Strona główna Aktualności Z miasta Monitoring potrzebny od zaraz

Monitoring potrzebny od zaraz

8
Zdjęcie ilustracyjne.

Jak bumerang wraca kwestia monitoringu miejskiego. Tylko w kilku ostatnich miesiącach byłby on bardzo przydatny.

Najświeższy przykład to sprawa śmierci rowerzysty Piotra K. Zeznania trzech zatrzymanych mężczyzn dotyczące samego momentu zdarzenia są bowiem niespójne z relacją świadków. Obraz wideo mógłby być kluczowy dla tej sprawy. Tym bardziej, że głównemu podejrzanemu grozi kara dożywotniego pozbawienie wolności.

Monitoring mógł się przydać w przypadku zdarzeń drogowych, szczególnie tych tragicznych jak np. śmiertelne potrącenia na ulicy Warszawskiej (WIĘCEJ) czy św. Jana (WIĘCEJ).

Do sporej ilości zdarzeń dochodzi także na Bugaju w okolicy sklepu z dopalaczami. O kamerę w tym miejscu kilkukrotnie apelowali radni i mieszkańcy (WIĘCEJ). Kamera miałaby działać odstraszająco dla potencjalnych klientów wspomnianego sklepu. Ale przydałby się również w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. To tutaj doszło we wrześniu do napadu na listonosza, po którym sprawca zbiegł bez śladu (WIĘCEJ).

System kamer mógłby przyczynić się do ujęcia sprawców kradzieży np. TUTAJ czy TUTAJczy niszczenia mienia (TUTAJ).

Monitoring to jednak nie tylko łatwiejsze przeciwdziałanie przestępstwom i zatrzymywanie ich sprawców, ale także zapewnienia bezpieczeństwa i szybszej pomocy samym mieszkańcom. Gdyby nie reakcja strażników miejskich, 60-letnia kobieta mogłaby umrzeć nieopodal szpitala (WIĘCEJ). Niewykluczone, że monitoring pozwoliłby zareagować jeszcze szybciej.

O kwestię monitoringu miejskiego pytaliśmy wraz z Czytelnikami naszego portalu kandydatów na urząd prezydenta już w okresie przedwyborczym (WIĘCEJ). Co najmniej połowa z nich uznała temat za konieczny do zrealizowania. W tej grupie był także wówczas wiceprezydent, a obecnie już nowy prezydent Pabianic – Grzegorz Mackiewicz, który obiecał rozbudowę systemu monitoringu miejskiego.

– Co do budowy nowoczesnego systemu monitoringu jego zaczątki zadziałają w rejonie zamku (Dworu Kapituły Krakowskiej) i Parku Słowackiego najpóźniej wiosną przyszłego roku. Planuje w krótkim czasie jego rozbudowę w newralgicznych punktach miasta wskazanych przez mieszkańców. Pana/Pani pomysł by centrala systemu monitoringu mieściła się w Straży Miejska jest bardzo trafny – mówił ówczesny kandydat na urząd.

Jakie są koszty takiego monitoringu? Koszt jednej nowoczesnej kamery to zazwyczaj około 30 tys. złotych. Ile powinno ich być w mieście wielkości Pabianic (66 tys. mieszkańców, 32 km kwadratowe powierzchni)?

W zbliżonym powierzchnią (33,5 km) Chorzowie mającym jednak sporo więcej ludności (111 tys.) koszt montażu 17 kamer wyniósł 520 tys. złotych. Obejmował on koszty dostawy, montażu, ale także transmisji danych. W sporo mniejszym Legionowie mają aż 31 kamer (13,5 km powierzchni, 54 tys. mieszkańców), których założenie kosztowało 1 milion 100 tys. złotych. Z kolei w Koszalinie mającym 98 km powierzchni i 109 tys. mieszkańców funkcjonuje 21 kamer.

Wartym uwagi przypadkiem jest Iława, która zyska monitoring miejski wart 850 tys. dzięki projektowi, na który w znacznej części dostanie dofinansowanie z Unii Europejskiej. Samo miasto do całej inwestycji dołoży tylko około 100 tys. złotych.

Czy są jakieś argumenty przeciw? Z pewnością jeden – ingerencja w sferę prywatności. Sam monitoring nie spowoduje jednak rozszerzenia katalogu powinności właściwego zachowania w miejscu publicznym, a z pewnością poprawi bezpieczeństwo osób się w nim znajdujących.

REKLAMA
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Ta, mądry po szkodzie, każdy.
A, jak dojdzie do nie daj Boże jakiegoś nieszczęścia na cmentarzu to też montować co 5 metrów kamerę>?

A na lewitynie?
Tam też bywa niebezpiecznie.
A strzelnica?
A krańcówka autobusu nr 2?

Owszem monitoring jest potrzebny, ale nie na takich zasadach, że się coś wydarzyło to powinno być koniecznie w tym miejscu.

Tekst nigdzie nie przesądza o miejscach, a nakreśla problem poparty licznymi przykładami – z różnych miejsc miasta. Jasne, że gdzieś będzie kamera, a 50 metrów dalej od jej zasięgu też może się coś wydarzyć, nie o to chodzi by „montować co 5 metrów kamerę”…

A co da monitoring na rogu Bugaj i Roweckiego?
Zaczną tam łazić w kapturach i czapkach z daszkami.
Zamknąć to cholerstwo dla „kolekcjonerów” i po problemie.

Monitoring nie zakłada się tylko w miejscach gdzie coś się wydarzy. Policja ma statystyki w jakich rejonach jest niebezpiecznie i to właśnie powinny być takie miejsca. Znając jednak rzeczywistość kamerki jeśli by były to (przy okazji) zawiesza blisko domów naszych radnych. Kamerki w Pabianicach powinny być i to bez żadnego gadania. Poprawia to bezpieczenstwi i zwiększa skuteczność policji. Kamery powinny być na każdej wylotówce z Pabianic.

!Skasujcie ten sklep z DOPALACZAMI !!! To może co niektórym głowa zacznie pracować a nie się naćpają i dopiero w tedy kozaków różną,poprostu zgroza co się dzieje i niewinni ludzie cierpią później przez pieprzonych ćpunów.

skąd oni biorą te ceny? kamera zewnętrzna IP kosztuje 600 zł, a taka bardzo dobra 1000 zł rejestrator 1000 zł. Dobra pomnóżmy to przez trzy to i tak kropla z tym co oni podają. Kamery komunikują się internetowo bo każda ma swoje IP. Skąd oni biorą te koszty?????

z jakości kamery i użytych akcesorii do infrastruktury?

Monitoring przy Dopalaczach. Jaja robicie. Darmowa ochrona sklepu. Kto ma kupić to kupi nawet jak by policjant stał 24/h. A tak zawsze ktoś na dodatkowe koszta naciągnie właściciela bo może kiedyś ktoś pomaluje lub uszkodzi coś. A tak tylko jemu dobrze zrobicie. Do tych co skasować chcą sklep. Po ostatnim wyroku Sądu to wy go sami szybciej skasujecie tylko trzeba pustą głową pomyśleć a nie biadolić.