Strona główna Aktualności Komunikacja Parada zabytkowych autobusów z okazji jubileuszu komunikacji miejskiej i MZK

Parada zabytkowych autobusów z okazji jubileuszu komunikacji miejskiej i MZK

11
Jelcz 272 Mex
Na sobotę 3 września zaplanowano obchody 30-lecia Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego oraz 50-lecia komunikacji miejskiej w Pabianicach. Z tek okazji zobaczymy paradę starych autobusów. Dwoma z nich będzie można się przejechać. 

50 lat temu, 19 lipca 1972 roku ruszyła w Pabianicach pierwsza, miejska linia autobusowa nr 1. Mieszkańców woził legendarny, czerwony Jelcz „ogórek” z konduktorem w środku.

30 lat temu, 1 lipca 1992 roku, rozpoczął działalność Miejski Zakład Komunikacyjny, który przejął od MPK Łódź pabianicki tabor autobusowy i zajezdnię.

Z okazji tych dwóch okrągłych rocznic, Miejski Zakład Komunikacyjny wspólnie z Klubem Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi i Urzędem Miejskim w Pabianicach przygotował dla mieszkańców podróż w czasie. 3 września, a więc przy okazji 44. Dni Pabianic, przyjedzie do naszego miasta zabytkowy tabor transportu publicznego. – Będzie to w sumie kilkanaście różnych pojazdów – autobusy, pojazdy nadzoru ruchu, wozy pogotowia technicznego – zapowiada Jarosław Habura, prezes MZK Pabianice Sp. z o.o.

Harmonogram imprezy:

Godz. 11:00 parada pojazdów z krańcówki na pętli Waltera-Jankego (trzy grupy w kilkuminutowych odstępach).

Trasa przejazdu: od dworca MZK na Bugaju przez miasto ulicami: Waltera-Jankego, Nawrockiego, Grota-Roweckiego, Orlą, Wileńską, Śniadeckiego, Jana Pawła II, Wiejską, Łaską, Szarych Szeregów, Moniuszki, Kilińskiego, Grota-Roweckiego i 20 Stycznia, następnie powrót na krańcówkę Waltera-Jankego.

Uwaga! W czasie trwania parady autobusy nie będą zatrzymywały się na przystankach!

Ok. godz. 12:15 nastąpi przejazd na parking przy Castoramie (obok pola golfowego).

Od godz.12:30 do 16:30 tabor będzie udostępniony do zwiedzania.

Wystawę uzupełni kolekcja modeli autobusów.

Od godz. 12:40 do 18:00 zaplanowano kursowanie autobusów na bezpłatnej linii specjalnej nr 30. Pasażerów będą woziły dwa zabytkowe autobusy, Jelcz 272 Mex („ogórek”) oraz Jelcz PR110M. Obydwa tego typu pojazdy dawniej kursowały w pabianickiej komunikacji miejskiej – „ogórek” w latach 1972 – 1983, a Jelcz PR110M w latach 1992 – 2009.

Autobusy linii 30 będą kursować między krańcówkami Waltera-Jankego i Dworzec PKP. W obydwu kierunkach pojadą ulicami: Waltera-Jankego, Nawrockiego, Grota-Roweckiego, Orlą, Wileńską, Śniadeckiego, Jana Pawła II, Wiejską i Łaską. Po drodze będą zatrzymywać się na przystankach. Podczas przejazdów konduktorzy będą wydawali pamiątkowe bilety

Odjazdy autobusów linii 30:

  • z Waltera-Jankego: 12:40P, 13:20M, 14:00P, 14:40M, 15:20P, 16:00M, 16:40P, 17:20M, 18:00P,

  • z Dworca PKP: 13:22P, 14:02M, 14:42P, 15:22M, 16:02P, 16:42M, 17:22P, 18:02M

Literą P oznaczono kursy wykonywane Jelczem PR110M, a literą M te obsługiwane Jelczem 272Mex.

Z okazji przypadających rocznic zostanie wydana również broszura z krótką historią miejskiej komunikacji autobusowej, a Klub Miłośników Starych Tramwajów przygotował na tę okazję także pocztówki ze starymi autobusami – informuje Michał Wądołowski, sekretarz KMST.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Przydałby sie patrol ruchu drogowego i niech dokona analizę spalin.

Jaka analizę? Przecież to zabytek.

większość aut na mieście to zabytki, a kontrolę przechodzą co rok.

Ale nie mają żółtych tablic.

Diesel musi kopcić. 🙂 Poczekajcie jak Wam w sobotę Ikarusy dadzą czadu i wóz z ZKM-u Łask… ;>

Z przyjemnością przejadę się „ogórkiem” ! Może choć przez kilkanaście minut poczuję się znowu młody ? Dzięki za dokładny plan imprezy.

Łezka mi się w oku zakręciła

Jak ktoś lubi takie klimaty to polecam rozejrzeć się za takimi imprezami w Czechach. Jest pełno parad autobusowych, starych ciężarówek i w ogóle różnych imprez motoryzacyjnych. Są one organizowane nie raz w bardzo małych miejscowościach. Dodatkowo jest możliwość przejechania się w przyczepie Skody 706 RTO (czyli oryginału naszego ogórka). U nas jest to niemożliwe bo od 1997 roku prawo zabrania eksploatacji przyczep autobusowych.

Aby ułatwić szukanie w przyszłości dam link z którego korzystam http://www.rto-bus.cz/ w zakładce „Odkazy” są linki do innych klubów. Gorąco polecam

Last edited 6 miesięcy temu by Szept odbytu

Wbrew pozorom u nas, w Polsce, także jest pełno tego typu imprez. Tylko, że sa mało wypromowane i wiedzą o nich „sami swoi”.

Pozdrawiam.

No fajno, fajno, ale ja czekam na tramwaj 🙂

Czemu nie przejadą przez centrum Pabianic, przy SDHu? Władza wstydzi się pokazać swojej nieudolnej pracy remontów w tym mieście?