Strona główna Aktualności „Trupa trzeba pochować”

„Trupa trzeba pochować”

0
fot. piskonstantynow.pl

Radni powiatowi podjęli ostateczną decyzję co do likwidacji Liceum Ogólnokształcącego w Konstantynowie Łódzkim. Jednak dyskusja nad projektem przygotowanej uchwały była burzliwa. 

Argumentów za likwidacją było sporo. W roku szkolnym 2014/15 chodziło tam 105 uczniów, a na kolejny rok zgłosiło się jedynie 6 osób, dlatego nie było naboru. W tym roku szkolnym zostało tylko 24 maturzystów.

Szkoła cieszyła się małą popularnością. Młodzi konstantynowianie szkoły ponadgimnazjalne wybierali w Łodzi lub Pabianicach. Bo młodzież w Konstantynowie jest. Liczba absolwentów Gimnazjum nr 1 w Konstantynowie oscyluje wokół 400.

– Taka liczba gimnazjalistów i brak chętnych przy kolejnych naborach świadczy o braku zainteresowania nauką w tej szkole i jest jednocześnie zgodna z tendencją do podejmowania nauki w większych miastach – argumentowała Gabriela Wenne-Błażyńska, członek zarządu powiatu odpowiedzialna za oświatę.

Za likwidację nie byli radni Prawa i Sprawiedliwości, a szczególnie konstantynowianin Krzysztof Waligórski.

– Rośnie nowe, duże osiedle, strefa ekonomiczna, prowadzony jest ciepłociąg. To miasto się rozwija, a my będziemy likwidować jedyną szkołę średnią. Nie ma młodzieży, bo może coś nie tak się tam działo. Czy nie można zawiesić tej szkoły, a nie od razu likwidować – pytał radny.

Nie owijając w bawełnę radnemu z PiS odpowiedziała Wioletta Domańska z Bloku Samorządowego Razem.

– To jest dyskusja pod tytułem: czy można uratować trupa. Nie, trupa trzeba pochować. Trzeba go było ratować jak był chory – tłumaczy radna, która z zawodu jest lekarzem. – Niektórzy płaczą, ale ja przypominam sobie funkcje płaczek, które były opłacane na pogrzebach.

– Często słyszymy, że jak likwiduje się szkoła, to na sesje przychodzą mieszkańcy i protestują. Ja tutaj nikogo nie wiedzę. Wydaje mi się, że na siłę próbuje się uszczęśliwić tych mieszkańców – dodał starosta Krzysztof Habura.

Uchwała o zamiarze likwidacji szkoły została zaopiniowana pozytywnie przez Łódzkiego Kuratora Oświaty.

Za likwidacją głosowało 10 radnych (PO i BSR), 9 było przeciw (PiS). Wstrzymała się Irena Grenda z PO i Marek Gryglewski z SLD. Szkoła istniała 60 lat.

 

REKLAMA
Poprzedni artykułPechowy piątek. Kolejni ranni
Następny artykułDługosza zdjęli dźwigiem
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments