Strona główna Aktualności Z miasta Dęby ku pamięci ofiar

Dęby ku pamięci ofiar

2

W parku na Zielonej Górce zostały dzisiaj posadzone „dęby pamięci”. Będą przypominać związane z Pabianicami ofiary zbrodni katyńskiej.

W uroczystości wzięli udział m.in. policjanci i przedstawiciele innych służb mundurowych, samorządowcy, rodziny ofiar, kombatanci wojenni, członkowie rozmaitych organizacji oraz dzieci i młodzież. Poświęcenia dębów dokonał ksiądz Ryszard Stanek, dziekan dekanatu pabianickiego.

„Dęby pamięci” upamiętniają dwóch policjantów – starszego przodownika Władysława Baczmagę i posterunkowego Kazimierza Samka oraz dwóch oficerów Wojska Polskiego, podporuczników rezerwy – Zenona Gałdka i Mieczysława Westerskiego.

Takich symbolicznych drzewek jest już w parku siedem, gdyż pierwsze trzy posadzono w październiku 2016 roku, z inicjatywy Społecznego Komitetu Upamiętniania Pabianiczan – Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

– Liczba pabianickich „katyńczyków” jest bardzo duża. To około 60 -70 nazwisk, bardzo mocno związanych z tym miastem. Jeżeli doliczymy do tego liczbę osób, które bądź kończyły tutaj szkołę, bądź tylko się urodziły, ewentualnie, tak jak w przypadku policjantów, służyły w Pabianicach, ta liczba wzrasta dwukrotnie. To jest nie mniej niż 120 ofiar – podkreślał Dariusz Jakóbek, który stoi na czele komitetu.
REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Polska narodowa tragedia. Historia grobami nam pisze różne dzieje…
Chwała zamordowanym i poległym w Imię Ojczyzny ( oprócz Smoleńska )

Przypominam o pomordowanych milicjantach. Tablicę ku ich pamięci zdjęto z budynku Policji. Warto też wspomnieć o zabitych robotnikach przez Policję w latach 30-tych.