Strona główna Styl życia Na mały remont może wystarczyć worek na gruz

Na mały remont może wystarczyć worek na gruz

0

Niewielki remont, polegający na wyburzeniu jednej ścianki działowej lub skuciu glazury z dwóch ścian łazienki, powoduje powstanie – jak przy każdym remoncie – gruzu. Jego ilość jest jednak na tyle niewielka, że kontener jest stanowczo za duży i jego wypożyczenie nie opłaca się. W takich sytuacjach sprawdzają się worki typu big-bag. Czym są i jak je zamówić?

Worek big-bag – co to jest?

Worki big-bag są to pojemniki, mogące zmieścić zwykle około 1m3 gruzu i odpadów budowlanych. Odpowiada to około 1000 kilogramom gruzu. Dostępne są także worki mniejsze, o pojemności do 500 kg, a także większe, mieszczące do 2 ton gruzu. Wykonane są z odpornych i trwałych materiałów. Posiadają uchwyty, które umożliwiają zawieszenie worka w odpowiednim miejscu, wygodniejsze manipulowanie na placu budowy i wypełnianie gruzem zgodnie z przyjętymi w firmie odbierającej odpady zasadami. Worki big-bag można ustawić na zewnątrz domu i wrzucać do nich sukcesywnie gruz, w miarę jego powstawania.

Podobnie jak kontenery na gruz, worki big-bag napełnia się segregując odpady. W workach umieszcza się przede wszystkim gruz, tak czysty jak i zmieszany, oraz różne odpady poremontowe. Również tak, jak wywóz gruzu w kontenerach, odbywa się wywóz w workach. Firmy dostarczają puste worki, odbierają napełnione i wywożą na wysypisko, gdzie gruz zostaje poddany recyklingowi.

Z czego robi się worki?

Worki na gruz wykonane są, jak już wspomniano, z materiałów o wysokiej wytrzymałości na ciężar i uszkodzenia mechaniczne. Przeważnie produkuje się je z brezentu polipropylenowego lub mocnej folii. Worki brezentowe są znacznie bardziej wytrzymałe i można w nich umieszczać większość odpadów. W zależności od przeznaczenia, mogą być powlekane, które stosuje się do elementów pylących, chroniąc je w ten sposób przed zawilgoceniem, lub niepowlekane (przepuszczające powietrze). Worki wykonane z folii są mniej odporne na rozciąganie i rozerwanie, dlatego nie nadają się do odpadów o ostrych krawędziach (np. skutej glazury).

Worki brezentowe są wielokrotnego użytku i wykorzystuje się je głównie w firmach budowlanych i remontowych. Natomiast worki foliowe są na ogół jednorazowe, a po napełnieniu ich odpadami najczęściej umieszczane są w kontenerze.

Rodzaje i zalety worków big-bag

Istnieje kilka rodzajów worków big-bag. Najczęściej spotykane to:

  • Jednozaczepowe – najbardziej ekonomiczne, o prostej konstrukcji, z prostokątnym (kwadratowym) dnem
  • Dwuzaczepowe – z dnem kwadratowym lub jednoszwowym
  • Czterozaworowe – najbardziej uniwersalne. Wykonane z brezentu polipropylenowego powlekanego lub niepowlekanego, produkowane w wielu rozmiarach. Najczęściej wykorzystywane w budownictwie
  • Worki typu Q-bag – z przegrodami wewnętrznymi, pozwalającymi na zachowanie formy sześciennej po załadowaniu. Stosowane tam, gdzie wskazana jest maksymalna oszczędność miejsca.

Worki big-bag mają sporo zalet. Mogą z powodzeniem być alternatywą tam, gdzie wywóz gruzu w kontenerach jest utrudniony ze względu na zbyt mało miejsca na postawienie. Puste, nieużywane worki można po złożeniu przechowywać i skorzystać z nich przy innej okazji. Mają niski ciężar własny, mogą zatem zostać umieszczone w miejscach nieutwardzonych, gdzie nie można postawić kontenera. Można je zamówić w wielu firmach świadczących usługę wywozu gruzu, w tym w SkipGroup.

Worki big-bag wykonane są z polipropylenu i polietylenu – materiałów odpornych na silnie działające związki chemiczne – kwasy, smary, farby, lakiery, rozpuszczalniki, itp. Ponadto odporne są na działanie warunków atmosferycznych i w zasadnie nie przepuszczają cieczy, poza workami z „oddychającego” brezentu.

Z worków big-bag można korzystać według zasad ustalonych przez firmę, która zajmuje się świadczeniem usług wywozu gruzu. Można mieć własny worek, można go też zamówić razem z usługą. Ważne jest ustalenie podczas składania zamówienia, jaki rodzaj odpadów ma być wywieziony, poza tym firma powinna podać, do jakiej wysokości można worek napełnić. Kierowca może odmówić wykonania usługi, jeżeli worek jest przepełniony.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments