Blok Samorządowy Razem z prezydentem na czele podsumował realizację obietnic wyborczych sprzed dwóch lat. 

Grzegorz Mackiewicz na konferencję zorganizowaną w sali konferencyjne hotelu MOSiR przytargał tablicę z programem wyborczym i sukcesywnie wykreślał zrealizowane obietnice.

– Mam pełną świadomość, że wiele tych punktów jest tożsamych z pomysłami i poglądami osób, które mnie wspierają. Ale dochodzą też nowe pomysły zgłaszane przez zarząd czy radnych, które uzupełniają to co wykonujemy na co dzień w naszym mieście – zaczął prezydent.

Choć prezydent twierdzi, że wypełnił swoje obietnice wyborcze już w 80 procentach, to po naszej weryfikacji wyszło około 50 procent. Faktem jest, że kolejne 30 procent planów jest w trakcie realizacji, ale na różnych etapach. To dobry wynik, bo zostały 2 lata rządów. Co udało się już zrobić?

 • renegocjowano umowy z Ministerstwem Finansów, dzięki czemu wyszliśmy z planu naprawczego,
 • odmulone zostały stawy na Lewitynie.
 • zadbano o skwer przy Szarych Szeregów oraz przy pętli tramwajowej
 • przeznaczono znacznie większą niż przewidywano kwotę na remonty dróg i chodników.
 • ukwiecono główną ulicę miasta
 • zakupiono odkurzacz do sprzątania psich odchodów
 • uruchomiono weekendowe kursy autobusu N4 (niestety, tylko 16 kursów w  miesiącu)
 • wsparto lokalne inicjatywy np. otwarcie Domu Seniora
 • wprowadzono budżet obywatelski z kwotą 1 mln złotych
 • przeznaczono 500 tys. złotych na sport
 • przygotowanie do prowadzanie inwestycji w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego
 • dalsza modernizacja sieci ciepłowniczej (w dwa lata na inwestycje wydano 18,5 mln złotych)
 • zmodernizowano stronę internetową urzędu
 • wynajęto dwa lokale w ramach programu „5 dla sztuki”

Część obietnic jest w fazie realizacji. Niektóre z nich są praktycznie dopięte na ostatni guzik (Karta Pabianiczanina), a inne są na początkowym etapie projektów (rewitalizacja starówki z remontem kamienic).

 • wprowadzenie Karty Pabianiczanina obligującej do ulg w autobusach i płatnej strefie parkowania zaplanowano na kwiecień 2016 roku zaplanowano na kwiecień 2017
 • termomodernizacja 11 budynków użyteczności publicznej
 • zakup 18 autobusów niskopodłogowych, modernizacja infrastruktury komunikacyjnej, budowa 12 km ścieżek rowerowych (tworzony jest projekt techniczno-użytkowy i studium wykonalności – wniosek o dofinansowanie ma być złożony jeszcze w maju 2017 roku).
 • dalsza rewitalizacja Lewitynu (na 2017 zaplanowano budowę szkutni)
 • rewitalizacja centrum miasta – podpisanie umowy z marszałkiem na przygotowanie projektu rewitalizacji
 • tworzenie dzielnicy przemysłowej z ulgami dla przedsiębiorców

Jeżeli chodzi o pomysły niezrealizowane, to trzeba przyznać, że część z nich nie jest zależna od samorządu. Tak jest w przypadku tramwaju metropolitalnego, który decyzją rządu najprawdopodobniej nie powstanie. Prezydent zapowiadał również utworzenie dworca PKS, ale rozmowy z zainteresowanymi podmiotami nie mają końca.  Nie ma internetu w budynkach użyteczności publicznej. Podmioty zależne od miasta nie wspierają sportu profesjonalnego. Nie zorganizowano młodzieżowego przeglądu teatralnego.

Wśród wymienionych pozytywów 2-letnich rządów wskazano promocję miasta poprzez klipy, zespoły artystyczne, produkty regionalne czy festyny. Ale Święto Pieczonego Ziemniaka nie wypromuje naszego miasta. Jak na razie większą popularność w Polsce ma opublikowany przez nasz portal filmik przedstawiający łatanie torowiska kaloszem.

Poniżej wywiad z prezydentem i sonda internetowa:

[yop_poll id=”13″]

 

REKLAMA
Poprzedni artykuł„Tomi” się podoba
Następny artykułSpłonęło auto stowarzyszenia Granica. To podpalenie (ZDJĘCIA)
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Dobra i zgrana grupa ludzi to i robota idzie. Za Dychty same afery i narzekania na budżet a tu proszę – konkretnie. Tak trzymać!

Panie Przemku
Język jakiego Pan używa w tym artykule jest co najmniej mało uprzejmy. Proszę przeczytać na spokojnie i zastanowić się nad określeniem „przytargał”.
Może nie ma Pan szacunku do osoby Grzegorza Mackiewicza, ale powinien mieć Pan szacunek do osoby Prezydenta miasta Pabianic, wybranego w demokratycznych wyborach większością głosów.
Tak jak środowisko, które Pan wyraźnie wspiera wymaga szacunku dla Prezydenta Polski, tak ja oczekuje od dziennikarza (bo za takiego Pan się uważa) dziennikarskiej rzetelności.
Pozdrawiam serdecznie i oby się nie przytrafiało zbyt często usłyszeć/przeczytać Panu, że „wypocił” artykuł …

Nie wydaje mi się, żebym obraził prezydenta. Słowo „przytargał” znajduje się w SJP i oznacza przynieść coś z wielkim trudem. Tablica jest spora. Po drugie bardzo miło słyszeć mi kolejną opinie dotyczącą tego, kogo wspieram. Ostatnio po wywiadzie z prezydentem czytałem, że robie mu dobry PR. Dziś czytam, że wspieram inne środowiska. Miód na moje oczy 😉

Jakie to ma przełożenie na poprawę życia Pabianiczan ,,, ? … żadne !!!
Mackiewicz kończ już bo wstyd !!!

Podsumowanie dwóch lat ? Przecież to cały czas koncert życzeń, zamierzy, będziemy, w przyszłym roku, tworzymy, przygotowujemy itd itd itd. Jedyne co Pan Mackiewicz zrobił to wziął kredyt i odmulił staw na lewitynie i kupił odkurzacz na psie kupy. Sukces godny takiego włodarza.