Strona główna Aktualności Z miasta Ubywa płacących za wywóz śmieci. Urzędnicy zapowiadają wzmożone kontrole

Ubywa płacących za wywóz śmieci. Urzędnicy zapowiadają wzmożone kontrole

28
Od kilkudziesięciu do ponad 300 pabianiczan „znika” co miesiąc z systemu gospodarowania odpadami. To mieszkańcy, którzy nie płacą za odbiór śmieci. Władze miasta zapowiedziały kontrole i kary za niewywiązywanie się z tego obowiązku.

Dane, jakimi dysponuje wydział ochrony środowiska w magistracie nie pozostawiają wątpliwości: liczba deklaracji śmieciowych w stosunku do liczby mieszkańców jest zbyt mała.

– W chwili obecnej mamy w systemie 55.391 osób, z tego 26.443 mieszkają w zasobach Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W 2013 roku były zarejestrowane 59.863 osoby, z tego 30.515 w zasobach PSM. W ciągu ośmiu lat z systemu „ubyło” około 4 tys. osób – mówi prezydent Grzegorz Mackiewicz.

Przy spadającej liczbie osób płacących za śmieci wzrasta natomiast ich ilość. Jak bardzo?

– W 2013 roku na jednego mieszkańca „przypadało” 318 kilogramów odpadów, rok później – 307, a w tym aż 393 kilogramy – mówi Agnieszka Pietrowska, naczelnik wydziału ochrony środowiska.

Coraz więcej wyrzucamy nie tylko na co dzień, ale również podczas zbiórek wielkogabarytów. W 2014 roku odbyły się takie dwie, a zebrano 190 ton odpadów. Później zaczęły być organizowane co kwartał. Ilu niepotrzebnych rzeczy pozbyliśmy się od tego czasu? Wyniki przedstawiają się następująco: 2015 – 316 ton, 2016 – 371 ton, 2017 – 521 ton, 2018 – 621 ton, 2019 – 784 tony, 2020 – 1090 ton. Od początku tego roku mieliśmy dwie zbiórki, podczas których pozbyliśmy się ponad 619 ton odpadów.

Prezydent przyznaje, że „system kompletnie się rozjeżdża”. Na tych, którzy nie płacą za śmieci składają się pozostali. To ma się jednak zmienić.

– Ci, którzy nie złożyli deklaracji śmieciowej albo zrobili to nierzetelnie, zaniżając liczbę zamieszkałych osób mają czas, aby to zrobić lub uzupełnić deklaracje do końca sierpnia. We wrześniu ze wzmożonymi kontrolami ruszy straż miejska – zapowiada.

Osobę, która nie dopełni takiego obowiązku lub poda nieprawdziwe dane dotyczące liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość funkcjonariusze mogą ukarać mandatem do 500 złotych.

Od połowy lutego strażnicy przeprowadzili 79 kontroli (własnych i zleconych), a kolejnych 18 jest realizowanych. Informacje trafiają do wydziału podatków i opłat lokalnych, który na ich podstawie, a także porównując dane z deklaracji z innymi rejestrami (m.in. z Urzędu Skarbowego, ewidencją ludności, Kartą Pabianiczanina) również może nałożyć karę finansową. Nawet do pięciu lat wstecz. Do tej pory najwyższa wyniosła 3 tys. zł.

Wpływy z uiszczanych przez mieszkańców opłat nie pokrywają wszystkich wydatków związanych z odbiorem śmieci. Według szacunków na koniec roku może zabraknąć około 2 mln zł. Jeśli ilość odbieranych śmieci spadnie i osób w systemie przestanie ubywać, deficyt będzie niższy, ale tak czy inaczej zostanie pokryty z budżetu miasta. Co to oznacza?

– Z czegoś trzeba będzie zrezygnować. Nie będziemy tej stawki waloryzować (teraz wynosi 29 zł za osobę miesięcznie – przyp. red.), ale pewnie będziemy musieli ograniczyć wydatki planowane w budżecie na inne cele – stwierdza Grzegorz Mackiewicz.

Do końca roku odbiorem odpadów z Pabianic zajmuje się Eko-Region. Na następny miasto zamierza ogłosić nowy przetarg i zorientować się w cenach.

– Chcemy podjąć decyzję, czy zostajemy przy firmie zewnętrznej, czy będziemy przystępować do budowy własnej spółki odbierającej odpady – dodaje prezydent.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
28 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Obudzili się….

Raczej nie obudzili się, w 2015 było 66900 Pabianiczan a teraz wg Urzędu Miasta 59 tys. z hakiem (Życie Pabianic nr 14 z 6 kwietnia 2021 r. strona 6). 7000 różnicy to jest dużo więc czego szukają? Brakujących Pabianiczan, są w innej miejscowości a pozostali na cmentarzu. Już od dawna mówi się, że Pabianice wyludniają się. A Ci co pozostali dostali różne dodatki i stali się społeczeństwem konsumpcyjnym i co za tym idzie jest więcej śmieci. Nie mówiąc o tym, że każdy produkt jest pakowany a butelek nie ma gdzie oddać i to generuje większą ilość śmieci.

Myślę że ZGKiM mogłoby się odrodzić i dało by sobie radę na rynku śmieciowym. Jak widać Złoty biznes

ZGKiM wywoziło śmierci na wysypisko w Łaskowicach które jest zamknięte od kilkunastu lat.
Reaktywacja wiąże się z dużym nakładem pieniędzy na auta, pracowników i umowa z odbiorcą odpadów, zbudować sortowanie. Idealna sytuacja dla ustawieniu kilku osób i przetargów a wcale nie musi być taniej dla mieszkańców.
Żeby o tym myśleć trzeba to bardzo, bardzo skrupulatnie policzyć.

Last edited 1 rok temu by Aerospace

Pewnie że trzeba policzyć. Żeby nie okazało się że będzie drożej niż Eko. Inwestycja nie zwróci się w rok

Każde mieszkanie swój kubeł na śmieci zamykany na kod, nie jak pergole na klucz który pasuje do każdej innej pergoli psm i ma go każdy menel grzebiący w śmieciach i zaraz wszystko się wyjaśni.

I zatrudnić po jednego peowca i pisowca na każde mieszkanie do pilnowania obywateli + milicjat!

Oj tam, oj tam! Przecież taki menel to pożyteczną robotę robi – sortuje śmieci i zawozi do ponownego przetworzenia.

Nie no szok … Naprawdę ubywa ludzi… A jak PSM zwracało uwagę na to i szły pisma do urzędu to jakoś byli głusi. A teraz afera i straszenie. Pisane było że ludzie w PSM kłamią że deklarują że pod danym adresem mieszka 1 czy 2 osoby ale to urząd ma możliwości poprzez USC sprawdzić jak jest naprawdę ile tam jest osób meldowanych. Wiem że meldunek nie jest obowiązkowy ale ludzie co zależy im na np kredycie czy wizytach w banku czy urzędach nie wymeldowuja się bo nic nie załatwia. Więc rychło w czas pod 16 się budzą…bo co kasy brakuje…

Po danych z wielkich gabarytów widać jak bardzo wzbogaciliśmy się, coraz więcej remontów, nowych mebli. A stare na śmietnik… kiedyś oddawało się do komisu i ktoś biedniejszy mógł się urządzić.

Zalecam OLX, sekcja oddam „za darmo”.
Ps. Witamy w XXI w po 20 latach😁

Last edited 1 rok temu by Aerospace

Coraz więcej osób remontuje mieszkania, widać to chociażby na Piaskach, starsi ludzie umierają a młodzi kupują mieszkanie i remontują. Stąd pozbywanie się wielkogabarytowych odpadów. Reszta śmieci – pewnie ludzie też oszukują, ale prawda jest taka że coraz więcej śmiecimy. Niestety.

I co im zrobicie wielkie G .

Dowaliliscie cenę tak jest moze w końcu firmy zabierające odpady zobaczą ze ludzie nie dadzą się im oszukiwać. Segregacja śmieci? Ciekawe wszystko londuje w jednym worku . Może redakcja sprawdzi jak śmieciarki zabierają najpierw bio robią koło wokół rejonu i zaraz ta sama ekipa zabiera zmieszane itd. A są tacy co wszystko na raz . Cała ta segregacja to sposób na kasę od kad wyszły afery śmieciowe.

Miasto liczy kg czy ślepo wierzy firmie odbierającej odpady? Ludzi ubywa bo wieją z tego zrujnowanego miasta..

Żadne dane nie potwierdzają, że ilość mieszkańców zmienia się w znacznym stopniu w ostatnich latach. Chciałbym, żeby ubywało takich jak ty.

Ale brzydko, fuj, wstydź się Pabianiczanin.

Brzydko to jest kłamać, jak ten na górze, żeby napuszczać jednych na drugich. Chciałbym żeby ubywało takich jak on.

ta opłata 29zł na miesiąc to wyrzucenie piniędzy do kosza! Za tę kwote wolę mieć internet lub tv na miesiąc opłacony. Bardziej mi się to opłaca.
Poza tym niech UM spojrzy na siebie a nie gania mieszkańców! sami nie sprzątają na mieście więc i śmieci mniej dostarczają. a od innych to się wymaga!

doJessica#
Jednak imie zobowiązuje … jestem za reglamentacja dostepu do internetu osobom takim jak przedmówczyni nie zdjaesz egzaminu to nie asz prawa rozsiewac głupoty któe siedzi w twoje głowie w internecie
mózg boli jak sie to czyta

zmień sobie tusz w klawiaturze bo ci literek i znaczków nie doklikuje :). Normalnie mózg by mnie zabolał od czytania gdyby nie jego brak.
Gdzie się przystępuje do tego egzaminu?

Prezes PSM wraz z zarządem zachowują się jak udzielni władcy na włościach. Zapomnieli najważniejszego , tego , że zostali wybrani przez mieszkańców PSM. A kiedy ich wyborcy w końcu się wkurzą to może być wielki huk spadania ze stołków.

z tymi opłatami za śmieci jest jak z krzywą Laffera, jak się przegnie to efekt jest odwrotny od zamierzonego

Ja mam płacić np. 15000zł za 4-osobową rodzinę miesięcznie za to że sam segreguje to co producenci zmuszają mnie do kupna?
Jeśli ser z lady kosztuje drożej niż w plastiku albo pendrive ma blister wielkości zeszytu to gdzie tu moja wina?
Dało się zrobić patyczki do uszu w pełni z papieru wraz z opakowaniem to i da się w innych miejscach…

Miało być 1.500zł rocznie a nie 15.000.
Krzywa Laffera już jest online 🙂

To ze ktos jest zameldowany w zasobacz psm nie znaczy ze musi tam przebywac. Moga byc zameldowane 4 osoby a przebywac jedna i deklaracja smieciowa za jedna 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

A ja przyczepie sie do czegos innego. Chcialbym wiedziec jak „funkcjonariusze” beda weryfikowac ilosc mieszkancow? Wejda do domu/mieszkania i beda sprawdzac ile osob siedzi? Sory ale tak to nie dziala. Obowiazku meldunkowego nie m, wiec jak? No sa jeszcze sasiedzi, ktorzy wiedza lepiej co mamy w domach niz my sami. Miasto jest zdziwione, ze smieci przybywa i to my, konsumenci jestesmy obarczani za to odpowiedzialnoscia. Ale to, ze producent pakuje swoj produkt w plastikowe wytloczki, te w foliowy woreczek. Potem w kartonik a to znowu w folijke to juz chu… nie wazne. Ostatnio wymienialem lodowke. Przyjechala w folii, kartonie, folii,… Czytaj więcej »

Nie którzy przeprowadzili się do Piątkowska, Dłutowa, Jadwinina i też nie płacą. Jest to chory system. I tu jest problem.