Strona główna Styl życia Co zrobić z gruzem z remontu domu?

Co zrobić z gruzem z remontu domu?

2

Przeprowadzając generalny remont lub przebudowę domu, trzeba liczyć się z powstawaniem gruzu, którego ilość przyprawiać może o zawrót głowy. Wyburzenie nawet niewielkiej ściany, montaż nowych okien lub drzwi skutkuje generowaniem co najmniej kilku dużych worków gruzu. Jak pozbyć się tego rodzaju odpadów, aby było to legalne i bezpieczne?

Czym jest gruz?

Na początek należy podkreślić, że gruz nie należy do zwykłych opadów i pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać go do standardowych pojemników na śmieci. Zakazane jest to przez przepisy prawa. Za nielegalne działania np. wyrzucenie gruzu do śmieci komunalnych lub wywiezienie do lasu, grozić może wysoka grzywna – w wysokości od 20 zł do nawet 5000 zł. W skrajnych przypadkach możliwa jest także kara aresztu lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 8 lat. Co więcej, decydując się na przechowywanie gruzu na własnej działce, trzeba liczyć się z karą pieniężną w wysokości do 1500 zł.

Odpowiednie postępowanie z gruzem wymaga nieco więcej zaangażowania i odpowiedniej organizacji niż w przypadku zwykłych codziennych zanieczyszczeń. Jeśli gruz jest odpowiednio oczyszczony i skruszony, może zostać poddany recyklingowi, co sprawia, że staje się on pożądanym materiałem budowlanym. Dużym atutem ponownego wykorzystania przetworzonego gruzu są nie tylko ogromne oszczędności, ale także zmniejszenie ilości odpadów, co znacznie wpływa na ochronę środowiska naturalnego. Dlatego należy zadbać o legalny i bezpieczny wywóz gruzu, zwracając uwagę na to, by nie trafił on na nielegalne składowiska odpadów, ale właśnie do recyklingu.

Utylizacja gruzu z remontu domu?

· Skorzystanie z oferty profesjonalnej firmy

W czasie remontu lub przebudowy domu zadbać należy o to, by gruz na bieżąco wyrzucany był do specjalnie do tego przystosowanych pojemników. Są nimi kontenery na gruz, które dzięki różnym pojemnościom – od 1,7 m3 do 16 m3, dostosować można do konkretnej ilości budowlanych zanieczyszczeń i gruzu.

Wystarczy skontaktować się z przedsiębiorstwem, które oferuje wynajem kontenerów i zamówić odpowiedni pojemnik. Warto jednak zwrócić uwagę, czy dana firma posiada odpowiednie certyfikaty i zezwolenia na prowadzone działania oraz dysponuje wyspecjalizowanymi pojazdami. Jednym z takich przedsiębiorstw jest firma https://www.odpady-skip.pl/, która poza wynajmem kontenerów zajmuje się także kompleksowym usuwaniem wszelkiego rodzaju odpadów budowlanych i poremontowych oraz gruzu. Jego pracownicy o ustalonej porze podstawiają pod wskazany adres kontenery na gruz, do których wyrzucać można zalegające podczas remontu zanieczyszczenia. Umówionego dnia firma odbiera zapełniony kontener, po czym znajdujący się w nim gruz trafia do recyklingu. W ten sposób możemy mieć pewność, że pozostałego po remoncie gruzu pozbędziemy się zgodnie z obowiązującym prawem i bez szkody dla środowiska.

· Samodzielny wywóz gruzu

Możliwy jest także samodzielny wywóz gruzu do lokalnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-u). Punkty te, służą bezpłatnemu odbieraniu od mieszkańców różnego rodzaju odpadów, w tym także gruzu i znaleźć można je w każdej gminie. Jest jednak kilka minusów tego rozwiązania – PSZOK-i przyjmują jedynie określoną ilość śmieci budowlanych. Co oznacza, że podczas generalnego remontu czy dużej budowy ilość wytworzonego gruzu, przekroczyć może limit danej placówki. Ponadto, nie wszystkie Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przyjmują gruz – kwestia ta uzależniona jest od ustaleń lokalnych samorządów. W przypadku samodzielnego wywozu gruzu najlepiej posiadać również sprzęt przeznaczony specjalnie do takich działań.

To, w jaki sposób zorganizujemy wywóz gruzu z remontu lub przebudowy domu, zawsze musi być zgodny z obowiązującymi przepisami. Najbezpieczniejszym i jednocześnie najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie kontenera na gruz oraz wywóz odpadów przez specjalizującą się w takich działaniach firmę, która posiada wszelkie niezbędne do tego uprawnienia. Dzięki temu możemy mieć pewność, że cały proces wywozu i utylizacji gruzu, będzie przebiegał legalnie, bezpiecznie i bez negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

fajnie, że w Pabianicach reklamuje się firma z Poznania:-)

Przecież to nie jest w sumie aż tak daleko 🙂