Strona główna Aktualności Polityka Polityka zagraniczna prezydenta na 2018 rok

Polityka zagraniczna prezydenta na 2018 rok

6

Jedną z konstytucyjnych funkcji Prezydenta RP jest godne reprezentowanie Polski na arenie międzynarodowej i dbanie o jej dobre imię za granicą. W 2018 r. zarówno przed Andrzejem Dudą, jak i nowym szefem MSZ – Jackiem Czaputowiczem, stoi wiele wyzwań. Jednym z nich jest budowanie Europy, opierającej się na wartościach właściwych dla systemu demokratycznego.

Ważna jest także kwestia suwerenności i bezpieczeństwa, umacnianie silnej pozycji Polski w NATO oraz kontynuowanie projektów Grupy Wyszehradzkiej. Warto wspomnieć również o znaczeniu sieci komunikacyjnej, która ma zapewniać dobre połączenie ze Słowacją, z Węgrami, z Rumunią i Bułgarią.

Pozycja Polski w Unii Europejskiej

Od czasu wygrania przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS) wyborów parlamentarnych, co jakiś czas pojawiają się głosy, które komentowane są m.in. na Salon24,o rzekomym wyprowadzaniu Polski z UE. Tymczasem obecny minister spraw zagranicznych – prof. Jacek Czaputowicz w wygłoszonym 20 marca exposé, zapowiedział, że jednym ze strategicznych punktów polityki zagranicznej na najbliższy rok jest umacnianie pozycji Polski w UE i budowanie porozumienia z państwami członkowskimi. Wyraził on również nadzieję, że wspólne działanie przedstawicieli ministerstwa i prezydenta RP – Andrzeja Dudy, zaowocuje budowaniem silnej Europy, której wszystkie państwa UE będą respektowały głos innych narodów.

Pozycja Polski w NATO

Kolejnym ważnym zadaniem stojącym, zarówno przed MSZ, jak i prezydentem RP jest kwestia bezpieczeństwa i dbałość o dobre relacje Polski ze Stanami Zjednoczonymi, które są ważnym sojusznikiem Polski, a także spełniają bardzo istotną rolę w Pakcie Północnoatlantyckim (NATO) Ważna jest także kwestia współpracy wojskowej w ramach UE – budowanie wspólnej polityki zbrojeniowej i strategii obronnej.

Współpraca Polski z państwami z Europy Środkowej

Ważnym punktem w polityce zagranicznej na 2018 r. jest również umacnianie więzi pomiędzy państwami z Europy Środkowej w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Mowa tu w szczególności o realizacji infrastruktury komunikacyjnej (w tym połączeń ze Słowacją, Węgrami, Rumunią i Bułgarią) i infrastruktury energetycznej. Istotną kwestią jest także ustanowienie funduszu Trójmorza, który pozwoli na realizację wielu kosztownych przedsięwzięć, w tym m.in. połączenia energetycznego między Polską, Litwą i państwami bałtyckimi.

Czytaj także: Kryzys migracyjny w Europie. Czy nadal trwa?

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

A ja już myślałem, że to chodzi o naszego „P” i jego plany. Ufff, ale ulga, Pabianice nie wypowiedzą w tym roku nikomu wojny, a była napięta sytuacja z Wyspami Salomona.Mz7hx

Cieszę się, że ci ulżyło! Szkoda tylko, ze przeczuwasz zagrożenia w swoim grajdołku, a już nie jakie są realne dla naszego kraju i wyśmiewane na świecie!

„art. promocyjny” – na końcu powinno być jeszcze napisane przez kogo zamówiony

Pominę juz fakty jakim fatalnym strażnikiem Konstytucji jest Andrzej Duda, ale podam kilka z wielu przykładów jak dba o dobre imię Polski zagranicą!!! W Norwegii: Andrzej Duda dopuścił się fatalnego w skutkach błędu. Prezydent zaliczył bowiem Norwegię do krajów bałtyckich. To wprawiło w osłupienie premiera tego kraju, a internauci byli bezlitośni przypominając Andrzejowi Dudzie, że Norwegia nie leży nad Bałtykiem. Po meczu z Armenią: Po meczu rozegranym w Armenii prezydent Duda napisał na Twitterze: – Możemy być dumni z postawy Biało-Czerwonych w Astanie. Rocznica II WŚ Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w rocznicę wybuchu II wojny światowej nie podał ręki… Czytaj więcej »

gorsza od geniusza Wałęsy i taktownego Bronisława to nie może być

obywatelX
Jasne, bo na poziomie Czarnej Dziury Jarkacza, PAD, to Słońce w galaktyce !