Strona główna Aktualności Z miasta Powiat ma kolejnych zasłużonych. Kto otrzymał tytuł?

Powiat ma kolejnych zasłużonych. Kto otrzymał tytuł?

14
Dziś w południe w Dworze Kapituły Krakowskiej odbyła się uroczystość wręczenia tytułu „Zasłużony dla powiatu pabianickiego”. Odznaczeni zostali: prof. Gabriela Idzikowska , Stowarzyszenie Wolontarysztyczne „Agrafka”, Krzysztof Habura oraz Florian Flaźlak.

Tytuł „Zasłużony dla Powiatu Pabianickiego” został ustanowiony przez Radę Powiatu Pabianickiego w 2009 roku w celu uhonorowania i wyróżnienia mieszkańców powiatu. Nadaje się go osobom fizycznym, prawnym, organizacjom pozarządowym oraz stowarzyszeniom gospodarczym, kulturalnym i innym podmiotom o zasięgu powiatowym i ponad powiatowym za szczególne zasługi.

Na sali obecni byli przedstawiciele władz oraz zasłużeni dla powiatu pabianickiego, którzy uzyskali tytuł w ubiegłych latach. Po przywitaniu gości wręczono pierwszy tytuł dla prof. Gabrieli Idzikowskiej.

Prof. Gabriela Idzikowska

Pełniła wiele ważnych funkcji w oświacie. Pani profesor była kierownikiem Katedry Informatyki na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, kierownikiem Zakładu Rachunkowości Finansowych w Katedrze Rachunkowości, kierownikiem pracowni informatycznych, członkiem Rady Instytutu Organizacji Zarządzania. Zaangażowała się w działalność wyższej uczelni w Pabianicach (opisała program kształcenia na kierunku ekonomii i dobrała odpowiednią kadrę naukową). Jest autorką/współautorką 16 książek naukowych oraz 50 artykułów naukowych opublikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach branżowych. Wypromowała 1 doktora oraz 130 magistrów i ponad 200 licencjatów w zakresie rachunkowości, informatyki i zarządzania. W tym 150 z powiatu pabianickiego. Dzięki jej pracy dydaktycznej powiat zyskał dobrze przygotowaną kadrę do pracy w samorządach. Prof. Gabriela Idzikowska angażowała się również w działalność wielu stowarzyszeń – m.in. Miłośników Towarzystwa Dłutowa. Była członkiem Rady Programowej UTW oraz jego wykładowcą.  Przekazywała także środki finansowe z własnego budżetu na edukacje uboższej młodzieży chcącej się uczyć. Należy do NSZZ „Solidarność” oraz Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Uzyskała następujące odznaczenia państwowe i uczelniane: Srebrny Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż Zasługi, Złotą Odznakę UŁ, medal UŁ w służbie społeczeństwa i nauki, nagrodę III stopnia za pracę doktorską.

Myślę, że to odznaczenie stanie się bodźcem do dalszej pracy na rzecz naszej małej pabianickiej ojczyzny – podkreśliła prof. Gabriela Idzikowska.

Stowarzyszenie Wolontarystyczne „Agrafka”

10 kwietnia grupa będzie obchodziła swoje 18 urodziny. Do tej pory pracowała z grupą ponad 250 wolontariuszy. Od kilku lat stałych członków „Agrafki” jest około 40 osób. Głównym celem jest pomoc potrzebującym, aktywizacja społeczności lokalnej i podnoszenie wartościowego wkładu w życie i w myśl zasady – działaj lokalnie, myśl globalnie. Wolontariusze organizują warsztaty dla liderów młodzieżowych i zajęcia psychoedukacyjne dla młodzieży z powiatu.  Od kilku lat „Agrafka” współpracuje z placówką oświatowo-wychowawczą w Pabianicach i Porszewicach. Raz w miesiącu organizują tam zajęcia twórcze, edukacyjne i psychoedukacyjne. Realizują też programy rozwojowe i wspólne wyjazdy projektowe. Współpracują z Domem Seniora. Wspierają niepełnosprawnych i uboższych. Grupa zajęła II w miejsce w województwie łódzkim w ogólnopolskim konkursie „Barwy wolontariatu”, I miejsce w plebiscycie ikony powiatu pabianickiego 2014, I miejsce na festiwalu Sztuk Wszelakich w Łodzi, tytuł „Nieprzeciętni Pabianiczanie”, I miejsce dla koordynatora wolontariatu w województwie łódzkim.

Jeżdżę po całej Polsce na konferencje i mówię, że samorząd w Pabianicach jest bardzo przychylny dla wolontariuszy. Każdy z Państwa ma swoje zasoby – wraz z wolontariuszami chcemy podziękować, że się nimi dzielicie. Wszystko idzie z potrzeby serca – dodaje Agnieszka Jaksa.

Krzysztof Habura

Obecnie Poseł na Sejm RP. W latach 1994-2000 jako członek zarządu miejskiego towarzystwa koszykówki kładł nacisk na propagowanie sportu. Miał swój wkład w odnowienie wybudowanego na początku XX w. Kościoła NMP w Pabianicach. W 2002r. jako Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej przyczynił się do odnowy taboru autobusowego w MZK. W 2006.r. został Starostą Pabianickim i funkcję tę pełnił nieprzerwanie przez 17 lat.  W ostatnich latach z jego inicjatywy dokonano m.in.: przebudowy Domu Pomocy Społecznej przy ul.Łaskiej, przeprowadzono termomodernizację budynku ZS nr 3 wraz z budynkiem siłowni oraz termomodernizację budynku poradni psychologiczno-pedagogicznej w Konstantynowie Łódzkim, zbudowano dwie hale sportowe, nowe boiska sportowe, remont mostu na ul. Grota-Roweckiego, doświetlenie kilkunastu przejść dla pieszych, itp.

Kiedy w 2009 roku ustanawialiśmy ten tytuł, to w najśmielszych oczekiwaniach nie spodziewałem się, że kiedyś ja będę jego posiadaczem. Przez 15 lat byłem tym, który go wręczał. To wszystko robiłem dla społeczeństwa. Zrobiłem to, co powinienem zrobić, nic nadzwyczajnego – zaznaczył Poseł RP.

Florian Wlaźlak

Rozpoczął działalność samorządową w roku 1990, kiedy to został wybrany Radnego Rady Miejskiej. Od 1998 do 2001 roku był prezydentem Pabianic. Przyczynił się m.in. do regulacji gospodarki wodno-ściekowej. W tym czasie był także jednym z współrealizatorów koncepcji restrukturyzacji i reorganizacji szkolnictwa podstawowego i ponadpodstawowego na terenie miasta. Modernizował placówki oświatowe. Przez wiele lat działał na rzecz regionalnego centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Dzięki jego staraniom pabianicka policja ma swój sztandar. Wraz z proboszczami kościołów św. Mateusza i św. Maksymiliana Kolbe był inicjatorem organizacji Wielkopostnej Drogi Krzyżowej ulicami Pabianic. Był także Prezesem Zakładów Energetyki Cieplnej. W 2020 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jest to dla mnie dużym zaskoczeniem. Przypominając powiedzenie – trudno jest być prorokiem we własnym kraju – tym bardziej to wyróżnienie jest dla mnie ważne i wartościowe – dodaje Florian Wlaźlak.

Na uroczystości był także obecny Prezydent Grzegorz Mackiewicz, który złożył gratulacje wszystkim odznaczonym.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
14 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Flaźlaka nie znałem

Mam wspaniałego kolegę. Znamy się od podstawówki. Całe życie zawodowe przepracował zawodowo ratując życie setkom potrzebującym ratunku ludziom. To wszystko na terenie naszego powiatu. Dzięki niemu do dziś żyje wielu wielu ludzi.
Czy On i wielu innych podobnych do niego nie zasługuje na taki tytuł?

Trzeba zgłosić do kapituły

Wręczać nagrody tym, którzy etatowo byli zobowiązaniu do pracy na rzecz powiatu to przedwyborczy przepał. Oni za te działalność brali kasę.

Zwłaszcza Wlaźlak narobił na rzecz powiatu chyba połowę kolesi zatrudnił wypromował Mackiwiecza. Synkowi robotę załatwił w zamian za zgodę na market i tam, gdzie wiało tam się ustawiał . Naprawdę ogrom pracy włożył . Dobre ,.

Nie bo to po upodobaniach partyjnych nadawane . Jak będzie wchodził w D platformie i koalicji całej to dostanie .

Tak się wzruszyłem, że aż się spłakałem. Tylu zasłużonych, tyle nagród i medali a Pabianice wciąż cywilizacyjnie są w czarnej d…e i tkwią w późnych latach 70-80-tych tak jak ci szanowni dziadkowie.
Niechaj sobie to towarzystwo wzajemnej adoracji i wzajemnego wsparcia międzystołkowego daje nagrody i medale w tajemnicy i po cichu w swoim własnym zgniłym sosie.

Hehe..Towarzystwo Wzajemnej Adoracji w swej najlepszej formie. Śmiesznie. I żenująco. Zero wstydu panie Habura. Zero…

Też bym chciał dostawać nagrody za to, że pracuje. Oni po to przecież są!

Żenada, ludzie odznaczający i odznaczani zero honoru, kółko wzajemnej adoracji przy korycie. Narobili bardzo dużo dla siebie i swoich znajomych żeby żyło im się lepiej. Bagno i mułu metry dwa .

Brawo!

Na festyny przedwyborcze jest kasa a na dziury w jezdniach już nie ma cale to peło zdrajcy narodu polskiego

Zafunduj łatanie dziur w całym mieście skoro masz takie pojęcie skąd się biorą pieniądze na festyny 😀 Może z funduszu sprawiedliwości?

Habura i Wlaźlak…. Zasłużeni… Jakie nieszczęście…