Strona główna Aktualności Jack Adler i jego historia na Planete+

Jack Adler i jego historia na Planete+

3
Jack Adler na cmentarzu żydowskim w 2011 roku. fot. P. Jach

Na kanale Planet+ poświęconym filmom dokumentalnym i reportażom można obejrzeć dokument „Pabianice – Skokie, historia przetrwania”.

Jest to historia Jack’a Adlera, pabianickiego Żyda, który podczas II wojny światowej trafił do obozu zagłady w Oświęcimiu.

– Moje dzieci nie miały pojęcia, że byłem w obozie koncentracyjnym. Byłem bardzo schorowany i słaby. Gdy zostałem uwolniony ważyłem około 30 kilogramów – wspomina Adler.

Nim trafił do Oświęcimia mieszkał w pabianickim getto. Tam zmarli jego dziadek, mama i brat. W 1942 roku wraz z ojcem i dwiema siostrami zostali przesiedleni do getta w Łodzi. We wrześniu 1944 roku przewieziono ich do Oświęcimia. Siostry zginęły, z ojcem został rozdzielony.

Po wojnie pabianiczanin osiedlił się w  Chicago, a później w Skokie. Miejscowość ta została w większości zamieszkana przez Żydów polskiego pochodzenia, szukających spokoju i bezpieczeństwa po wojennych traumach. Bohater dokumentu opowiada synowi, który jest reżyserem filmu, o swoim życiu w przedwojennej Polsce, oraz utracie najbliższych w Holokauście. Jednak to nie koniec opowieści – tragiczne doświadczenia żydowskiej społeczności znajdują niespodziewaną kontynuację także w nowej ojczyźnie.

W filmie zobaczymy kilka ujęć z Pabianic. Jack Adler z synem idą m.in. ul. Bóźniczną, gdzie była kiedyś synagoga. Są też ujęcia z cmentarza Żydowskiego.

Najbliższa emisja filmu została zaplanowana na czwartek 4 maja na godz. 20.50.

 

REKLAMA
Poprzedni artykułStrażacy w ogniu prac plastycznych
Następny artykułŚwiętuj ze strażakami na Lewitynie
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Kto sprawdza pisownię i składnię tych art.? Serio pytam, nie przebrnąłem przez pierwsze kilka akapitów..

Miła sprawa.
Kiedyś Pan Jacek nawiązał ze mną kontakt, dzięki czemu poznałem kawałek Jego historii. Tym lepiej, że teraz poznało ją szersze grono odbiorców.