Strona główna Aktualności Z miasta Impas w sprawie basenu. Możliwa budowa hali

Impas w sprawie basenu. Możliwa budowa hali

6
Tak miał wyglądać nowy basen z zewnątrz.

Urzędnicy ze starostwa powiatowego tracą nadzieję na realizacje inwestycji jaką jest basen przy Zespole Szkół nr 1. Jest nawet pomysł na wybudowanie w tym miejscu kolejnej hali sportowej. 

Pomysł budowy krytej pływalni narodził się na początku 2014 roku. W tym czasie przygotowano dokumentacje projektową, później rozebrano budynki po dawnych warsztatach mechanicznych. Obiekt za ponad 20 mln złotych miał być w 50% dofinansowany z Ministerstwa Sportu. Do składania wniosków zachęcał ówczesny minister sportu Andrzej Biernat. Projekt znalazł się w tzw. Planie Wieloletnim z możliwością wpisania do Planu Jednorocznego, co równałoby się z przyznaniem dofinansowania. Dodatkowo dołożyć miał się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, ale pod warunkiem, że projekt zostanie „klepnięty” przez ministerstwo.

– Niestety, dla tej inwestycji i mieszkańców, w międzyczasie odbyły się wybory parlamentarne i zmieniło się kierownictwo w ministerstwie. To poskutkowało tym, że w 2016 i 2017 roku nie zostaliśmy wpisani do Planu Jednorocznego – podsumował Krzysztof Habura, starosta pabianicki. – Ale nie poddawaliśmy się postanowiliśmy sięgnąć po jeszcze jedno rozwiązanie.

Starostwo złożyło wniosek do innego, pilotażowego programu ogłoszonego przez resort sportu. Problem w tym, że dofinansowanie w tym programie wynosi zaledwie 15%, co daje 3,5 mln złotych. Dlatego starostwo postanowiło szukać innych źródeł finansowania.

– Zwróciliśmy się do wszystkich gmin powiatu, aby 2,5 procent dochodów zaplanowanych w budżecie zabezpieczyły na współfinansowanie tego zadania w partnerstwie z nami. To dałoby nam około 10 mln złotych – wyjaśnił Robert Jakubowski, wicestarosta. – Wszystkie gminy odpowiedziały, że nie są w stanie zapewnić żadnych środków na finansowanie tego przedsięwzięcia.

Nawet jeśli otrzymamy 3,5 mln złotych z drugiego projekt (cały czas nie ma decyzji z ministerstwa) to starostwo nie będzie w stanie dołożyć około 18 mln złotych na realizację. Krzysztof Habura przyznał, że spróbują postarać się o dofinansowanie jeszcze w przyszłym roku. Jeśli się nie uda, jest pomysł.

– Zbudujemy halę sportową, która będzie kosztowała 6 czy 8 mln złotych. Nasza hala jest obłożona w 110 procentach i taki obiekt jest bardzo wskazany – mówił Habura.

Pomoc w pozyskaniu dofinansowania oferowali lokalni parlamentarzyści m.in. senator Maciej Łuczak i poseł Marek Mateuszewski. Pomoc na razie jest nieskuteczna.

 

REKLAMA
Poprzedni artykułCzekali na to 30 lat!
Następny artykułNa to pójdzie milion złotych. Mamy wyniki BO
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

To wszystko było do przewidzenia. Teraz urzędnicy będą się tłumaczyć, że teren trzeba sprzedać żeby nie generował kosztów, i tak pewnie powstanie kolejny już….. market

Zdziwieni? Przecież PiS wam mówił na początku kadencji, że to inwestycja bez sensu i nie dadzą złotówki, a Habura drążył dalej jakby chciał POkazać co to nie on. I…? Komu potrzebny basen lub hala sportowa w tym miejscu???????

Akurat pływalnia z prawdziwego zdarzenia w tym mieście by się przydała – szczególnie ze strefą dla małych dzieci. Bo po likwidacji małego basenu na Włókniarzu, trzeba śmigać do Tuszyna lub do Łodzi.

Dokładnie. Basen z prawdziwego zdarzenia to miejsce dużo bardziej potrzebne od hali sportowej. Nasz basen przy Roweckiego już teraz pęka w szwach z przepełnienia w godzinach popołudniowych. Zapotrzebowanie jest jak najbardziej.

to niech zaplanują razem z miastem budowę nowoczesnego basenu ale razem i nie tu, tylko tam, gdzie jest! Nie da się? Da się. Wystarczy rozwalić ten archaik i pobudować nowy obiekt. Jest miejsce, dobra lokalizacja, teren na parkingi… Po kiego pchać się w ciasną starówkę?????

Od samego początku mieli powiedziane,tłumaczone że dofinansowanie obejmuje budowę basenów o wymiarach olimpijskich a nie 25 metrowy a teraz walą głupa. SOR jakoś rządową kasę a PiS w Pabianicach nie rządzi. Do roboty trza się wziąć.