Strona główna Styl życia Uroda i zdrowie Czy całkowite usunięcie rozstępów jest możliwe?

Czy całkowite usunięcie rozstępów jest możliwe?

0

Szacunkowo nawet 90% osób dorosłych ma rozstępy. Chociaż jest to problem tak powszechny, większość z nas nie godzi się z tym defektem i dąży do uzyskania jednolitej, gładkiej skóry. Czy jednak usuwanie rozstępów jest możliwe? Jakie zabiegi będą skuteczne? Dowiedz się więcej o rozstępach i metodach ich redukcji!

Proces powstawania rozstępów i zmiany w strukturze tkanek 

Rozstępy dotyczą większości osób dorosłych, niezależnie od płci, chociaż nieco częściej jest to problem kobiet. Bardzo często nieestetyczne zmiany w postaci widocznych linii na skórze pojawiają się już u nastolatków w wieku dojrzewania. 

Ze względu na powszechne występowanie rozstępów, bywają one uznawane za zjawisko naturalne, którym oczywiście nie są. Rozstępy to nic innego jak patologiczna zmiana struktury tkanek skóry właściwej. Na głębszych poziomach znajduje się największa ilość włókien kolagenowych i elastyny. Rozstępy powstają, gdy dochodzi do ich rozciągnięcia i zerwania. Jest to więc rodzaj drobnych blizn, które od blizn faktycznych różnią się tylko brakiem uszkodzeń naskórka.  

Do nadmiernego rozciągnięcia tkanek może dojść bardzo szybko, nawet w ciągu kilku dni, zwłaszcza jeśli skóra jest osłabiona i niedostatecznie nawilżona. Niestety usuwanie rozstępów nie jest już takie proste. W pierwszym etapie drobne linie mają kolor różowy lub czerwony, a kolejno brunatny, co wynika z jednocześnie występującego stanu zapalnego. W tym czasie toczą się procesy, których celem jest zasklepienie powstałych uszkodzeń. Niestety bez odpowiedniego wsparcia na tym etapie, rozstępy z czasem jaśnieją, co świadczy o utrwaleniu zmian. Uszkodzone włókna kolagenowe przyjmują ostateczną, zniekształconą formę – komórki, z których składają się rozstępy nie funkcjonują prawidłowo, m.in. nie są podatne na opalenie, co świadczy o patologii w ich obrębie. 

Czynniki powodujące powstawanie rozstępów 

Problem rozstępów kojarzy się głównie z kobietami w ciąży. Faktycznie, nadmierne rozciąganie tkanek jest jedną z głównych przyczyn powstawania nieestetycznych zmian. Wahania wagi mogą jednak dotyczyć także mężczyzn, kobiet niebędących w ciąży, czy nastolatków w okresie wzrostu. 

Również osoby bardzo szczupłe często mają rozstępy. Do zaburzeń w obrębie skóry dochodzi pod wpływem hormonów, głównie kortyzolu. Związek ten jest wydzielany przez nadnercza, w największej ilości właśnie u kobiet w ciąży, ale też osób otyłych lub z nadwagą, u osób w okresie dojrzewania, czy klimakterium.  

Trzeba wiedzieć, że predyspozycje do powstawania rozstępów w dużej mierze są uwarunkowane genetycznie. Nie oznacza to jednak, że rozstępy i tak powstaną. Dziedziczymy tylko skłonność, a przy odpowiedniej pielęgnacji skóry rozstępów można uniknąć. Elastyczność tkankom zapewnia przede wszystkim systematyczne, intensywne nawilżanie. Niezbędna jest również zdrowa dieta, zawierająca związki kondycjonujące skórę, takie jak np. witaminy A, E i C, a także minerały: cynk, magnez, krzem i wielonienasycone kwasy tłuszczowe.     

Kiedy najlepiej rozpocząć zabiegi usuwania rozstępów? 

Jeśli nie udało Ci się uniknąć rozstępów, nie poddawaj się. Współczesna kosmetologia i medycyna estetyczna dysponują wieloma metodami, które radzą sobie nawet z najtrudniejszymi przypadkami. 

Pierwszy etap powstawania rozstępów, z jednocześnie występującym stanem zapalnym może trwać nawet pół roku. To najlepszy czas, aby podjąć odpowiednie kroki. Wówczas redukcję rozstępów umożliwiają nieinwazyjne zabiegi poprawiające mikrokrążenie, a nawet kosmetyki. Podstawą jest jednak systematyczność. 

Co zrobić w przypadku rozległych, utrwalonych rozstępów? 

Białe, utrwalone rozstępy również można usunąć lub przynajmniej znacznie zredukować. W takich przypadkach najlepsze rezultaty daje terapia łączona. Zwykle w pierwszej kolejności należy zainicjować procesy naprawcze. Świetnie w tym celu sprawdzają się zabiegi, takie jak np. karboksyterapia, czy mezoterapia. 

Pod wpływem stymulacji tkankowej powstają nowe, zdrowe połączenia kolagenu i elastyny. Zabiegi takie warto łączyć z laserowym usuwaniem rozstępów, które jest obecnie najskuteczniejszą metodą walki z tym problemem. Po wykonaniu odpowiedniej ilości serii zabiegowych dochodzi do ponownego, tym razem kontrolowanego rozwoju stanu zapalnego.

Stymulacja tkanek, zapewnienie im nawilżenia i odżywienia, a także poprawa dotlenienia komórek skóry to sposoby, które wspólnie radzą sobie nawet z rozległymi, utrwalonymi bliznami i rozstępami. Poszczególne metody trzeba jednak dobierać indywidualnie, w zależności od obszaru zabiegowego, czy kondycji skóry.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments