Strona główna Aktualności Z miasta Tu budują rondo turbinowe

Tu budują rondo turbinowe

32
W Pabianicach od 4 lat mamy rondo na ul. 20 Stycznia. Teraz, przy okazji remontu drogi wojewódzkiej 485, powstają dwa kolejne skrzyżowania z ruchem okrężnym na ul. Kilińskiego i Jutrzkowickiej. 

Prace na tym pierwszym na skrzyżowaniu z ul. Moniuszki opisywaliśmy kilka dni temu (WIĘCEJ). Teraz przyjrzeliśmy się budowie ronda na skrzyżowaniu ul. Jutrzkowickiej i Świetlickiego. W tym miejscu powstaje tzw. rondo turbinowe.
Jak podaje Wikipedia, taki rodzaj ronda wymyślono w 1998 roku w Holandii.

– Pojazdy poruszające się po rondzie turbinowym są w naturalny sposób kierowane bezkolizyjnie do odpowiedniego wylotu ronda, co przez całkowite wyeliminowanie przeplatania strumieni ruchu zmniejsza ryzyko kolizji. Ustąpienie pierwszeństwa następuje tylko przy wjeździe na rondo, po czym w żadnym punkcie na rondzie, także przy zjeździe z niego, nie występują już punkty kolizyjne z innymi pojazdami – czytamy w wyjaśnieniu.

Przebudowa ul. Kilińskiego i Jutrzkowickiej może zakończyć się na początku przyszłego roku. Wszystko zależy do warunków pogodowych.

REKLAMA
Poprzedni artykułPo ankiecie na temat budżetu: są uwagi i nowe pomysły
Następny artykułKamil Markus z dwoma medalami w Grand Prix
Subskrybuj
Powiadom o
32 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Zastanawiam się po co rondo turbinowe na Jutrzkowickiej, bardziej potrzebne rondo jest na Warszawska/Sikorskiego/Nawrockiego.

Budują rondo turbinowe żeby było bezkolizyjnie i płynniejszy ruch a przy wzrastającym natężeniu ruchu zwężają ulice poprzez wysepki?
Debilizm!

Wysepki są po to żeby opanować debili-wyprzedzaczy, którzy w poważaniu mają ograniczenia i idą jak na zabicie, byle na światłach stać 30 sekund wcześniej…

Dokładnie. Z komentarzy widać, że debile, przed, którymi te spowolnienia są odzywają się na forum

A później wleczesz sie za taką Bożeną 20km/h po pokropił deszcz ale bo spadł pierwszy śnieg, a pańcie nie ogrania jazdy autem.

Ty z kolei nie ogarniasz j.polskiego

Bożeno
Jeszcze o tym nie wiesz, ale zaręczam że da się bez tego prowadzić auto.

Fajnie by było aby jadąc prosto można by było dojechać do szpitala asfaltem. Dobrze by było to zrobić przed remontem Zamkowej…

Wystarczyłoby żeby chociaż gruntową utwardzoną była i tak by sie jeździło na czas remontów

To jest droga, na którą także czekam, a najlepiej w całości, z wylotem na drodze do Łasku.

To nie z tym prezydentem i tą radą. Oni muszą Zamkową wyremontować i tramwaj. Chorzy by byli. W końcu czymś muszą się pochwalić na koniec kadencji.

No, żałuję bardzo, że nie wygrał W. S. a wcześniej K. C.. Wtedy wszystko w Pabianicach byłoby ” exklusiv ” !
Co tam takie rondo ? Wiadukty, metro, termy, paliwo prawie darmo… Żyć nie umierać. A tu nie ma się czym chwalić obecnie a na koniec kadencji, to klękajcie narody !

Uśmieję się jak w najbliższym czasie w okolicy gdzieś powstaną termy, a ty będziesz pewnie pierwszą osobą która tam się uda…..

Z siebie się uśmiejesz. W okolicy ? Niech powstają. Daj im Panie Boże zdrowie, zwłaszcza z panem C.
Nie twój interes, jakie będę miał kaprysy. Nie wychodź z kaczego wychodka, bo całe termy im zanieczyścisz…

A jest w ogóle taka droga w planach?

Była w planach.

Oczywiście, że jest. Pierwotnie miała tam powstać sama droga rowerowa, ale ostatecznie ma być ulica + DDR. Realizacja jej jest w najbliższych planach.

Marzenia…..

Tak rondo turbinowe. I wszyscy wiedzą na którym pasie muszą się znaleźć- niemożliwe. Obserwuje to w innych miastach.
Miszczowie są wszędzie.

Rondowice na stolice!

Zastanawia mnie fakt dlaczego nikt nie pomysli o rondzie na Warszawska Sikorskiego Nawrockiego ! Zwłaszcza ze przekierowano droge krajową na Sikorskiego w kierunku Zgierza Ok pozytyw eliminacja wjazdu TIR do Centrum. Powrót ze Zgierza w kierunku Rzgowa Armagedon. Zapraszam pana Prezydenta za Fajerke zeby w szczycie ruchu skręcił z Sikorskiego w lewo w kierunku na Rzgów bez wymuszenia pierwszenstwa.

Oj tam, Wr ?
Jeśli będzie kasa w mieście ( za pis nie będzie ), będzie i rondo, bo jest w planie od dawna. Te obecne, to inna finansowa i decyzyjna brocha…

To przypomnę tylko, że w mieście nie rządzi pis. I mam nadzieję, że następne wybory wygra lewica.

Sobie przypominasz. Czyżbyś już zapomniał podwójny łomot ! Lewica nie dotrwa do końca kadencji. Więc zostanie ci tylko nadzieja … a to ponoć matka głupich.

Tam przebiega droga krajowa, więc miasto ani nawet Marszałek województwa nie za wiele mają do gadania. Ten projekt będzie realizowany przez Generalną Dyrekcję.

Dzięki za info Panie charly.
Proszę o jeszcze, bo … GD na pewno, jeśli chodzi o termin i wykonawstwo, ale jak znam życie, miasto będzie się musiało dołożyć wkładem własnym. Nic za darmo…

Ale zaraz…. na rondzie turbinowym muszą być po dwa pasy każdego kierunku przed rondem a tu nie ma takiej opcji.

Może będą, trzeba poczekać na finał robót.

Ulica 20go Stycznia ma więcej skrzyżowań. Na tym z Nawrockiego zginęła w 2000 roku  Genowefa Durajska w wieku 92 lat, zasłużona nauczycielka, w wypadku spowodowanym przez taksówkarza. Zmarła po kilku tygodniach pobytu w szpitalu nie wybudziwszy się ze śpiączki. Taksówkarz z impetem włączył się do ruchu spod kiosku, który znajdował się wtedy na ul. Nawrockiego bardzo blisko skrzyżowania z ul. 20 stycznia. Auto prowadzone przez bratanicę pani Durajskiej prawidłowo zatrzymało się na stopie przed skrzyżowaniem, kierująca sprawdziła, że z lewej i prawej droga jest wolna więc ruszyła w stronę lasu. Wtedy z wielkim rozpędem ruszył taksówkarz od prawej strony sprzed… Czytaj więcej »

92 lata? Może to był kiler z ZUS nie taksiarz.

rondo turbinowe ok ale nie w tym mieście przecież tym rondem trzeba umieć jeżdzic a pabianiczanie nie umieją zanim się naucza sporo upłynie

A to na tym rondzie będzie więcej niż jeden pas? Będzie stłuczka za stłuczką na początku. Dla tych , którzy poruszają się po Łodzi to nie problem, ale dla lokalnych mistrzów… Ło matko.