Strona główna Aktualności Z miasta Pomnik musi być wyburzony. Natychmiast!

Pomnik musi być wyburzony. Natychmiast!

33

Tylko do 31 marca władze Pabianic mają czas na wyburzenie znajdującego się na Starym Rynku pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe. Czy to się uda? Czasu jest bardzo mało.

Według Instytutu Pamięci Narodowej monument propaguje komunizm i powinien zniknąć z przestrzeni publicznej. Jak najszybciej.

– Termin na jego usunięcie i przygotowanie procedury mieliśmy pierwotnie do 21 października. W związku z nowelizacją ustawy został przesunięty i skrócony do 31 marca. Zostały 2 miesiące na rozstrzygnięcie tego tematu, a nie jest on łatwy. Powstaje pytanie, czy w ogóle uda się wykonać przepisy ustawowe. Aczkolwiek będziemy robili wszystko, by zdążyć z tym terminem – mówi prezydent Grzegorz Mackiewicz.

Sęk w tym, że pomnik znajduje się w Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków, co rodzi odpowiedzialność karną za jego zniszczenie lub uszkodzenie. Jak podkreśla prezydent, jest więc wyraźna kolizja między dwiema ustawami – o opiece nad zabytkami i o propagowaniu komunizmu. Kolejnym problemem jest fakt, iż wyburzenie tego monumentu stanowi niemałe przedsięwzięcie.

We wtorek zostały przeprowadzone oględziny konstrukcji. Okazało się, że mimo upływu kilkudziesięciu lat jest ona bardzo solidna. Bez fundamentów to około 100 metrów sześciennych stali i betonu.

W ostatnich dniach Urząd Miejski w Pabianicach wystąpił m.in. do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi z pytaniem, czy byłby on skłonny wykreślić pomnik z ewidencji oraz do Instytutu Pamięci Narodowej o wydanie opinii, czy usunięcie do końca marca napisów z pomnika (lub ich części) byłoby wystarczające do wypełnienia przepisów ustawy.

– Usunięcie całego pomnika w tym terminie może być trudne, a niewykluczone, że niemożliwe, zważywszy na kwestię  pozwolenia na budowę czy plan rozbiórki, który musielibyśmy zrobić – przyznaje Grzegorz Mackiewicz. – Termin jest ekspresowy, biorąc pod uwagę konstrukcję. Mieliśmy nadzieję, że pomnik jest złożony z paru elementów. Ale to jeden wielki blok. Jak na tamte czasy wykonany bardzo solidnie.

Koszt rozbiórki oszacowano wstępnie na 100 tys. zł.

 

REKLAMA
Poprzedni artykułBezrobotny pabianiczanin kierował gangiem
Następny artykułPabianice bez dróg gruntowych. Kiedy? Plan jest ambitny.
Subskrybuj
Powiadom o
33 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

100tysi za rozebranie? Biere te robote! w cenie dokładam własny młot pneumatyczny , załatwiam kopare, wywrotke i dźwig z wypożyczalni. hmm w tydzień chyba dam rade roznieśc w p….u 🙂 wytawiam FV. gdzie składac oferty?

Odpuść sobie żebraninę, szykuj się na Pałac Kultury w Warszawie, tam to dopiero krocie !

Będzie przetarg, to będziesz mógł wystartować.

Przetarg i tak będzie ustawiony, Chyba już nikt nie wierzy w prawidłowe przetargi.

Nawet nie musisz startować w przetargu, aby wygrać…

ja to rozbiore za 10 tysięcy xD

Jednak PIS to stan umysłu… Czy w ogóle dzisiejsi pabisniczanie, 30-latkwie to wiedza co to za pomnik?

Panie Mackiewicz. Mieliście dość czasu aby w razie czego złożyć gotowe dokumenty. Czekaliście do ostatniego momentu, jak zwykle. Nie będzie gdzie składać kwiatków z czerwonymi???? Ooooo, jakie to rzewne i smutne. Może jakaś adaptacja terenu, coś? Czy już czekacie na wybory i wam się nie chce????

Panie Tołdi ?
To ich brocha co robili a panu kij do tego ! I co się pan tak troszczysz o „ piekarnię „. Daj se pan siana !

Od Mackiewicza to się odczep! Biedny został na Nanga Parbat.

Drobna uwago do Panów w niemodnych garniturach głosujących w sejmie, senacie i w komisyjnych pokojach. Uwaga do tych, którzy komunę pamiętają, do tych którzy nienawiścią narodową żyją. Pamięć to jedna z najważniejszych cech narodu. Jeśli nakazujecie burzyć dowody historii, burzycie również pamięć o tej historii. Co chcecie osiągnąć rozbiórką pomników? Dziś jeszcze żyją ci, którzy pamiętają komunę. Ale za kilka lat, gdy nie będzie takich rzeczowych dowodów jak pomniki, znajdą się tacy, którzy będą podważać zjawisko komuny w Polsce. Apeluję do Panów w niemodnych garniturach. Chodźcie z dziećmi pod pomniki i opowiadajcie im najstraszniejsze historie i symbolikę (nawet złą symbolikę)… Czytaj więcej »

Odbudujmy pomniki hitlerowskie zburzone po okupacjii pokażmy je dzieciom, ze jesteśmy państwem kolonialnym w pełnym tego słowa znaczeniu. Jestem Polakiem!

Brawo za Polaka, ale jesteś niekumaty, bo gościu pisał zupełnie o czym innym. Nikt nie pisze tutaj o hitlerowcach, ani sowietach, jest mowa o polskiej kulturze ( a raczej jej braku ) w pisiowych działaniach o IPN.

Twoim tokiem myślenia to powinno sie zrównać z ziemią Oświęcim i pewnie jeszcze Biskupin.

Lewy
1. Vide temat artykułu !
2. Taki mój, jaki tok twój. Trochę najpierw poczytaj… Gdyby nie kultura łużycka, to nie Biskupin !
3. Mowa o 2018 roku a nie o 738 p.n.e. !
4. Faktycznie jesteś lewy…

PiS, to jak talibowie.
Tamci niszczą wielowiekowa kulturę chrześcijan, bo to arabska dzicz. A ci, wszystko to, co niezgodne z kaczyzmem, bo to polska polityczna dzicz !

Prezydent, człowiek kościółkowy, chce przebudowywać kawałek komunistycznej propagandy? Po co? Żeby czerwonym braciom dobrze zrobić? Ma pan problem ze zburzeniem tego koszmarnego estetycznie i sprzecznego z dziejami ojczystymi betonowego bloku? Betonu, który powstał aby zasłonić wiernym widok na Kościół? CZŁOWIEK, KTÓRY CHCE BYĆ POSTRZEGANY JAKO PRAWICOWIEC!? Co na to Kościół? Jeszcze Pana tolerują? A może to prawda, że BSR i duża część pabianickiego Kościóła, ma więcej wspólnego z czerwonymi niż z polskością i prawicą?

Obiektywny Ale dowaliłeś ! Zasłonić wiernym widok na kościół ? Sami sobie zasłaniają, bo coraz mniej ich uczestniczy w mszach ( wg danych nawet KAI, które i tak są naciągane na plus ). A o wyburzeniu „ piekarni „ mówi się nie od dziś, bo to faktycznie artystyczny koszmar więc tu też nic nowego. IPN tylko przyspiesza spowolnienie. Poza tym, każdy wuj, na swój strój… Nie liczyła się wola mieszkańców Katowic i Warszawy przy zmianie nazw ulic, tylko kacze sobiepaństwo ! I do PMP masz pretensję a PAD ( i nie tylko ) ci pasuje ? Co innego mówi, co… Czytaj więcej »

Tyle wiesz ile zjesz. Zapoznaj się z decyzją KW PZPR, a potem dyskutuj, dlaczego w tym miejscu ten beton stanął na pustym przecież także w centralnej części placu? Co mnie PAD obchodzi? Mackiewicz w tym kontekście, ze swoimi pismami i wyjaśnieniami okazał zwyczajnym, bezjajecznym makaronem. Z Dychty się śmiali, ale ten lepszy. O wiele. Bardziej zabawny makaronik. Zresztą zawsze taki był. ” Prawicowy”.

Obiektywny W sprawie mego menu i wiedzy nie będę z tobą wymieniał komentarzy. Natomiast tą uchwałą kw – mnie zażyłeś – to fakt ( jeśli autentycznie była ) ale w menu dedykowanym sobie zapomniałeś, że wtedy komuna robiła kościołowi w Polsce rożne przykrości. Jeśli zechcę zobaczyć kościół, to zobaczę i „ piekarnia „ mi w tym nie przeszkodzi… Ale argument ! A wniosek do UM już wcześniej z tym samym uzasadnieniem, składał Pan H. Marczak. A co mnie Mackiewicz w tym kontekście obchodzi. Chciał, nie chciał, jego sprawa. Będzie decyzja, to wyburzy ! A ten pomnik w świetle uchwały IPN,… Czytaj więcej »

No właśnie dużo do tego, bo gdy głosuję w wyborach to na konkretną osobę, o konkretnych poglądach, a nie na krowę, leśniczego czy chorągiewkę, która ma takie poglądy jak środowisko mające większość w Radzie. A wysyłaniem pisemek czy ma ulica zostać Piłsudskiego czy niekoniecznie skompromitował się bardziej niż Dychto filmikiem o tramwaju. Wystarczy w Łodzi urzędasów popytać. Pabianice to miasto, które od wielu kadencji jest odpowiednikiem głupoty. Leją z nas wszyscy. A teraz co Grzesiu wymyślił? Chciałby pomnik obrobić w bardziej przyjazny? Czy on coś bierze czy na trzeźwo bredzi? Cisną się na usta jedynie epitety.

Obiektywny
W Łodzi zawsze z nas lali, bez względu na to, kto w tym mieście sprawował władzę, bo my dla nich to wiocha ! Ktoś jednak wbrew twej woli G.M. na PMP wybrał ( a może nawet i ty na niego głosowałeś, bo K. C. przerżnął 2 x prezydenturę w tym mieście ).
Ty chyba masz jakąś fobie na Grzesia i tematyczny beton. Odpuść sobie… albo jedź z epitetami, może ci ulży… Wszak perspektywa optymistyczna. Pomnik wyburzą, Grzesia nie wybiorą, ciekawe, na kogo i na co będziesz wtedy pyskował ?
Fakt, zawsze coś się znajdzie…

Rozumiem, że pytanie o Piłsudskiego to przejaw intelektu prezydenckiego? Prawicowy prezydent w przypadku pomnika, oznajmia, że ma taki i taki termin i musi wyburzyć i tyle. A ten robi z siebie małpkę, że może da się przerobić na indiański wigwam z totemem. Himalaje głupoty.

Obiektywny
A jednak fobia…

Drodzy Państwo przestańcie się wzajemnie obrażać i podnieście poziom tej dyskusji, bo dajecie nienajlepsze świadectwo Pabianiczanom. Nareszcie to paskudztwo zostanie wyburzone. Szpeci piękne i bardzo reprezentacyjne otoczenie tego rejonu Miasta. Reszta jest tylko kwestią organizacji i dobrej woli.

julian
Racja, ale Pabianiczanie na tym Portalu o wiele gorsze komentarze czytali bez względu na poziom.
A w pomnik C-4 i po herbacie !

to zacznijmy to zmieniać

julian
Marzenia, to piękna sprawa, czasami się spełniają, ale trzeba paru pokoleń aby zaorać istniejące dzięki Kaczorowi poważne podziały w narodzie. Poczytaj wpisy, nie tylko w tym temacie. Na ogół tylko trolle i hejterzy bez argumentów z obrażaniem innych bez istotnego powodu…
Pozdrawiam optymistycznie, mimo wszystko…

Chyba potrzebny jest plac pod pomnik największego z Polaków wodza wszechczasów strategia stulecia Lecha,tak myślę patrząc na obowiązujące trendy.

Są miejsca, które odróżniają to miasto od innych. Jednym z nich właśnie był ten pomnik. Nie interesuje mnie jego geneza i symbolika, albo może powiem w ten sposób. Znam ją ale nie wywołuje we mnie destrukcyjnych emocji.
Odkąd żyje w tym mieście, gdzieś ten pomnik wypełniał krajobraz tego miasta.
Mało w tym mieście jest miejsc, które były by tak wyraziste i niepowtarzalne.
Szkoda,wielka szkoda.
Trzeba zdjęć narobić, pamiątkę jakąś zostawić.

Ikarum
Nie rozpaczaj, jest Pomnik Legionisty…

I co będzie w zamian? Papież czy Lech? Banda debili …

Arek
Chyba rację ma ” rufi ” … takie ” trędy „…
Najpierw Lechu, później Jaro, następnie … Rydzyk… no i po historii najnowszej….
I się dziwię, że w naszej wsi, jeszcze pisiory nie wyszli z wnioskiem budowy pomników.
Dobrze, że chociaż Maciar wypadł, bo miały być ” Kolumny Niepodległości ” na dodatek