Strona główna Aktualności Z miasta „Zostawcie 20 Stycznia”

„Zostawcie 20 Stycznia”

22
20 Stycznia to jedna z najdłuższych ulic

Rada Miejska w Pabianicach przyjęła stanowisko dotyczące zmiany nazwy ulicy 20 Stycznia. 

Stanowisko przygotowali radni z koalicyjnego Klubu Radnych Pabianice. Jest to apel do Wojewody Łódzkiego o niepodejmowanie działań ws. zmiany wspomniane nazwy. Co więcej, radni chcą też, aby wszelkie decyzje związane ze zmianą nazw ulic, placów itp. konsultowane były z mieszkańcami.

Stanowisko jest następstwem pisma jakie wojewoda wysłał w tej sprawie do ratusza z prośbą o przedstawienie stosownych kopii uchwał nadających nazwy ulicom 20 Stycznia i Stanisława Staszewskiego. Mogą one łamać ustawę dekomunizacyjną uchwaloną przez Prawo i Sprawiedliwość.

– To jedna z największych ulic. Mieszka tu ponad 2900 mieszkańców. Większości osób nazwy tej nie kojarzy się z komunizmem i nie chcemy uprzykrzać nikomu życia – tłumaczył Krzysztof Rąkowski, który zapowiedział, że będą zbierane podpisy wśród mieszkańców w tej sprawie.

Radny Piotr Różycki z PiS przyznał, że nie ma sensu zmieniać nazwy tej ulic, jednak poddał pod wątpliwość moc prawną takiego stanowiska.

Radny Antoni Hodak tłumaczył, że wydanie takiej decyzji wymaga opinii Instytutu Pamięci Narodowej, a taka opinia nie została wydana.

– To stanowisko w obecnym porządku prawnym nie ma racji bytu – mówił Hodak.

– My wybiegamy w przyszłość, żeby wojewoda miał to na względzie – tłumaczył stanowisko Krzysztof Hile.

Dyskusja w tej sprawie trwała pół godziny.

Klub Prawa i Sprawiedliwości nie wziął udziału w głosowaniu, a stanowisko zostało przyjęte.

Dwie ulice trącą komuną

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
22 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie tylko ulice ale też piec na Starym Rynku!!!!! Już DAWNO nie powinno istnieć to komunistyczne monstrum!

Super pomysł! Brawo Panie Rąkowski , ale może zapytać mieszkańców na jaką ewentualnie nazwę akceptowali by zmianę, machiny PiS nie zatrzymany ale niech wojewoda usłyszy nas głos .

Np na ul. Donalda od zielonej wyspy albo ul. Zdrajców brukselskich czy może tak całkiem lokalnie, np. ul. Braci Haburów : ))))

Kontynuując takie idiotyczne pomysły, to może być ulica tych dwóch co ukradli księżyc lub kota alika albo łysych pał z onr.

Same najlepsze, włączając w to również pisowskich zdrajców brukselskich razem z ociecem dyrehtorem…. A może Radnych PiS Pabianice ? Albo KC ?

Z tą machiną racja, ale byłoby dobrze, gdyby się wypowiedzieli za pozostawieniem. Po co wprowadzać niepotrzebny chaos ?
Ale jak znam życie, to tam gdzie 2 Polaków, zawsze musi być 5 koncepcji i wszystkie do …

Do pisich miernot logiczne argumenty i tak nie przemówią.

Pis nie włączył się go tego apelu, bo zapewne wiedzą, że wzorem Warszawy również w Pabianicach ma być ulica Lecha i Marii Kaczyńskich a przeszkadzanie w tych planach nie byłoby wybaczone….Pan Hodak jak na archiwistę widać, że jest blisko władzy skoro wie jakie opinie IPN na potrzeby wojewody wydaje, czyżby już część zarchiwizował??

A swoją drogą, brawo dla pana Różyckiego z totalnej pisowskiej opozycji, że wypowiedział się zgodnie z własnym rozsądkiem bez politycznego nonsensu.

Łatwiej teraz w PiSie mówić co się myśli bo wyrzucili już kilkadziesiąt osób na przestrzeni ostatnich lat i muszą wziąć przed wyborami na wstrzymanie z dalszym wyrzucaniem. Nie mogą przecież wszystkich wyrzucać bo w końcu zostanie sam Waldi i poseł Marko. I co to za struktury będą dwuosobowe? Co na to prezes, jego kot i chłopaki prezesa?

Wyczyścili i bardzo dobrze. Zostali prawdziwi PiSowcy. Nareszcie jest czym oddychać!

Nawet jak zostanie jeden, to i tak będzie fetor…

Szanowny Panie szkoda, że nie wynika to z treści artykułu ale Wszyscy Radni i ci z PiS i ci z PO byli zdania, żeby nie zmieniać nazwy ul. 20-go Stycznia. Rzecz jest w czym innym czyli technicznej strony stanowiska. To przygotowane przez radnych z koalicyjnego klubu platformy obywatelskiej zawierało zdanie nawołujące do postępowania niezgodnego z prawem. Wojewoda niezależnie od tego czy jest powołany za rządów PiS , PO czy misia uszatka ma obowiązek podejmowania różnych czynności niezależnie od własnych sympatii politycznych czy ich braku. Zaproponowaliśmy twórcom wniosku aby ten cofnąć do prac we właściwej merytorycznie komisji, żeby mógł on faktycznie… Czytaj więcej »

Temat zastępczy. Wojewoda – prof. Zbigniew Rau – nie jest zainteresowany budową infrastruktury, która mogłaby podnieść standard życia mieszkańców Pabianic. Ne interesuje go wybudowanie nowego basenu, rozwiązanie komunikacji z Łodzią na poziomie godnym XXI wieku i centrum Europy. To człowiek, który pełnymi garściami czerpał z możliwości bezpłatnej edukacji w PRL i z przychylności systemu komunistycznego, który go wykształcił na prawnika. W 1977 ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Od 1983 do 1995 pracował na uczelniach niemieckich, brytyjskich, amerykańskich i w Australii – kto go tam wysłał, jak dostał paszport? A może uciekł z Polski? Ten człowiek zamiast… Czytaj więcej »

Racja, ale..
Są dwie kwestie : pierwsza – wybrali dla kontry na Zdanowską, bo hak z prokuraturą nie wypalił. Druga : faktycznie olewa nie tylko Pabianice, ale ciała, jeśli chodzi o dekomunizację w głupotach daje IPN ( wcześniej PiS ), a wojewoda z nudów ( lub jego wyrobnicy ) czepiają się zbędnych spraw zamiast zająć się rzetelną robotą na rzecz regionu !

Proszę Pana gdybym zamknął Pana na wiele lat, w słoiku (sytuacja hipotetyczna) z jedzeniem w postaci tylko jednej potrawy, bez dostępu do okalających słoik różnorakich smakowitości. Jadłby Pan to co w słoiku ? Jak Polacy dostawali się na zachód, zwłaszcza po stanie wojennym a w szczególności czemu to zachęcam do lektury i uzupełnienia wiedzy. Zechce Pan również uzupełnić swój wpis o pełną biografię Pana Wojewody ponieważ takiej jej okrojenie do wygodnych w jakiś chory dla Pana sposób faktów nie ujmuję Pan profesorowi tylko Panu.

Pan P.R. Hipotetycznie w rewanżu, to ja mogę panu zaproponować … ! Nie do tematu artykułu z tym Zachodem ! Mataczy pan niepotrzebnie. Mnie biografia wojewody nie interesuje, mam inne zmartwienia, ale dla pana i owszem, bo to pański wojewódzki guru. Nie byłby pan sobą, gdyby nie pisał inwektyw. Ja pana nie obraziłem. Ba ! Nawet pozytywnie oceniłem wcześniej za zdrowy rozsądek A tytuł wojewody mi zwisa. Po trosze nawet usprawiedliwiałem wojewodę ustawą PiS i działaniem IPN – nie dotarło ? Natomiast proszę wskazać, czym to aż tak wielce zasłużył się pan wojewoda dla Pabianic i regionu oprócz sprawowania urzędu.… Czytaj więcej »

Szanowny Panie, strzela Pan niezwykle szybko i to jeszcze zanim zobaczy Pan cel. Otóż Pan sobie wyobrazi , że odpowiedź była kierowana do osoby z nickiem Janek i zwyczajnie pokazał się jako kolejna, pod Pańską 😉 Pana wypowiedź w ramach zasad przywracających stan permanentnego odprężenia traktuję jako niepopełnioną. Pozdrawiam

Jeśli tak, to sorry !
Pozdrawiam !
Tu jest taki poligon ( tematy artykułów ), że trudno nadążyć, kto komu, po co…
Samokrytycznie ; albo okulista, albo zrozumienie szwankuję. poprawię się, co nie umniejsza faktu, że wojewoda jaki jest, każdy widzi…

Ulica powinna pozostać jako 20 Stycznia, wystarczy uchwalić, że upamiętnia koronację Władysława Łokietka, która, który zjednoczył Polskę po rozbiciu dzielnicowym.

Z rocznicą koronacji Łokietka to już strzał w samą 10

Radni powinni podjąć uchwałę, że nazwa 20 stycznia odnosi się do 20 stycznia 1797r. kiedy to generał Jan Henryk Dąbrowski wydał odezwę zachęcającą do wstępowania do Legionów.I po hałasie. Bezkosztowo i dekomunizująco. Post o podobnej treści zamieściłem również na portalu Życia Pabianic.