Strona główna Nie przegap Dwie ulice trącą komuną

Dwie ulice trącą komuną

61

Wojewoda Łódzki dopatrzył się u nas nazw ulic, które mogą propagować komunizm.

Chodzi o ulice: 20 Stycznia oraz Stanisława Staszewskiego, która tę nazwę otrzymała 2 lata temu. Wojewoda wysłał w tej sprawie pismo do ratusza z prośbą o przedstawienie stosownych kopii uchwał nadających nazwy wspomnianym ulicom. Mogą one łamać ustawę dekomunizacyjną uchwaloną przez Prawo i Sprawiedliwość.

Dlaczego Staszewskiego nie podoba się wojewodzie? To wydaję się jasne, bo debata na ten temat toczyła się wśród pabianickich radnych jeszcze przed wdrożeniem pomysłu w zycie.

– Czytałam materiały z innych źródeł i chyba nie do końca jest to postać kryształowa. Czy nie mamy innych pabianiczan, którym można poświęcić nazwę ulicy – pytała 2 lata temu Joanna Kupś z Platformy Obywatelskiej. – Nazwisko Stanisława istnieje w aktach IPN pod pseudonimem „Nowy” i Kazik (twórca zespołu Kult jest synem Stanisława – przyp. red.) wypowiedział się na temat własnego ojca: „donosił, bo uważał to za obowiązek ideowego komunisty” – dodała Zofia Kriger-Kozłowska.

Wątpliwości miał też radny Krzysztof Hile.

– Czy nie wydaje się państwu, że ojciec Stanisława, czyli Kazimierz wniósł większe zasługi do działalności tego miasta – pytał Krzysztof Hile, wiceprzewodniczący rady miejskiej z BSR. – Czy nie warto byłoby nadać tej ulicy imię jednak Kazimierza, a nie Stanisława, który wyjechał z Pabianic mając 9 lat.

Co ciekawe, na pomysł wpadli przedstawiciele pabianickiego PTTK. Tej instytucji patronuje Kazimierz Staszewski, ojciec Stanisława, który w 1929 roku został prezesem pierwszego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Pabianicach.
Pomysł uhonorowania Stanisława bardzo mocno popierali 2 lata temu radni z… Prawa i Sprawiedliwości, a szczególnie Sławomir Szczesio (prezes PTTK), Bożenna Kozłowska (nie jest już w PiS) i Antoni Hodak, który podczas uroczystego nadania nazwy pomagał nawet Kazikowi Staszewskiemu zerwać symboliczną wstęgę założoną na tabliczkę. Wstęgę w barwach Polski.

Dlaczego 20 Stycznia?

Tego dnia w 1945 roku armia rosyjska pod dowództwem generała Żukowa weszła do Pabianic od strony wschodniej ulicą Leśną (za okupacji Waldstrasse). Komuniści dla upamiętnienia daty wyzwolenia miasta spod hitlerowskiej okupacji nazwali tak tę ulicę.

Jeśli nazwa uznana zostanie za nielegalną będzie wiązało się to z potężną akcją wymiany dokumentów, tabliczek itp. 20 Stycznia to jedna z najdłuższych ulic w Pabianicach. Zameldowanych jest przy niej kilka tysięcy mieszkańców (ok. 20 bloków mieszkalnych).

 

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
61 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

20 stycznia ? !!!
To jest tak, jak się komuś z władzy zmniejsza stały odstęp między głową a d…
Powinien wojewoda pokryć koszty ponoszone przez ludzi, bo akurat ta zmiana, to głupota !

20 Stycznia zostanie tak jak jest i nie warto się nakręcać. Redaktorzy też niech wezmą na wstrzymanie.

@gość
Jeśli zostanie, to ciut lżej. Dzięki za info !

Staszewskiego powinna pozostać ulicą Kolejową, jak od dawna. To nazwa neutralna i w pewnym sensie historyczna, i nie było potrzeby jej zmiany.

20 Stycznia – zapewne większość osób przy niej mieszkających nie do końca wie o co chodzi z tym styczniem… Więc nazwa ta jest obecnie dość neutralna.
Zresztą, to ważne wydarzenie historyczne, a że po wejściu „ruskich” zostaliśmy na 45 lat z nimi związani to już inna sprawa.

A kto to był Kolejow? 😉

Pewnie kumpel albo brat bliźniak Kaczorowa…

Tak samo można spytać o niejakiego Garażowa, któremu dali ulicę na Piaskach.

Vstup je krásný a vtipný

Ja bym proponowała Nowogrodzką. Przecież to taka „znana”ulica.

Gdyby to było imię od kota Kaczora, to i pewnie sam „ naczelnik „ może by zawitał przeciąć wstęgę…

Na kasztance czy na kocie?

Co za pytanie ?
Na kasztance to Naczelnik a na kocie, to ” naczelnik ” !

Co za głupota! Czy Pan Wojewoda nie ma nic lepszego do roboty? Podobno jak się wstrzymuje bąki, to się unoszą do głowy i są z tego posrane pomysły. Może powinien brać jakiś espumisan???

Ja myślę, że na chorobę obecnej władzy to już tylko dr Piasecki może pomóc. Medycyna konwencjonalna w tym przypadku jest bezsilna.

Przykro mi bardzo, że są publikowane informacje niedostatecznie zorientowanego reportera. MSWiA wydało komunikat, że nie będzie potrzeby wymiany dokumentów do czasu ich dezaktualizacji. Przykro mi, że dajecie się wkręcić niedoinformowanym lub celowo działającym ludziom. Piszących komentarze i reportera proszę o szersze zapoznanie się z tematem.

Dobre info, ale jest różnica między likwidacją ulicy a dezaktualizacją dokumentów…

Rzadnej ulicy nie likwidują. Zmienia się nazwa, a dokumentów nie trzeba wymieniać. Całe podsumowanie artykułu od czapy. Przypomnę, że takie same bzdury gadał prezydent Gdańska, który nie może doliczyć się ile ma mieszkań.

Dzięki za skrupulatność, wypadło „ nazwy „…
W całej Polsce ( włącznie z rządem ) zdarzają się większe lub mniejsze bzdury. To ich zmartwienie, póki mnie nie dotyczą.
Pozdrawiam !

Nie jesteśmy na Ty czy jak woli Pana guru „na You”. Czyjeś opinie mnie nie interesują. Liczą się fakty, a nie Pana domysły. Może Panu to nie przeszkadza, ale ja nie mam zamiaru oglądać napisów ulic, pomników, które przypominają o życiu pod sowieckim butem. Komuna się skończyła, ale jak widzę niektórzy nie mogą się z tym pogodzić albo mają gdzieś dobre imię Polski.

ŁukaszPce
A czy do pana nie dociera, że obcasy się zmieniają ? Z komuny na pisowskie ? Na przykład : Aleja L. Kaczyńskiego ? Było wielu bardziej znamienitych w historii niepodległej Polski i nie dostąpili dotąd zaszczytu !

Sens dyskusji o al. Kaczyńskiego w W-wie jest taki sam jak w przypadku al. Palki w Łodzi (dawny odcinek Strykowskiej pomiędzy ul. Wojska Polskiego a Rondem Solidarności). Obaj panowie byli włodarzami miast. Dlaczego ich nie honorować?

Jeśli masz sens na myśli a nie „ sens „, to w Pabianicach, też byli i co ? A poza tym, włodarze swego miasta, to co innego, a małpowanie prawie w każdym mieście, to już zupełnie inna sprawa. I jeszcze coś … Aleja sp. L. K., to z wagi na zasługi dla Warszawy, czy prezydentury Polski ? Tylko mi nie pisz, że jedno i drugie…
Wspomniałem o bardziej znamienitych w historii Polski…

A z jakimż to życiem pod sowieckim butem panu ŁukaszPce kojarzy się 20 Stycznia?

Czy Rosjanie po wyzwoleniu Polski wycofali się z wojskami czy może radzieckie czołgi były obecne w Polsce do 1993? Dzień wyzwolenia Pabianic to 20 stycznia. Więc jeżeli ktoś twierdzi, że od 1945 byliśmy nikomu niepodlegli to zdrowia życzę. Szczególnie psychicznego.

A z jakiego kraju się wycofali, jeśli chodzi o blok wschodni ? Sprzedał Zachód Polskę Stalinowi i to była druga historyczna zdrada włącznie z 1939 ! Inna sprawa, że Stalin powiedział : „ Każdy wprowadza swój system tak daleko, jak sięga jego armia „ . Pan miał na to wpływ ? Ja, inni na tym Forum ? I zdrowie psychiczne komentatorów tego artykułu nie ma z tym nic wspólnego. Poza tym, gdyby nie rosyjska pierestrojka, to pewnie sowiecki okupant stacjonowałby dalej w Polsce z cichym przyzwoleniem Zachodu, jak bywało. Nie tylko w naszym kraju mordowano ludzi z powodów politycznych a… Czytaj więcej »

Jeżeli posiada się większą firmę, to te 1000 złotych może być nawet mocno niedoszacowane.

Jednak mam wątpliwości… Dowód wymieniłem miesiąc temu. Ważny do 2027. Co prawda, zgodnie z art. 5 ustawy, ustęp 2 ( i 1 ) nie wpływa na ważność dokumentów, ale jeśli zmienią nazwę ulicy 20 stycznia, na przykład, na Jarkacza, to ja, na chłopski rozum, na przykład w banku kredytu nie dostanę, bo w dowodzie będzie 20 stycznia a takiej ulicy już oficjalnie i urzędowo nie będzie, więc jak ? Na ładne oczy, ten kredyt ? Będzie podwójna ewidencja ? I tak we wszystkich instytucjach przez 10 lat ? Przecież to urzędowy szwindel… A o firmach, to nawet szkoda wspominać, bo… Czytaj więcej »

A gdzie w nowym dowodzie masz miejsce zameldowania?! Zastanów się co piszesz.

Sorry !
Sprawdziłem. Faktycznie nie ma !
Ale ostatni kredyt brałem, jak był adres. Zadziałała podświadomość, nie realia.
Szacun !

Spoko. Szanuję, że umiesz przyznać się do błędu czego nie potrafią niektórzy na tym forum. Liczą się fakty (oczywiście nie te z TVN) a nie czyjeś widzimisię.

Tak sobie myślę, że może by zmienić datę wkroczenia Braci Radzieckich do Pabianic. Rozwiązanie jest takie proste.

Jak 20 stycznia nie pasi, to może 17 września 1993 : zakończenie wycofywania wojsk sowieckich z Polski

20-go stycznia Może żeby pogodzić stanowiska ścierających się tu oponentów warto rozważyć różne historyczne daty ? I nagle 20-go stycznia może dotyczyć innego wydarzenia ? Poniżej kilka propozycji z wikipedii : 1320 – W katedrze wawelskiej odbyły się koronacje Władysława I Łokietka i Jadwigi Bolesławówny. 1339 – Sanok otrzymał prawa miejskie. 1521 – Wojna pruska: zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem Jana Boratyńskiego nad wojskami krzyżackimi wielkiego mistrza Albrechta Hohenzollerna w bitwie pod Lubawą. 1661 – Król Jan II Kazimierz Waza założył Akademię Lwowską. 1771 – W nocy z 19 na 20 stycznia oddział konfederatów barskich pod dowództwem regimentarza Józefa Zaremby… Czytaj więcej »

cd. postu powyżej 20-go stycznia Może żeby pogodzić stanowiska ścierających się tu oponentów warto rozważyć różne historyczne daty ? I nagle 20-go stycznia może dotyczyć innego wydarzenia ? Poniżej kilka propozycji z wikipedii : 1320 – W katedrze wawelskiej odbyły się koronacje Władysława I Łokietka i Jadwigi Bolesławówny. 1339 – Sanok otrzymał prawa miejskie. 1521 – Wojna pruska: zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem Jana Boratyńskiego nad wojskami krzyżackimi wielkiego mistrza Albrechta Hohenzollerna w bitwie pod Lubawą. 1661 – Król Jan II Kazimierz Waza założył Akademię Lwowską. 1771 – W nocy z 19 na 20 stycznia oddział konfederatów barskich pod dowództwem… Czytaj więcej »

Bajuści… jak powiada baca… Byrdocie panocku bździny, doś nie prowda, dyć to Pabianice !

A tak dla hecy : u konkurencji ktoś napisał, że 20 stycznia Sharon Tate wzięła ślub z R. Polańskim…
Anomalii bez liku !

Baco Szanowny albo wytrzeźwiej albo wskaż proszę gdzie bajuści ponocek byrdoci bździny ? co bym cię nie musiał bośkać cioskiem ;)…. jak powiada baca

A witojcie panocku ! Syćko bździny, dyć to nasa dziedzina a wy honielnik . A co moje, ne was fras ! Wom ciupaga, ni ciosek !

Smułacie baco jako zhyrbiona pukwa po młaku. Ty taki Tikołasy gwarisz i gwarisz jakoby cie szek śmignył

Bromblowacie panocku. Bodyj to kany z bujokiem…

bodyj „ta” kany a nie „to” kany. Chcioł kosierować a kwili

„ ta ? „, juści ze tak ! Ale ceper cudowacie, kwilicie barzyj głobi a wy haw bajcora !

Z całym szacunkiem, Panie Piotrze, podziw za najdłuższy elaborat na tym Portalu, ale nijak się ma do zmiany nazwy ulicy ( ponoć nie będzie ) i w szczególności do tego, co pabianickie.
Ale trochę humoru nie zawadzi.
Pozdrowienia !

Aj, Panie Przemysławie, nie uchodzi…
Taki betonowy przedtem na wpisy Twitter, zwiększa teraz „ aż „ do 280 znaków taki luksus, jak bajdurzenie, więc odrobina wypocin nie zawadzi. Taka „ mała „ rzecz, a cieszy. To tylko cierpliwość czytającego wystawiana jest na szwank, bo papier wszystko przyjmie…
Z wyrazami szacunku !

No, to po piórach i po ptokach !
Pozdrawiam i wszystkiego Naj !

Tym razem elaborat nie jest mój tylko wikipedii o czym napisałem. I zdecydowanie zrobiłem to z humorem 🙂 Pozdrawiam

Panie Piotrze
Nie mam zamiaru się z panem przekomarzać, ale w ten sposób, to można ze wszystkiego szarpać na papier całe tony w imię humoru o czym, też wspominałem. Jednak Pan lubi sobie czasem pisemnie dłużej „ pogaworzyć „ na Forum, co daj Boże zdrowie !
„ Wiedzieć, że się wie, co się wie i wiedzieć, że się nie wie, czego się nie wie – oto prawdziwa wiedza „ ( Konfucjusz )
Ale jak napisał V. Hugo : „ Śmiech jak słońce spędza zimę z twarzy ludzkiej „
Pozdrawiam i wszystkiego najlepszego !

Ot i wypuścił Pan satyra na satyrę. Filozofia pozwała rozmawiać samemu ze sobą (Antystenes) ale żeby aż tak ?

Ani jedno, ani drugie. Stwierdziłem fakty. A jeśli chodzi o trzecie, to może z innej beki : „ Dużo nie znaczy dobrze, ale dobrze znaczy bardzo dużo „ ( Demostenes )

I nijak się to ma do mojego wpisu. Opublikowałem zbiór danych podając wędkę a Pan szuka w tym namiastki głębi chyba tylko po to żeby zapakować kolejną maksymę ? Pytanie po co ? Stwierdził Pan zawartość faktu w fakcie ? Litości 🙂 pisanie w poziomie to nie to samo co na poziomie 🙂 (Różycki)

Miało się, ale coś pan przeoczył. Na temat wpisu też już było.
Ja panu maksym nie wypominam. Ostatnia ( o ile pańska ), dobra. Gratulacje. Udowodnił pan pisaniem w pionie !
Dzięki. Serwer nie wytrzyma…

Komunikowanie się przy użyciu postów jest obciążone wadą dwuwymiarowości. Czesto wiele zależy od intecyjności nadawcy i adresata. Daleki jestem o wypominania Panu czegokolwiek ot zwyczajana bezemocjonalna analiza treści. Choć przy odrobinie złej woli i ja mógłbym się doszukiwać mentorskiego tonu w Pana wypowiedzi choćby w wymowie przytoczonych maksym. Ważne żeby wnioski wyciągać na końcu dyskusji a nie przed. Pozdrawiam

I tu również Pan odstaje od realnych wpisów… aż trzy razy. Ale to pański wybór dwuwymiarowości. Także pozdrowiam !

A u nas w Wejherowie, jeden baca powiadał : „ Belne słowo mało koszteje, a skopica wiele może dobrego zrobić „…

Proszę się lepiej zainteresować tabliczką z numerem posesji na Biedronce na Bugaju:
ul. gen. Stefana 'Grota’ ROWIECKIEGO 18A

No to mamy chyba zmianę nazwy ulicy
z
ROBOTNICZA
proponuje na
DOBROBYTU I BOGACTWA

BO NAZWA ROBOTNICZA BARDZIEJ SIĘ KOJARZY Z PRL NIŻ 20 STYCZNIA