Strona główna Kroniki Pabianic Archeolodzy opisali znaleziska z ul. Zamkowej

Archeolodzy opisali znaleziska z ul. Zamkowej

8
Pierwsze odkrycia archeologiczne na odcinku przy zamku ukazały się robotnikom 26 października. Przez kilka tygodni udało się wydobyć spod ziemi wiele historycznych reliktów oraz fragmentów zabudowań. Poniżej przedstawiamy aport archeologa Przemysława Muzolfa nadesłany przez wykonawcę, firmę PROGREG InfraCity.

Podczas prac wykonano badania archeologiczne przy instalacji telekomunikacyjnej na wysokości budynku Muzeum Miasta Pabianic. Wyeksplorowano nawarstwienia kulturowe do głębokości 200 cm.

Odsłonięto relikty jednego budynku pochodzącej z XVI wieku, wchodzącego w skład zabudowy dworskiej i zniszczonego najprawdopodobniej w pożarze w 1 połowie XVII wieku. Budynek ten ograniczał teren dworski od wschodu. W odległości około 4 metrów na wschód natrafiono jak się wydaje na fosę, której głębokość możemy oszacować na około 3,0 metry.

Widok na relikty zabudowy z XVI wieku

Kolejne prace prowadzono już tylko przy moście na obszarze około 4 arów, które będą kontynuowane w grudniu. W ich trakcie wyeksplorowano nawarstwienia datowane od XVII do XVIII/XIX wieku. Odkryto fundamenty budynku datowanego na XVIII wiek, fundament muru terenu kościelnego, kilka poziomów ulicy biegnących przy północnej krawędzi obecnej ulicy Warszawskiej wchodząc pod chodnik, bruk biegnący po ukosie względem obecnej ulicy Warszawskiej.

Fundament muru terenu kościelnego
Fundamenty budynku datowanego na XVIII wiek

W trakcie wszystkich tych prac pozyskano liczny materiał zabytkowy w postaci fragmentów naczyń (około 2000 fragmentów), kafli piecowych (około 500 fragmentów), kości czy zabytków wydzielonych – 150 sztuk w postaci monet i innych przedmiotów wykonanych z metali kolorowych. Odkryte zabytki można datować od XIV/XV wieku po wiek XX.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

200cm piachu nanieśli przez tyle lat buciorami mieszkańcy miasta. tak to jest jak wokoło syf i brud i się nie zamiata chodników a tylko (tak jak teraz) dmuchawami przegania z miejsca na miejsce.

Oj oj, maruda. Komentarz ma Pabianiczan na coś uczulić ? Stary Rynek w Krakowie coś Ci mówi ? Tam masz nie 2 metry a 6 metrów piachu. Czy w jakiś sposób to zmienia twój punkt widzenia ?
Zastanów się lepiej dlaczego to miejsce odeszło w zapomnienie i ciesz się, że ujrzało znów światło dzienne. Miłego dnia marudo 🙂

Last edited 5 miesięcy temu by AntyPis

Przez to, że ujrzało światło dzienne miasto będzie borykać się z tym burdelem jeszcze dłużej. Nikogo nie obchodzi ta kupa gruzu i jej historia.

Mów za siebie ignorancie. Może ciebie obchodzi tylko swój tyłek, ale na szczęście są też inne osoby.

Ignorance is bliss

Popieram pana który napislal kupa gruzu bo i tak zrobił to grzecznie. Po mojemu wypier…. Stamtąd jak najszybciej róbcie ten wsiowy tramwaj i odgruzujcie miasto a nie prechisyoryczne fanty które obchodzą tylko 2%miasta

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości. J. Piłsudski

Cytujesz frazesy człowieka, który siłą przejął władze i dopuszczał się fałszerstw wyborczych.