Strona główna Aktualności Z miasta Ponad 440 ton węgla „czeka” na placu

Ponad 440 ton węgla „czeka” na placu

23
Mieszkańcy Pabianic w dalszym ciągu mogą kupować tzw. rządowy węgiel po preferencyjnej cenie 1970 zł za tonę. Na placu Zakładu Energetyki Cieplnej przy ul. Konstantynowskiej jest jeszcze ponad 440 ton tego surowca. 

Pabianiczanie złożyli w tej sprawie do urzędu miejskiego 1787 wniosków, jednak 1341 wniosków zostało zrealizowanych.

– W związku z tym, że miasto Pabianice zgodnie ze złożonymi wnioskami zakontraktowało 2,6 tys. ton węgla, prosimy mieszkańców o jak najszybsze zgłaszanie się po odbiór, abyśmy mogli w sposób racjonalny koordynować dostawy surowca z kopalni – apeluje wiceprezydent Pabianic Marek Gryglewski.

Jak podaje ratusz od połowy grudnia Polska Grupa Górnicza dostarczyła dotąd 2,2 tys. ton węgla pochodzącego z polskich kopalni. Przez pierwsze dwa miesiące dystrybucji mieszkańcy odebrali 1758 ton węgla: w 2022 r. – 700 ton, w 2023 – 1058 ton. Skorzystało 1265 gospodarstw domowych: w 2022 r. – 507, w 2023 r. – 758 (dane do 13 lutego).
Najchętniej kupowany był ekogroszek (632 ton), kostka (593 ton), orzech (440 ton) i groszek II (92 ton). Można przyjąć, że dziennie ZEC wydaje średnio ok. 60-70 ton węgla, dla ok. 40-50 gospodarstw. Rekordowy okazał się przełom stycznia i lutego, kiedy wydawano dziennie od 108 do 128 ton węgla.

Wniosek o preferencyjny zakup węgla mieszkańcy mogą złożyć w Urzędzie Miejskim przy ul. św. Jana 4 (Referat Programów Priorytetowych w Wydziale Inwestycji Miejskich, pok. 20) lub elektronicznie przez ePuap. Dotyczy zakupu drugiej  transzy węgla, czyli 1,5 tony na gospodarstwo domowe do 15 marca. W przypadku niewykorzystania limitu 1,5 tony opału w roku 2022 roku, w nowym wniosku można wykazać ilość pozostałą do zakupu.
REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
23 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

No i co ta biedna tvn teraz powie.Ludzie teraz owsem palą to i węgla nie potrzebują.

Powie to, co ja, tylko nie wprost – ***** ***!

Po dodatek węglowy, 500+ czy inne dodatki pierwszy łapę wyciągnąłeś.

Może powie, że węgiel był dostępny dopiero w lutym, gdy zima się kończy. Może doda, że za rządów bezPrawia i nieSprawiedliwości zamknięto kolejnych 8 kopalni, import węgla z Rosji zwiększono 3-krotnie, uzależniając Polskę energetycznie od Putina (bo przecież alternatywy ten rząd nie widział, wiatraki odrzucił, bo kury jajek nie zniosą), a jak wybuchła wojna, to jako pierwsi w Europie wprowadzili embargo na ruski węgiel zamiast wpierw zabezpieczyć naród przed zimą, żeby obywatele nie musieli palić gównem z Kolumbii, które produkuje wiadro popiołu dziennie?

Stek bzdur frustrata.Po pierwsze od kiedy to zima kończy się w lutym.Po drugie węgiel sprowadzały firmy prywatne.Po trzecie czy mieli wprowadzić embargo czy nie bo z logiką u ciebie coś nie teges.Jednym słowem zgodnie z doktryną tvn ,,im gorzej tym lepiej,,

Za parę dni już marzec, nie listopad, więc ma się ku końcowi. Co do embargo, panie logiczny, to owszem, mieli wprowadzić, ale po sprowadzeniu wegla z Rosji na zimę, a nie przed, żeby trzeba bylo kombinowac aż do lutego skąd wziać węgiel. Tak zrobiłby myślący rząd, ale zasada PiSu jest od lat ta sama: stwórzmy problem, zeby rozwiązując go wyjść na jedynych bohaterów. Najpierw coś sp***my, a potem naprawmy. A przy okazji, spytaj Mateusza kiedy wreszcie złoży do tego „transnarodowego potwora” wniosek o pieniądze z KPO, bo od prawie 2 lat mówi, że pod koniec miesiąca.

Rozdajcie tym co już wzięli.

Po co te slogany na placu węglowym? Że wybory się zbliżają, to każdy wie. Przydałaby się zmiana w naszym mieście.

Jeśli czeka, to może mógłby ktoś ten ekogroszek chociaż poworkować? Bo wiele osób ma problem z umieszczeniem tego cudownego, taniego wegla na terenie posesji.

Last edited 1 miesiąc temu by Adam Rit

A jeszcze rok temu, można było kupić bez niczyjej łaski,BEZ urzędnika, TYLKO klient- skład

Achhh… 900zł za tonę groszku, kiedyś to było Panie…

Ja kupowałem ruski za 699 i palił się dobrze. Ten po 2000 zł nie jest lepszy a kosztuje o 300 procent więcej..

Możesz dać namiar? Też bym kupował.

Pali sie ten węgiel ?

Pali, ale szału nie ma, dłutowski lepszy :-/

Można się targować?

Na transporcie, dyszkę może urwiesz 😀

a bez FV nie bedzie taniej?

Kiedy wnioski na zakup chleba, paliwa i możliwości przejścia chodnikiem?

W nocy se przyjde ze dwa worki koksu nasypie to oszczedze 300PLN

Górniczej, przyjdĘ, nasypiĘ, oszczędzĘ.

Zawsze myślałem, że tyle ton węgla to hałda będzie do nieba a tu widać tylko garstkę przy płocie i jak zawsze zadowolonego prezydenta.

Chciałem bardzo podziękować pracownicy Referatu Programów Priorytetowych Urzędu Miasta, Pani Beacie, która pełna empatii, profesjonalizmu i zaangażowania pomogła mi podczas załatwiania formalności związanych z zakupem węgla. To się nazywa wyjście frontem do petenta. Jeszcze raz dziękuję.