Strona główna Styl życia Panele fotowoltaiczne w województwie łódzkim

Panele fotowoltaiczne w województwie łódzkim

0
Zastanawiasz się nad inwestycją w fotowoltaikę, ale nie wiesz czy to rozwiązanie sprawdzi się w województwie łódzkim? Chcesz dowiedzieć się jakie formy finansowania projektu są dostępne w Twoim rejonie? Czytaj dalej!

Nasłonecznienie województwa łódzkiego

Średnia suma nasłonecznienia w województwie łódzkim przewyższa 1650 godzin rocznie, dzięki czemu region charakteryzuje się optymalnymi warunkami do montażu paneli PV. Niezależnie od tego czy wybierzesz instalację gruntową czy dachową, będzie ona produkować ekologiczną energię potrzebną do zasilania domowych sprzętów i urządzeń. Fotowoltaika może pomóc obniżyć Ci rachunki nawet o 90%, a dzięki dostępnym dotacjom, inwestycja w zielone źródło energii zwróci się w ciągu zaledwie kilku lat. 

Dofinansowania do fotowoltaiki – województwo łódzkie

Dla mieszkańców województwa łódzkiego, którzy są zainteresowani instalacjami PV przygotowano kilka ogólnopolskich programów, które oferują dofinansowanie na ten cel i znacznie ułatwiają podjęcie decyzji o rozpoczęciu inwestycji. Warto wypatrywać również regionalnych inicjatyw, które oferują dodatkowe dotacje do paneli fotowoltaicznych – w poprzednich latach mogli korzystać z nich m.in. mieszkańcy gmin Szczerców i Kleszczów.

Gospodarstwa domowe

Mieszkańcy województwa łódzkiego mogą korzystać z szeregu dotacji na instalacje PV, a jednym z głównych programów, który cieszy się dużą popularnością jest “Mój Prąd”. Obecnie zakończona została trzecia edycja akcji, a gospodarstwa domowe mogły uzyskać wsparcie na fotowoltaikę do 3 tys. złotych. Program dotyczył instalacji o mocy od 2 do 10 kWp, a jego uczestnicy mogli sfinansować do 50% kosztów kwalifikowanych. 

Drugą opcją finansowania paneli słonecznych jest akcja “Czyste Powietrze”, dzięki której można uzyskać aż do 5 tys. złotych dotacji na instalację PV. Warunkiem udziału w przedsięwzięciu jest jednak wymiana starego nieefektywnego źródła ciepła na nowsze i bardziej ekologiczne rozwiązanie. 

Od 2019 roku mieszkańcy całej Polski, w tym również województwa łódzkiego, mogą skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Zapewnia ona możliwość odpisania od podatku kwoty do 53 000 złotych, która przeznaczona jest na działania związane z poprawą termomodernizacji budynku. Do prac można również zaliczyć montaż instalacji fotowoltaicznej.

Przedsiębiorstwa

“Energia Plus” to ogólnopolska akcja dla małych i średnich przedsiębiorstw, z której mogą korzystać również łódzkie firmy. Uczestnicy inicjatywy uzyskają finansowe wsparcie na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych. W programie można otrzymać na ten cel zarówno pożyczki (do 85% kosztów kwalifikowanych), jak i dofinansowania (do 50% kosztów kwalifikowanych).

Gospodarstwa rolne

Łódzcy rolnicy zainteresowani montażem fotowoltaiki mogą wziąć udział w programie “AgroEnergia 2021”, który zapewnia dofinansowanie do 15 000 zł (instalacja o mocy 10-30 kWp) lub do 25 000 zł (przedział 30-50 kWp). Dodatkową kwotą, do 10 000 zł, wspierane są projekty hybrydowe, składające się np. z paneli fotowoltaicznych i mikroinstalacji wiatrowej.

Dla gospodarstw rolnych w województwie łódzkim dostępna jest także ulga inwestycyjna, która umożliwia odpisanie od podatku rolnego aż 25% kosztów, jakie poniesiono na zakup i montaż instalacji PV. Fotowoltaikę można odliczać maksymalnie przez okres 15 lat. 

Na temat fotowoltaiki w Łodzi i województwie łódzkim przeczytasz pod adresem: https://columbusenergy.pl/blog/fotowoltaika-lodz/ 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments