Strona główna Aktualności Z miasta Rekordowy budżet na 2018 rok. Nie będzie podwyżki podatków

Rekordowy budżet na 2018 rok. Nie będzie podwyżki podatków

32

W budżecie miejskim po stronie wydatków widnieje kwota opiewająca na ponad 299,5 mln złotych. To rekordowy budżet w historii miasta. 

W ubiegłym roku kwota ta wynosiła 235,5 mln złotych. Co to oznacza dla Pabianic?

– Budżet jest inny niż wszystkie. Rozpoczynają się trzy duże projekty, które miasto otrzymało dofinansowanie z Unii Europejskiej, dlatego strona wydatkowa musiała być podporządkowana realizacji umów podpisanych z urzędem marszałkowskim – tłumaczyła Anna Łosiak, skarbnik miasta.

Chodzi o projekty, o których głośno w ostatnim czasie tj. termomodernizacja, projekt komunikacyjny i tramwajowy.

Daje się zauważyć deficyt budżetu na poziomie 19 mln złotych. Dlatego uwolnione zostały wszystkie wolne środki w kwocie 5 mln 868 tys. złotych. Zaplanowane zostało też zrównoważenie budżetu wyemitowaniem obligacji (rodzaj pożyczki) na poziomie 15,3 mln zł. Łącznie w trzech kolejnych latach miasto wyemituje obligacje na kwotę 61 mln złotych. Rozłożenie spłaty zostało zaplanowane do 2039 roku.

Zadłużenie miasta w 2018 roku wyniesie 46 mln 720 tys. Na dług, oprócz wymienionych obligacji, składają się kwoty jeszcze z poprzednich lat. Przypomnijmy, że miasto już emitowało obligacje m.in. na spłatę zadłużenia szpitala.

Widać wyraźnie, że miasto w przyszłym roku skupi się na trzech wymienionych wyżej projektach. Zdecydowanie mniej pieniędzy przeznaczonych zostanie np. na remonty dróg. W 2018 roku to 2,44 mln złotych. W tym było ponad 5 mln.

– Możliwe, że ta kwota się zwiększy. Jest to kwota startowa, aby Zarząd Dróg Miejskich już na początku roku mógł ogłaszać przetargi. Jest sporo lokalnych inicjatyw. Są mieszkańcy zainteresowani, aby jak najszybciej powstała infrastruktura. Zgłaszają się, są gotowi partycypować w kosztach i będą mieli pierwszeństwo – wyjaśnił prezydent Grzegorz Mackiewicz.

W przyszłorocznym budżecie zostały zabezpieczone również środki na:

 • projekt Rowerowe Łódzkie
 • adaptacja budynku Sienkiewicza 6
 • wkład własny na modernizację budynku PTC przy ul. Gdańskiej – 197 tys. zł
 • wymiana pieców z programu promującego niską emisję – 1 mln 81 tys. zł
 • ePabianice, czyli rejestracja wideo sesji rady miejskiej i elektroniczny obieg dokumentów – 205 tys. zł
 • wykup nieruchomości 616 tys.
 • dokapitalizowanie ZWiK – 1 mln 540 tys. zł
 • wykup terenów – ponad 600 tys. zł
 • doposażenie placów zabaw, siłowni itp – 150 tys. zł
 • wykonanie odwodnienia ul. Piłsudskiego – 278 tys.
 • projekt szkutni wraz z nadzorem inwestorskim – 120 tys. zł

Prezydent zapowiedział, że będzie to też trudny rok ze względu na kontynuację reformy oświatowej.

– Wydaliśmy ponad 3 miliony 800 tysięcy złotych, a otrzymaliśmy refinansowanie w kwocie 340 tysięcy złotych. Pozostałe pieniądze pochodzą ze środków własnych – wyjaśnil prezydent.

Podczas konferencji prasowej prezydent Grzegorz Mackiewicz zapowiedział, że w 2018 roku nie będzie podwyżki podatków od nieruchomości i środków transportu.

 

 

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
32 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Coraz bliżej wybory, coraz bliżej wybory…

Zadłużył miasto na 100 mln w 3 lata i konieczność spłacania przez 5 kolejnych kadencji, wsadził bańkę w tramwajowego trupa, Nie sprowadził do miasta żadnego inwestora, nie stworzył żadnych miejsc pracy (tylko ci po wyrokach dostali), nie skorzystał z żadnych środków rządowych, wydawał pieniądze na głupoty takie jak dzień wody itd …

Dokładnie, jeszcze jakby pożyczone pieniądze miały pomóc tworzyć miejsca pracy to rozumiem, bo kasa wróci z czasem w podatkach. Obecne inwestycje to typowe przejadanie pieniędzy. To tak jakby przeciętny Kowalski wziął kredyt na telewizor 42 cale bo roczny telewizor 40 cali jest już be.

Dodam jeszcze, że „jakość” obecnych „inwestycji” zostawia wiele do życzenia. Nic nie można zrobić raz a dobrze, prawie zawsze jest coś spier… tzn źle zrobione i trzeba poprawiać.

Uchwalę o tym żeby zasłużyć miasto i wejść w projekty poparli wszyscy radni łącznie z PiS i PO bez radnych nie byłoby tych decyzji

Oczywiście że bez radnych nie było by podjętej decyzji, dlatego tym bardziej oczekuję logicznego myślenia w wydawaniu moich, Pana i Państwa pieniędzy.

Ja bym winił PiS mógł powstrzymać prezydenta nie popierając prezydenta A tymczasem sądzę że Ci co dzisiaj hejtuja głosowali za !!!

spoko jakby Mackiewicz nie „przewalił” tych projektów to pisiory darłyby się, że jest niegospodarny, a takie miał możliwości… 😉

Mina i skrzyżowane rączki na zdjęciu mówią wszystko … kłamczuszek 🙂

Z mimiki twarzy widać, że człowiek sam nie wierzy w to co mówi … smutny widok … gdy wiesz, że nikt nie uwierzy w bzdury, które opowiadasz …

Mackiewicz … głosowałem na Ciebie … przyznaję, pomyliłem się 🙁 Wstyd mi za to co zrobiłeś z tym miastem … Wstyd mi za brak decyzyjności, za trzymanie układu kolesiów … wstyd mi za Ciebie … odejdź … i dorośnij … 🙁

Patrząc na to zdjęcie … nasuwa mi się jedno słowo … spie…..łem … no i drugie rezygnacja …

Zostawmy … i nie dobijajmy człowieka … pytanie kto po Nim … kto da radę podźwignąć to miasto … kto ma energię, siłę … i przepraszam za wyrażenie … jaja, żeby coś zrobić w tym łez padole … ?

Rekordowe to jest… zadłużenie miasta, które w 2018 r. wyniesie prawie 100 mln zł (!!!). Ludzie!!!! Będziecie spłacać te fanaberie BSR przez najbliższe 20 lat!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nie bądź taki tak skromny, tylko 20?
100,a może 200 lat. Więcej pesymizmu!

Przecież za szpital też 100 milionów długów było, a za Mackiewicza wyszło w końcu na plus…
A tutaj jest to w większości wkładem własnym w dofinansowanie zewnętrzne, finalnie będzie jeszcze większa wartość całych inwestycji.
Te wszystkie inwestycje już są przywalone, więc nawet jak wybory wygra pis to chcieć nie chcieć będą musieli się z tymi wszystkimi „złymi” inwestycjami zmierzyć i patrzeć na to jak się realizują 😉

Co ty bredzisz ? Na jaki plus ? Obligacje puścił czyli zadłużył miasto na 30 mln i tym spłacił dług szpitala. Dług i tak pozostał

Ktoś te obligacje przegłosował tak wtedy jak i teraz 😉
Teraz to już „po ptokoch”

Podciągnij się z wiedzy niewiadomy bo robisz z siebie głupka.

Zadłużenie do 2039 roku 100mln zł? maaatko autobusy będą na złomie a tramwaje będą się psuły jak te dzisiaj… Jak za Gierka… kupione za pożyczone na raty na 22 lata … tragedia.

dokapitalizowanie ZWiK? A w jakim celu?

Też chętnie się dowiem … Ktoś coś wie ??

No i ruszył znowu hejt pisowskiej trollowni 🙂 szkoda mi Was Panowie, ale czym Wy się przejmujecie, koledzy w Sejmie zmienią za chwilę ordynację pod jedyną słuszną partię, przejmą sądy, po czym zdelegalizują pozostałe partie i organizacje (co już niektórym się dziś wymsknęło), które mogą Wam zagrażać i będziemy żyć w mieście i państwie mlekiem i miodem płynącym….

Wot, marzą im się proste, bolszewickie zasady, kto nie z nami …

Zalewa nas drożyzna w sklepach zafundowana przez ręczne sterowanie gospodarka przez jedyny słuszny rząd… niedlugo 500plus wystarczy tylko na masło i jajka na święta…

Jak się patrzy na to co robi ten facet to nasuwa mi się jedna myśl … Dychto wróć …:)

Ty myśl a nie ” myśl „, przecież Macek to ” absolwent ” Dychty, więc wychodzi na to samo…

no faktycznie … ale w zadłużaniu miasta przebił mistrza … nawet na łopatki położył

Trzeba było nadmienić a ty o patrzeniu i pomysłach.
A poza tym, z panem Dychto, to też nie najlepszy pomysł. Byli lepsi, byli gorsi, ale będą najlepsi z PiS !

Nie absolwent tylko kukułcze jajo podrzucone Dychie

Nie zajarzyłeś. Pisałem o finiszu kadencji G.M. a nie o zapisach na pierwszy rok do kółka różańcowego Z.D., ale o ile mnie pamięć nie myli, to był w tym składzie nawet katecheta…

A mam pytanie do Pana redaktora bo nie mam czasu szukac – jeśli mógłbym prosić to jaka kwota jest przeznaczona na sport i jak to sie ma to roku poprzedniego? Z góry dziękuje za odpowiedz