Strona główna Aktualności Z miasta Cieplej, ładniej i taniej

Cieplej, ładniej i taniej

4
Termomodernizacja objęła m.in. dawne Gimnazjum nr 3 (obecnie SP nr 16).

Chociaż trwa rok szkolny, pełną parą idą prace termomodernizacyjne pabianickich placówek oświatowych – docieplanie ścian i dachów, wymiana centralnego ogrzewania, okien, drzwi oraz oświetlenia.

Największy postęp robót jest widoczny w szkołach podstawowych nr 14, która ma już nową elewację w jasnych, słonecznych barwach, nr 16 (dawne Gimnazjum nr 3) oraz w tej największej – „trójce”.

– Teraz w dwóch placówkach – Przedszkolu Miejskim nr 4 i Szkole Podstawowej nr 16 – trwają prace związane z budową nowej instalacji centralnego ogrzewania, która powstaje obok istniejącej – wyjaśnia Paweł Pietrzak, naczelnik wydziału inwestycji i eksploatacji w Urzędzie Miejskim. – Ze względu na porę roku nie mogliśmy sobie pozwolić na wcześniejsze odłączenie starej instalacji. Ta budowana zacznie pracować równolegle i wtedy zacznie się sukcesywna wymiana grzejników, tak, aby nie wyłączać ciepła w obiektach.

Na prace termomodernizacyjne czeka jeszcze jedna szkoła, którą wpisano w projekt czyli SP nr 17. Docelowo obejmie on, oprócz wspomnianych podstawówek, również przedszkola nr 4, 6, 11, 13, 14 i 16 oraz miejski żłobek przy ul. Piotra Skargi.

Większość placówek (dziewięć) ma już nowe oświetlenie wewnętrzne. Jedynie w w PM nr 14 oraz miejskim żłobku przy ul. Piotra Skargi prace będą dopiero prowadzone.

– Ta zmiana, dzięki energooszczędnym lampom typu LED, pozwoli zmniejszyć zużycie energii, a w konsekwencji rachunki za prąd – dodaje naczelnik.

Wszędzie przyniesie oszczędności docieplenie ścian i dachów oraz wymiana okien i drzwi zewnętrznych. W pewnych zakresach zarówno przedszkola, jak i szkoły wykonały ją własnymi siłami, w związku z czym zostanie ona przeprowadzona tylko tam, gdzie jeszcze tego nie zrobiono.

– Do wakacji musimy natomiast poczekać z wymianą instalacji elektrycznej w PM nr 14 oraz miejskim żłobku – wyjaśnia Paweł Pietrzak.

Projekt „Poprawa efektywności wykorzystania energii w budynkach użyteczności publicznej gminy miejskiej Pabianice”, bo tak brzmi jego pełna nazwa, jest realizowany w partnerstwie publiczno – prywatnym. Całkowita wartość przedsięwzięcia to 33 mln zł, z czego 10,5 mln zł stanowią środki unijne, pozyskane przez miasto z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Partnerem prywatnym jest Lider Konsorcjum Siemens i Członek Konsorcjum Siemens.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Taniej???
„całkowita wartość przedsięwzięcia to 33 mln zł”. Dysponuję ofertą-umową z „Simens” na kwotę 46 656 999.- . To propagandowe zmniejszenie sukcesu czy płatności? Za podobną kwotę można zbudować te obiekty od nowa. Gdzie CBA?
NASZE MIASTO-NASZE PIENIĄDZE

PPP czyli Pan Prezydent Pier………

Ty, też … ale… ppp …, czyli pan pisdzielec poj….

CBA w PiS ! Zgłoś pan do prokuratury !