W tym roku mija 110 lat od pierwszego spotkania założycieli Pabianickiego Towarzystwa Cyklistów. Z tej okazji odbyła się gala jubileuszowa.

PTC to jeden z najstarszych klubów w Polsce, który odradzał się po dwóch wojnach światowych. Nawet podczas okupacji niemieckiej organizowane były nielegalne mecze piłkarskie, a członkowie PTC działali w strukturach Armii Krajowej.

– Te 110 lat to kilka pokoleń wspaniałych ludzi, którzy zabiegali o to, żeby klub istniał, ale walczyli też o polskość nie używając karabinów – mówił starosta Krzysztof Habura, który wręczył prezesowi klubu odznakę Zasłużony Dla Powiatu Pabianickiego.

Podczas gali wyświetlono filmy przedstawiające osiągnięcia klubu. Pokazano działalność każdej z sekcji. Młodsi pabianiczanie mogą nie wiedzieć, że nazwa powstała od prężnie działającej niegdyś sekcji cyklistów, a w mieście był nawet welodrom, czyli tor kolarski. W klubie trenowali nawet hokeiści, a od kilku lat działa sekcja sumo.

Jednak największa chluba PTC to sekcja zapaśnicza. Pabianice to mocny punkt na zapaśniczej mapie kraju. Byli zawodnicy tacy jak Edyta Witkowska-Popecka, Grzegorz Szyszka, Jakub Pietrzak czy Sebastian Grzelczyk to wielokrotni medaliści mistrzostw Polski i reprezentanci kadry narodowej. Teraz na arenie międzynarodowej rywalizują Michał Dybka, Mateusz Domagała czy Jakub Madaj. Nie sposób wymienić wszystkich sportowców i sukcesów, które zbudowały rangę klubu.

– PTC trwa i ma się dobrze. Myślę, że spełnia swoje główne przesłanie, czyli krzewienie kultury fizycznej. Jako 12-latek wszedłem na salę treningową i spotkałem Stanisława Basia (WIĘCEJ), który oczarował mnie swoim podejściem do sportu, do wychowania młodzieży. Bo nie obiekty są najważniejsze, tylko ludzie którzy tworzą klub, a PTC jest perłą w koronie Pabianic – podsumował Waldemar Sawosz, prezes, były zawodnik, a obecnie trener zapasów.

Pamiątkowe medale za pomoc w działalności klubu otrzymali samorządowcy, właściciele firm, przedstawiciele mediów (w tym nasz portal). Wyróżnieni zostali też byli i obecni sportowcy.

Wyróżnieni zawodnicy, trenerzy oraz działacze:

 1. Stefan Habura – najstarszy członek PTC, zawodnik, działacz – niezmordowany służący zawsze pomocą organizacyjną i finansową – jego mała ojczyzna to PTC.
 2. Radosław Januszkiewicz – prezes honorowy PTC, świetny bramkarz, wybrany na najlepszego sportowca roku 1963, trener działacz i prezes PTC w latach 1983-1987.
 3. Genowefa Iciek – długoletni pracownik gospodarczy PTC od lat 60, w okresie pracy popularnej p. Gieni przewinęło się wiele pokoleń zapaśników, ciężarowców i siatkarzy. 
 4. Janina Wiatrowska (fizykoterpeutka) – cudowne ręce i jeszcze piękniejsze serce – opiekuje się zapaśnikami, mama Pawła Wiatrowskiego, byłego mistrza Polski młodzieżowców w zapasach.
 5. Jolanta Pusz – były członek zarządu PTC, długoletnia dyrektor SP nr 13 w Pabianicach.
 6. Piotr Stępień – wicemistrz olimpijski z Barcelony w zapasach, aktualnie dyrektor Atletycznego Klubu Sportowego Piotrków Trybunalski, były trener kadry narodowej seniorów.
 7. Zdzisław Kolanek – zapaśnik, którego walki w znacznym stopniu przyczyniły się do zdobycia srebrnego i brązowego medalu Ekstraklasy przez PTC. Aktualnie dyrektor d/s sportu w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Radomiu i trener czołowego klubu Olimpijczyka Radom, prawdziwa przyjaźń z maty.
 8. Józef Ejsmont – w przeszłości doskonały ciężarowiec, wielokrotny medalista ME i MŚ WETERANÓW, aktualny wicemistrz świata w kategorii wagowej +105 kg.
 9. Grzegorz Szyszka –  6-krotny mistrz Polski seniorów w zapasach, wielokrotny reprezentant Polski, najbardziej utytułowany zapaśnik PTC, aktualnie trener grup młodzieżowych w PTC.
 10. Dariusz Warwas – członek Zarządu PTC z ramienia sekcji brydża sportowego, zaangażowany i skuteczny w działaniu. W klubie od 1982 roku.
 11. Michał Dybka -3-krotny mistrz Polski młodzików i kadetów w zapasach, dwukrotnie reprezentował Polskę na ME i MŚ Kadetów.
 12. Dariusz Kopa – były piłkarz i bramkarz, członek zarządu z ramienia piłki nożnej , człowiek orkiestra sekcji piłkarskiej pełniący funkcję kierownika sekcji od 2000 r. nieprzerwanie do dziś.
 13. Piotr Szynka – piłkarz, w PTC Pabianice od 15 roku życia, z przerwami, podczas których reprezentował barwy III-ligowych klubów: Sokoła Aleksandrów i Zawiszy Rzgów. Jeden z najskuteczniejszych piłkarzy w historii PTC, wielokrotny król strzelców Ligi Okręgowej.
 14. Mariusz Domagała – członek zarządu PTC, który uporządkował finanse klubu, inicjator wielu nowych form rozwiązywania problemów PTC, jego dwaj synowie trenują zapasy.
 15. Hieronim Ratajski – honorowy prezes PTC, zawodnik, działacz, prezes klubu w latch 1987-2003. 17-letnia nieprzerwana najdłuższa kadencja prezesa w historii klubu.

LISTA DO ODZNACZENIA HONOROWĄ ODZNAKĄ PTC

Złota odznaka PTC:

 1. Jakub Pietrzak – w przeszłości wielokrotny medalista MP wszystkich kategorii wiekowych w zapasach, reprezentant Polski, aktualnie działacz i biznesmen wspierający młodych zapaśników, człowiek obdarzony iskrą bożą, pobudza do działania i zaraża pasją.
 2. Przemysław Kłębowski – były zawodnik, działacz i trener grup młodzieżowych. Większość aktualnych medalistów MP zaczynała karierę pod okiem Przemka Kłębowskiego.
 3. Jakub Białkowski – wielokrotny medalista MP w zapasach, aktualnie student AWF Warszawa,

Brązową odznakę PTC otrzymał Radomir Znojek – piłkarz, wychowanek klubu, rozpoczął przygodę z PTC jako 10-letni chłopiec, do dziś wierny „fioletowym” barwom, w których jako zawodnik występuje do chwili obecnej. Obecnie także trener piłkarskich grup młodzieżowych i działacz Sekcji Piłki Nożnej.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Widać zapaśnicy biorą wszystko, szkoda że zapomniano o Marcinie Komorowskim i,….żonie Stefana, a matce J. K. Habura :)…

Byłem na gali i nie wiem czy o kimkolwiek zapomniano czy po prostu podziękowano osobą które na gali mogły być ( ograniczenie czasowe ). Nie ważne jednak czy ta czy inna grupa bierze więcej czy mniej, ale o to że od 110 lat istniejemy i biją w nas dumne fioletowe serca a wszystko co robimy, robimy dla dzieciaków. Ważne jest to zwłaszcza teraz w dobie „homo tableticusa”, a robimy to chyba dobrze skoro Pan Adam Kaźmierczak prezes OZPN Łódź zauważył, że ilość grup młodzieżowych w sekcji piłki nożnej jest imponująca. Nam działaczom społecznym, czyli po większości rodzicom których dzieci trenowały… Czytaj więcej »