Strona główna Aktualności 5000 km w starej skodzie

5000 km w starej skodzie

2

Pabianicka załoga „Kurak Skoda Gang” szykuje się na kolejny Złombol. Uczestnicy ekstremalnej wyprawy samochodowej pojadą na południe Europy. Do przejechanie będzie 5000 kilometrów i będzie bardzo gorąco.

Złombol, to ekstremalna wyprawa samochodami komunistycznej produkcji. Celem jest zbieranie pieniędzy na wsparcie śląskich domów dziecka. Ekipy wpłacają 1000 złotych, ale organizator nie zapewnia serwisu, noclegów ani wyżywienia. Każdy liczy na siebie i pomoc innych uczestników. Kasa trafia do dzieciaków.

W ubiegłym roku nasza załoga w składzie:  Krystian Witczak, Michał Kacalak, Dawid Pietrasiak, Sebastian Staniaszek dojechała na Nordkapp, czyli najdalej wysunięty na północ punkt Europy. Pabianiczanie podróżowali 24-letnią skodą 120L. Stanowili jedną ze 150 załóg, które podróżowały m.in. żukiem, fiatem 125p, ładą, polonezem, wartburgiem, trabantem, a nawet autosanem.

W tegorocznej edycji (13-17 września) celem jest Lloret de Mar w HiszpaniiLloret znane jest z tego, że jest miejscem akcji polskiego serialu „Pamiętniki z wakacji”, produkowanego przez Polsat.

– Będziemy jechali przez Słowację i Węgry, gdzie zagościmy nad pięknym Balatonem, będziemy podziwiali Słowenię, Włochy i błękitny Adriatyk. Nim tam dotrzemy, czekają na nas Alpy z niekończącymi się podjazdami. Będziemy walczyli z serpentynami nad niesamowitą SS1, która prowadzi wzdłuż wybrzeża Côte d’Azur aż nasze bolidy dotrą zmęczone pod Casino Monte Carlo, metę pierwszego Złombola w 2007 roku. Dalej trasa poprowadzi nas nad morzem aż do jednej z najciekawszych dróg w Europie, „Corniche d’Or”. Pireneje to ostatnie pasmo gór, które nas dzieli od Lloret de Mar – tak wyprawę zapowiadają organizatorzy.

Pabianicka załoga jest już zgłoszona na tegoroczna edycję. W miniony weekend 25-letnia skoda przeszła generalny remont silnika i szykowana jest do sezonu.

– W tym roku nastąpi zmiana składu drużyny. Pojadą maksymalnie trzy osoby ze względu na komfort podróży oraz możliwości samochodu. Jest duża szansa, że z poprzedniej ekipy powstanie jeszcze jedna, która pojedzie Wołgą –  mówi Krystian Witczak, właściciel skody. – Po zeszłorocznym rajdzie wiemy co należy naprawić i ulepszyć w samochodzie. Do zrobienia pozostaje układ chłodzenia, który dał na się we znaki w drodze na Nordkapp, a tegoroczna edycja jest w bardzo ciepłym klimacie. Problem w tym, że silnik jest z tyłu samochodu, a chłodnica z przodu i pojemność całego układu wynosi 12 litrów.

Potrzebna jest jeszcze regulacja geometrii kół, bo w ostatniej trasie załoga 3 razy zmieniała opony na przedniej osi. W planach jest również przygotowanie samochodu na podróż w gorącym klimacie czyli m.in. montaż szyberdachu i owiewek na okna.

Kurak Skoda Gang poszukuje darczyńców. Jeżeli jakieś osoby lub firmy będą zainteresowane wsparciem akcji Złombol,  uczestnicy proszą o kontakt na mail kurak.skoda.gang@gmail.com.

 

REKLAMA
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Proszę! Oto ludzie z pasją, którzy potrafią zrobić w życiu więcej, niż narzekać tylko na to, że Pabianice to dziura bez perspektyw, która nic im nie daje. Pozdrawiam ekipę i mam nadzieję, że jeszcze o nich usłyszymy, bądź przeczytamy 😉

Staramy się również promować Pabianice, niestety w zeszłym roku mój mail do Urzędu Miasto pozostał bez odpowiedzi. Więcej informacji o przygotowaniach można znaleźć na naszej stronie https://www.facebook.com/ZlombolKurakSkodaGang