieużywany, filigranowy budynek dworcowy!