Strona główna Aktualności Z miasta Pomoc psychologiczna dla dzieci. Kolejna placówka otwarta w Pabianicach

Pomoc psychologiczna dla dzieci. Kolejna placówka otwarta w Pabianicach

6
fot. pixabay.com
Łódzki NFZ uruchamia kolejne placówki pierwszej pomocy dla dzieci i nastolatków w kryzysie psychicznym. Jedna z nich została otwarta w Pabianicach.

Od 1 marca w województwie łódzkim pomocy na I poziomie będę udzielały 3 nowe ośrodki. W sumie w Łódzkiem będą 34 takie ośrodki, we wszystkich powiatach co najmniej po jednym.

Od początku marca 2024 roku w Pabianicach przy ul. Konopnickiej 39A funkcjonuje nasz Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Doświadczenie, które zdobyliśmy w pracy z dziećmi i młodzieżą na przestrzeni kilku lat pozwoliło na wypracowanie indywidualnego podejścia do każdego pacjenta, opracowanie sprawdzonych i skutecznych programów pomocy oraz wypracowanie procedur opartych na współczesnej wiedzy, wykwalifikowanej kadrze i współpracy całego zespołu. Wszystkie świadczenia zarówno dla dorosłych jak i dla osób poniżej 18 roku życia są bezpłatne – mówi Małgorzata Prystupa z NZOZ ośrodek profilaktyki, diagnozy i terapii zdrowia psychicznego.

Ośrodek w Pabianicach jest to miejsce, gdzie dzieci i młodzież, a także ich najbliżsi mogą uzyskać pomoc psychologa  i psychoterapeuty, ale również pomoc terapeuty środowiskowego w miejscu zamieszkania i pozostałych strefach środowiska dziecka.

– Osobom objętym profesjonalną pomocą ośrodka w Pabianicach zapewniamy także kompleksowość pomocy, w tym w przypadku potrzeby – konsultację specjalisty psychiatry. Prowadzimy bowiem także Ośrodek II poziomu referencyjnego w Łodzi, gdzie lekarz psychiatra konsultuje bezpłatnie wszystkie dzieci wymagające specjalistycznej pomocy. W każdym naszym ośrodku staramy się, aby czas oczekiwania na wizytę był jak najkrótszy, ponieważ rozumiemy powagę problemów, z jakim nasi mali pacjenci zgłaszają się do naszych poradni – dodaje Małgorzata Prystupa.

Przypomnijmy, że również w Pabianickim Centrum Medycznym przy ul. Jana Pawła II działa Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.

Z raportu NFZ na temat depresji wynika, że w Polsce rośnie liczba pacjentów poniżej 18. r.ż. , którzy skorzystali z refundowanych leków przeciwdepresyjnych. W Łódzkiem w 2022 r. epizod depresyjny i zaburzenia depresyjne nawracające rozpoznano u 1803 dzieci w wieku od 10 do 19 lat, w tej grupie najczęściej chorowały dziewczynki – 1053 w wieku od 15 do 19 lat. W roku 2023 od stycznia do września epizod depresyjny i zaburzenia depresyjne nawracające 1404 dzieci od 10 do 19 lat, dziewczynki w wieku 15-19 lat chorowały najczęściej – 876 dziewczynek.

Zdarza się, że dziecko potrzebuje wsparcia w postaci leków przeciwdepresyjnych, od stycznia do maja 2023 r. leki przeciwdepresyjne (podgrupa farmakologiczna ATC) wypisano dla 4265 dzieci w wieku od 14 do 18 lat i 786 dzieci w wieku od 0 do 13 lat.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Można liczyć na realną pomoc?

Macie swoje bezstresowe wychowywanie. pisty życiowe nam urosnom tylko! 🙂

Młodzieży to nie pomoc jest potrzebna tylko wychowanie jakie kolwiek obowiązki w domu oraz zainteresowanie ze strony rodziców a ich problemy się biorą z ciągłego gapienia w telefon i braku zainteresowania oraz pomysłu na życie

Niestety. Ale to prawda. Nikt tego jednak wydaje się nie dostrzegać. Problem naszych czasów.

Bardzo szlachetne , najpierw dzieciakom chore ideologię wbijac do głów o 72 płciach potem ich leczyć

A tobie ktoś wbił chorobę psychiczną do głowy, czy taki się urodziłeś?