Strona główna Aktualności Komunikacja Będą zmiany na Grota Roweckiego

Będą zmiany na Grota Roweckiego

3

Po wielu interpelacjach radnych oraz analizie policyjnych danych dot. wypadków, starosta zadecydował o montażu dodatkowego oświetlenia przy ul. Grota Roweckiego.

Przejścia dla pieszych na wysokości ul. Narcyza Gryzla oraz położonego niedaleko marketu od miesięcy są miejscami wypadków z udziałem pieszych. Przechodnie na pasach mają stać się bardziej widoczni dzięki „kocim oczkom”, o które wnioskował radny Waldemar Flajszer. Razem z radnym Łukaszem Stenclem zasugerował również analizę innych niebezpiecznych miejsc na terenie powiatu.

Dodatkowe oświetlenie przejść jest tym, o co wiceprzewodniczący Flajszer od dawna postulował razem z radnym Włodzimierzem Stankiem. Ten drugi jednak nie chce poprzestać na „kocich oczkach” i na sali kominkowej pojawił się dziś z lampą LED oraz petycją, podpisaną przez prawie setkę zawodowych kierowców m. in. taksówkarzy. Ich zdaniem doświetlenie przejść dla pieszych to najlepsze rozwiązanie problemu.

– „Kocie oczka” to minimum i sprawdzają się tylko, gdy jezdnia jest czysta – mówił radny, prezentując zdjęcia przejść dla pieszych oświetlanych przez lampy LED. – Firma, produkująca takie lampy zgodziła się nieodpłatnie udostępnić starostwu dwa egzemplarze do testów.

Według informacji zdobytych przez radnego roczny koszt utrzymania jednej takiej lampy to ok. 100 zł. Ewentualny montaż oświetlenia będzie jednak musiał współdziałać z innym projektem – w 2017 roku dwukolorowy chodnik przy ul. Grota Roweckiego, ma stać się pełnoprawną ścieżką rowerową. Mało tego, przy pasach na wysokości ul. Narcyza Gryzla pojawi się przejazd rowerowy, łączący jednokierunkowy szlak rowerowy po południowej stronie z dwukierunkowym po stronie północnej.

Konsultacje ze środowiskami rowerowymi w tej sprawie prowadził radny Arkadiusz Jaksa. Zaproponował on podczas dzisiejszej dyskusji aż trzy rozwiązania, mające na celu zapewnić bezpieczeństwo nie tylko pieszym, ale i rowerzystom. Na co wpadł wiceprzewodniczący rady?

Pierwszym i najdroższym w realizacji pomysłem jest zamontowanie w tym miejscu sygnalizacji świetlnej, uruchamiającej się jedynie na życzenie pieszego, lub rowerzysty. Drugi to progi zwalniające, podobne do tych, które zamontowano przy SP nr 3. Ostatnia propozycja dot. wyniesienia przejazdu i przejścia na platformę.

– Zwiększyłoby to widoczność przechodzących i stworzyło konieczność wyhamowania – argumentował wiceprzewodniczący.

Jednak jak sam przyznał, zabezpieczone na ten projekt w budżecie 100 tys. zł mogłoby nie wystarczyć. Przebudowa ścieżki rowerowej przy ul. Grota Roweckiego to jeden z projektów inwestycyjnych, który znalazł się w uchwalonym dziś budżecie na 2017 rok.

REKLAMA
Poprzedni artykułPolicja ujawnia szczegóły wtorkowej akcji
Następny artykułJaksa rozpoczął protest. PiS opuściło salę
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Przebudowa ścieżki rowerowej na „Grota”???? Proszę mi powiedzieć w którym miejscu jest ta ścieżka???

Brawo Stanek … i Flajszer … pogonić nieroba starostę …

U nas w mieście tak moda na kocie oczka, że chcą je zamontować też na SDH