Strona główna Aktualności Z miasta Na oddziały PCM trafiły tablety. Pomogą w komunikacji z pacjentami

Na oddziały PCM trafiły tablety. Pomogą w komunikacji z pacjentami

4
Na cztery oddziały Pabianickiego Centrum Medycznego trafiły cztery tablety ze specjalnym oprogramowaniem, które ułatwi personelowi komunikacje z pacjentami.

Jak działają urządzenia?
Na ekranie znajdują się rozmaite obrazki. Klikając na odpowiedni, można wyrazić swoje potrzeby, takie jak pragnienie czy chęć skorzystania z toalety lub zasygnalizować ból i jego charakter. Jest też wiele innych ikonek, m.in. opisujących emocje, ze zwrotami grzecznościowymi oraz na powitanie i na pożegnanie, z przydatnymi zwrotami („ja chcę”, „nie rozumiem”, „masz rację”,
„nie wiem” itp.). Z niektórych obrazków następuje przekierowanie do kolejnych, np. po naciśnięciu „śniadania” czy „kolacji” rozwijają się konkretne produkty spożywcze. Są też ikonki: „higiena i uroda”, „części ciała”, „ubrania”, „naczynia i sztućce”, „miejsca”, „pogoda”… Po jednym takim urządzeniu otrzymały oddziały: dziecięcy, neurologiczny, rehabilitacji neurologicznej
wczesnej. Ponadto – zakład opiekuńczo – leczniczy.

Na neurologię trafiają głównie pacjenci, którzy mają udary mózgu, guzy mózgu i urazy czaszkowo – mózgowe. W konsekwencji cierpią na afazję. Oznacza ona utratę zdolności językowych, czyli problemy z nadawaniem mowy i jej odbiorem. Wśród pacjentów ZOL powodem problemów z komunikacją są choroby neurodegeneracyjne (np. Parkinsona, Alzheimera).

– Dzięki tym tabletom komunikacja między pacjentem i personelem stanie się łatwiejsza – podkreśla Katarzyna Jankowska – Wójcik, neurologopeda. – Otrzymaliśmy je niedawno i powoli się z nimi zapoznajemy. Pacjenci również.
Nauka z pewnością potrwa pewien czas, ale zainteresowanie urządzeniami jest duże.

Będą one służyły także logopedom – w pracy z pacjentami, którzy stracili umiejętność pisania i czytania. Na tablecie można bowiem wyświetlić alfabet.
Przyda się do ponownej nauki liter.
– Zakup urządzeń z takim programem był jak najbardziej zasadny, bo stanowią pomoc i dla pacjentów, i dla nas – potwierdza Katarzyna Jankowska – Wójcik.

Informacja prasowa PCM

REKLAMA
Poprzedni artykułStara wierzba spadła na samochód. Interweniowali strażacy
Następny artykułSukienka na wesele dla dziewczynki – Elegancki strój na wyjątkową okazję
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

a poker maja wgrany ?

Pub g i Fortnite dla młodszych!

Jak są tacy nowocześni to niech zrobią e-rejestrację do poradni.
A kupują niepotrzebne zabawki.

lekarze nie ogarniają systemu na kompach, to im dali tablet i pismo obrazkowe. emotki może opanują.