Strona główna Aktualności Z miasta Miasto przygotowało pakiet pomocowy. Na co można liczyć?

Miasto przygotowało pakiet pomocowy. Na co można liczyć?

4
Odroczenie terminów płatności oraz rozłożenie na raty należności i zaległości podatkowych – między innymi takie wsparcie proponują władze Pabianic w dobie pandemii. Przede wszystkim pabianickim przedsiębiorcom.

Chodzi głównie o opłaty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Na pomoc mogą też jednak liczyć ci, którzy nie mają własnych biznesów.

Magistrat przygotowywał taki pakiet od kilkunastu dni. W końcu wiadomo, co się w nim znajduje i kto może z niego skorzystać. Jest też pewne, że konsekwencją tego będą znacznie mniejsze wpływy do kasy miasta.

– Licząc od połowy marca w ciągu trzech miesięcy budżet straci, według naszych szacunków, około 15 milionów złotych – mówi prezydent Grzegorz Mackiewicz.

Problemy finansowe zaczynają dotykać coraz więcej osób. Stąd następujące propozycje:

– przedsiębiorcy mogą ubiegać się o ulgę w płatnościach z tytułu podatku od nieruchomości i od środków transportowych w formie odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty (dotyczy to zarówno bieżących jak i zaległych zobowiązań)

– podatnicy, którzy nie są przedsiębiorcami, ale mają trudności z płatnościami, mogą wnioskować o odroczenie terminu lub płatność w ratach podatku, zaległości podatkowej i odsetek (dotyczy to podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego i od środków transportu)

– zwykli mieszkańcy, osoby prawne i jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej (np. stowarzyszenia) mogą ubiegać się o odroczenie terminu i rozłożenie na raty opłat, np. za czynsz, użytkowanie wieczyste, za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego

We wszystkich tych przypadkach maksymalny termin spłaty to 31 grudnia bieżącego roku. 

Naprzeciw przedsiębiorcom wychodzą też miejskie spółki. Tym, którzy z powodu pandemii zawiesili lub ograniczyli działalność Zakład Wodociągów i Kanalizacji odracza termin płatności za wodę, do 30 września, a Zakład Energetyki Cieplnej za ciepło, do 31 lipca.

Kupcy, którzy sprzedają towar na rynku przy ulicy Moniuszki nie będą płacili w kwietniu za rezerwację stanowiska. Handel jest możliwy w wyznaczonym miejscu, po podpisaniu przez sprzedawcę oświadczenia, że będzie przestrzegał przepisów wprowadzonych przez inspekcję sanitarną.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Jak może budżet stracić 15mln, skoro tylko oferuje się rozłożenie podatków na raty z terminem płatności do końca roku… Chyba, że Pan Grześ mówi o odsetkach od kredytów…

Dokładnie! co mi da odroczenie płatności. Później będę musiał podwójnie w miesiącu zapłacić! Jeśli do tego czasu zarobię albo nie padnę….

Zaraz zaraz !!! Przesunięcie, rozłożenie na raty ? Czy to nie za takie pomysły (w 1 wersji) radni PO-KO krytykowali rząd ? Rozumiem, że teraz radni PO-KO będą krytykować Prezydenta za „dziurawą tarczę”

Panie Radny Hodak Prezydent kpi z przedsiębiorców w żywe oczy. Co Pan na to ? Niech nam Pan pomoże !!!