Strona główna Aktualności Z miasta Budżet obywatelski – takie mieliśmy uwagi

Budżet obywatelski – takie mieliśmy uwagi

2

Urzędnicy z ratusza posumowali wyniki ankiety, dotyczącej pabianickiego budżetu obywatelskiego. Czy będą one miały wpływ na zmianę regulaminu?

– Ograniczenie szkolnych inicjatyw, uproszczenie systemu głosowania, wpisywanie numeru PESEL, żeby uniknąć głosowania przez nieistniejące osoby, to najczęściej powtarzające się postulaty zgłaszane w ankietach na temat pierwszej edycji budżetu obywatelskiego – informuje Aneta Klimek, rzecznik prasowy prezydenta Pabianic.

W ankiecie wypowiedziało się 45 osób, najwięcej w wieku 26-45 lat (58%). 32 ankiety wpłynęły w wersji papierowej, 13 w wersji elektronicznej. Opinia o pierwszym budżecie obywatelskim była w większości pozytywna (76%). Uwagi dotyczyły głównie organizacji, czyli sposobu zgłaszania wniosków, formuły głosowania i potrzeby uściślenia regulaminu.

– Zdaniem uczestników ankiety projekty finansowane z budżetu obywatelskiego nie powinny dotyczyć szkół, klubów sportowych i innych dużych jednostek, które mają znaczącą siłę przebicia i są nierówną konkurencją dla inicjatyw małych środowisk – dodaje Klimek. – Respondenci zwracali uwagę, że budżet obywatelski powinien służyć ogółowi mieszkańców a nie konkretnym grupom czy być sposobem na doposażenie jednostek miejskich.

70% uczestników ankiety opowiedziało się za tym, aby w kolejnej edycji na karcie do głosowania umieścić numer PESEL, by uniknąć oddawania głosów przez nieistniejące osoby. Sugerowali również możliwość głosowania tylko na „tak” (w pierwszej edycji można było zagłosować za wybranym projektem i przeciwko innemu) oraz prostszą formułę głosowania przez internet. Większość uczestników ankiety uznała, że 17 dni na złożenie wniosku (65% na tak, 35% proponowało wydłużenie) i 14 dni na głosowanie (73% na tak, 27% za wydłużeniem tego okresu) jest wystarczające. W ogólnej ocenie najwięcej punktów przyznano za działania informacyjno-edukacyjne (166 punktów), najmniej za sam proces głosowania (130 punktów). Najczęściej wskazywanym źródłem wiedzy o budżecie obywatelskim była strona internetowa UM, lokalna prasa i portale internetowe. Na wybór zadania miały wpływ głównie „chęć poparcia projektów promowanych przez organizacje pozarządowe i szkoły” (37%) i „kampanie promocyjne wnioskodawców” (20%).

– Wyniki ankiet posłużą do zmian w regulaminie budżetu obywatelskiego na przyszły rok – zapowiada rzeczniczka.

 

 

informacja: UM w Pabianicach
REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Termy Warmińskie na cenzurowanym w MRR PAP25-03-2013 Ministerstwo Rozwoju Regionalnego sprawdzi dokumentację dotyczącą budowy Term Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Inwestycja budzi kontrowersje, gdyż wody termalne, które zasilą baseny, mają temperaturę nieco powyżej 20 st. i będą wymagać podgrzewania. PODZIEL SIĘ 09.01.2016 14:00, aktualizacja: 09.01.2016 14:32 SZCZYT ABSURDU Otwarty z hukiem w zeszły czwartek w Lidzbarku Warmińskim kompleks nowoczesnych basenów termalnych miał być wizytówką Warmii i Mazur. Ale zamiast tego inwestycja za 94 miliony złotych staje się pośmiewiskiem na całą Europę. O absurdalnych decyzjach władz w tej sprawie pisał już nawet niemiecki „Der Spiegel”. Jak do tego doszło? Wszystko zaczęło się… Czytaj więcej »

Termy w prokuraturze

publikacja: 12.04.2016, 19:30

Teraz w Wiadomościach wątpliwa ekonomicznie inwestycja za publiczne pieniądze. Prokuratura Okręgowa w Białymstoku – na polecenie Prokuratury Generalnej – zajęła się sprawą budowy term w Lidzbarku Warmińskim. Budowy, która od samego początku budziła wątpliwości. Między innymi ze względu na zbyt niską temp