Strona główna Styl życia Co to jest DPF w samochodzie?

Co to jest DPF w samochodzie?

0
Zastanawiasz się, czy kupić samochód z silnikiem diesla, jednak obawiasz się problemów z filtrem cząstek stałych? Przeczytaj nasz artykuł, a będziesz wiedział, czym jest filtr DPF i do czego on służy.

Filtr DPF to jeden z tych podzespołów samochodowych, które obrosły wieloma legendami. Pewna część użytkowników wycina go od razu po zakupie samochodu, uważając za niepotrzebny gadżet. Jednak taki zabieg może samochodowi bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Czym jest filtr cząstek stałych DPF?

DPF to filtr montowany w układzie wydechowym samochodów z silnikami Diesla lub czasami silnikami benzynowymi. Jego strukturę stanowią porowate ścianki wykonane z metalu, ceramiki lub papieru (tego ostatniego nie da się jednak zregenerować). Całość zamknięta jest w metalowej skrzynce połączonej z wydechem. Montowany jest on w układzie wydechowym, przed tłumikiem.

Jego zadaniem jest zatrzymanie i wypalenie tak zwanych cząstek stałych, czyli sadzy, jaka powstaje w wyniku niepełnego spalania paliwa. Ze względu na swój mikroskopijny rozmiar cząsteczki te mogą przenikać przez błony komórkowe ciała. Sadza węglowa jest niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia. Może dostać się do układu oddechowego i krwi, przyczyniając się do powstawania zmian nowotworowych.

Filtr cząstek stałych jest stosowany ze względu na wprowadzane na całym świecie normy związane z emisją szkodliwych substancji do atmosfery. Dzięki temu znacząco został zmniejszony poziom emitowanych zanieczyszczeń przez pojazdy z silnikiem diesla. Mimo to jednak wielu właścicieli takich aut decyduje się na usunięcie tego elementu układu wydechowego. Co w razie kontroli może skutkować nałożeniem na właściciela pojazdu wysokiej kary pieniężnej.

Filtr DPF – Sposób działania

Spaliny, jakie tworzą się po wypaleniu paliwa w komorze silnika, trafiają układem wydechowym do filtra DPF. W jego wnętrzu cząsteczki stałe są zatrzymywane w porowatych zagłębieniach ścianek. Skuteczność takich filtrów ocenia się na od 85 do 100% w zależności od ich jakości oraz stanu technicznego.

Działanie filtra DPF oczyszcza spaliny z cząstek stałych, takich jak siarczany, azotany i inne związki chemiczne szkodliwe dla człowieka i środowiska. Ponadto usuwa przypalony węgiel, w skład którego wchodzą silnie toksyczne węglowodory aromatyczne i tlenki metali. Następnie tak oczyszczone spaliny opuszczają układ wydechowy i trafiają do atmosfery. Jak widać, nie jest to skomplikowany proces. Jednak by filtr DPF działał bez zarzutów, jest konieczna jego prawidłowa eksploatacja.

Wycinanie i czyszczenie filtra DPF – czy można tego uniknąć?

Zdaniem ekspertów, by uniknąć wycinana lub regeneracji filtra DPF, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Po pierwsze, uważaj na stan techniczny zaworu recyrkulacji spalin, czyli EGR. Jest to element odpowiedzialny za prawidłową cyrkulację spalin. Jeśli nie działa w odpowiedni sposób, więcej zanieczyszczeń dostaje się do filtra cząstek stałych i szybciej się on zapycha.

Drugim najważniejszym punktem jest regularna wymiana filtra powietrza. Jeśli jego stan ogranicza dopływ powietrza, silnik zacznie znacznie mocniej dymić. Zapchany filtr powietrza to szybka droga do uszkodzenia filtra DPF. Trzecim warunkiem sprawnej eksploatacji jest dbanie o ogólny stan pojazdu. Regularna wymiana oleju, stosowanie paliwa dobrej jakości, konserwacja turbosprężarki czy prawidłowa technika jazdy przedłużą żywotność każdej części Twojego pojazdu. Powyższe wskazówki pozwolą filtrowi DPF przetrwać ponad 50 000 km, a w odpowiednich warunkach wytrzyma on nawet 200 000 do 250 000 km.

DPF w samochodzie – już wiesz, jaka jest jego funkcja!

Wiesz już, czym jest filtr DPF oraz jaki ma wpływa na prawidłowe funkcjonowanie pojazdu. Dowiedziałeś się także jak dbać o jego stan. A jeżeli chcesz także zadbać o bezpieczeństwo Twoje oraz Twojego auta zapraszamy Cię do odwiedzenia strony https://kalkulatory.link4.pl/moto. Za pomocą prostego kalkulatora szybko wyliczysz wysokość składki OC, AC oraz innych przydatnych polis komunikacyjnych z oferty LINK4. Nie czekaj, ubezpiecz swoje auto w LINK4 już dzisiaj!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Artykuł powstał we współpracy z LINK4.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments