Strona główna Aktualności Z miasta Jak głosujemy w niedzielę?

Jak głosujemy w niedzielę?

0

Każdy będzie mógł oddać 4 głosy. Po jednym na kandydata na prezydenta, do rady miasta i rady powiatu, a także sejmiku wojewódzkiego.

W niedzielę głosować będziemy w miejscu swojego stałego zameldowania. Chyba, że wcześniej złożyliśmy wniosek o dopisanie do spisu wyborców w innym miejscu. By móc zagłosować, potrzebujemy dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem umożliwiający stwierdzenie tożsamości.

Gdzie znajduje się twój lokal wyborczy możesz sprawdzić TUTAJLokale wyborcze otwarte będą w godzinach 7.00 – 21.00.

Przed przystąpieniem do głosowania wyborca obowiązany jest okazać obwodowej komisji wyborczej dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem umożliwiający stwierdzenie tożsamości.

Dostaniemy karty do głosowania w czterech kolorach:

  • karta różowa – zawierać będzie nazwiska kandydatów na prezydenta/wójta ułożone w kolejności alfabetycznej. Możemy postawić znak „x” w kratce przy tylko jednym nazwisku. W przeciwnym wypadku głos będzie nieważny.
  • karta niebieska – zawierać będzie nazwiska kandydatów do sejmiku wojewódzkiego. Tutaj nazwiska kandydatów nie będą ułożone alfabetycznie, ale pogrupowane według list komitetów wyborczych. Głosować można tylko na jednego kandydata z jednej listy.
  • karta żółta – będą umieszczone na niej nazwiska kandydatów do rady powiatu. Również w przypadku tego głosowania można oddać głos tylko na jednego kandydata z jednej listy.
  • karta biała – znajdą się na niej nazwiska kandydatów do rady miasta (kto kandyduje w twoim okręgu sprawdzisz TUTAJ). Głosuje się tylko na jednego kandydata do rady miasta. 

Tegoroczne wybory są innowacyjne jeśli chodzi o wybór radnych miejskich. Po raz pierwszy wybory do rady miasta odbędą się w jednomandatowych okręgach wyborczych. Oznacza to, że w każdym okręgu będzie do zdobycia jeden mandat. Dostanie go kandydat, który zdobędzie najwięcej głosów.

W wyborach na prezydenta zwycięży ten kandydat, który otrzyma ponad połowę ważnie oddanych głosów. Jeśli nie uda się to żadnemu z kandydatów to w odbędzie się druga tura wyborów.

Wybory do sejmiku województwa i rady powiatu będą proporcjonalne. Oznacza to, że w pierwszej kolejności sumuje się głosy oddane na konkretną listę. Aby lista była brana pod uwagę musi przekroczyć 5-procentowy próg wyborczy. Następnie szereguje się kandydatów wewnątrz listy. Ci, którzy zdobędą największą liczbę głosów, obsadzą miejsca przypadające danemu komitetowi.

Należy pamiętać, że na karcie każdego koloru bez względu na to czy jest to jedna kartka czy cała broszura możemy postawić tylko jeden znak X przy nazwisku kandydata, na którego głosujemy aby głos był ważny.

REKLAMA