Strona główna Aktualności Z miasta Jest projekt pływalni

Jest projekt pływalni

7
Tak miał wyglądać nowy basen z zewnątrz.

Tak ma wyglądać nowoczesny obiekt, którego budowę planuje starostwo powiatowe. Koszt inwestycji to 17 milionów złotych.

– Pomysł jest następstwem konsultacji z mieszkańcami miasta i powiatu. Tak samo wypowiadały się środowiska sportowe. Będą z niego korzystać uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w ramach lekcji wychowania fizycznego – mówi Krzysztof Habura, starosta pabianicki. – Młode mamy będą mogły spędzać czas ze swoimi pociechami w strefie rekreacyjnej.

Na teren pływalni, która ma stanąć za Zespołem Szkół nr 1 będziemy wjeżdżać od ulicy Piotr Skargi. Od strony ulicy Kazimierza będzie wyjazd ewakuacyjny. Na terenie obiektu przygotowanych zostanie 50 miejsc parkingowych w tym 3 dla osób niepełnosprawnych. Przed pływalnią będą mogły również stanąć jednocześni dwa autokary.

Ale kompleks basenów to nie jedyna atrakcja. Na zewnątrz, pod przedłużonym dachem pływalni zbudowane zostanie lodowisko o wymiarach 40 na 20 metrów dostępne od listopada do marca. Będzie można jeździć na łyżwach nawet przy dodatniej temperaturze (do +10 stopnic C). 

Wnętrze pływalni podzielone zostanie na kilka stref. W tej najważniejszej, czyli basenowej będzie basen pływacki o wymiarach 25 m na 15,4 m i głębokości od 1,4 m do 1,8 m, z trybunami na 50 miejsc siedzących w strefie suchej z oddzielnym wejściem. Jednocześnie będzie mogło w nim pływać 85 osób.
Powstanie basen rekreacyjny o powierzchni 137 m² z wydzieloną częścią do nauki pływania (6×12 m)  o głębokości 1,1 m. Dostępne będą następujące atrakcje: bicz wodny, dwa gejzery powietrzne, masaż karku szeroki i wąski, masaż boczny (2 szt.), oświetlenie podwodne, dwie wanny do hydromasażu okrągłe – whirpool na 10 osób. Dla dzieci dostępny będzie brodzik o powierzchni 23 m² z parasolem wodnym. W środku zbudowana zostanie zjeżdżalni rurowa o długości 30 metrów. W sektorze rekreacyjnym zaprojektowano również stałe leżanki z mozaiki (5 szt.).

W strefie spa będzie  sauna parowa, sauna sucha, oraz zespół 4 natrysków schładzających i kabina WC.

Zaprojektowano dwa niezależne zespoły szafek podwójnych (2×80 miejsc), oraz dwa niezależne zespoły szafek pojedynczych (2×25 miejsc) dla grup zorganizowanych. W przebieralni damskiej zaprojektowano kabinę z przewijakiem dla matki i dziecka. Wewnątrz będą sanitariaty dla niepełnosprawnych, pomieszczenie na wózki inwalidzkie, dostosowaną przebieralnię wyposażoną w kabinę oraz sanitariat z natryskiem. Na basenie będą urządzenia umożliwiające niepełnosprawnym korzystanie zarówno z basenów (podnośnik przy basenie sportowym, pochylnia przy rekreacyjnym) jak i saun.

 

– Pływalnia ma być nowoczesnym obiektem. Niecka basenowa będzie stalowa. Ta szczelna konstrukcja basenu powstaje w wyniku montażu grup konstrukcyjnych za pomocą spawania łukowego w osłonie gazów ochronnych – tłumaczy Adam Krasiński, członek zarządu powiaty odpowiedzialny za inwestycję. – Dzięki temu przerwa technologiczna i sprawdzanie szczelności może odbywać się co pięć lat, a nie każdego roku, jak w przypadku tradycyjnych niecek.

Projektanci przewidują wykorzystanie ciepła produkowanego w zimie przez agregat wytwarzający lód do ogrzewania powietrza w hali basenowej oraz system odzysku ciepła ze ścieków i popłuczyn filtrów.  – Zamontowane zostaną kaskady pomp ciepła. Prąd pozyskiwany będzie z paneli fotowoltaicznych zbudowanych wysokowydajnych ogniw – opowiada Adam Krasiński.

– Zastosowane tutaj rozwiązania są bardzo innowacyjne – mówi Magdalena Kwarta, projektant. – Inwestorzy są bardzo wymagający i było do dla nas ciekawe wyzwanie.

Koszt to 17 milionów. Można uzyskać środki na rewitalizację terenu oraz na dofinansowanie rozwoju szkolnictwa zawodowego. Dofinansowanie na poziomie około 85 procent ma wpłynąć m.in. z  Regionalnego Programu Operacyjnego i Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Budowa miała by zakończyć się w 2017 roku.

– Ten projekt to nie jest kiełbasa wyborcza. Pojawiły się możliwości pozyskania środków – tłumaczy starosta.

REKLAMA
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Jak powstanie to wtedy szczycie. Narazie nic nie ma tylko projekty wiec to takie gadu gadu gadu. A tak na marginesie jak ma to być taki basen jak hala powiatowa to my dziękujemy. I nie głosujemy na PO

Mów o sobie Jolka.

a co jest złego w hali powiatowej ?

no to zagrywki przed wyborami, przecież zobaczcie co się teraz dzieje , wszystko naprawiane. Wybory powinny być co pół roku to w końcu Pabianice nie były by okropną dziurą

Tylko bezmozg glosuje na PO brawo Julka

Popieram. Dość już obietnic i kłamstw.

Powiat niech lepiej za naprawę dróg się weźmie a nie basen bo za chwile nie będzie po czym jeździć ciekawe z kim były te konsultacje w powiecie ?