Strona główna Dzieje się Pabianiczanin przed kamerami. Tak było na planie filmowym

Pabianiczanin przed kamerami. Tak było na planie filmowym

4
Bardzo ciekawa przygoda i doświadczenie. Tak pracę przy filmie „Pogrom 1905. Miłość i hańba” ocenia Robert Lewera z Pabianic który został w nim statystą. I to nie koniec aktorskich doświadczeń. 

W Łodzi trwa właśnie kręcenie zdjęć do nowej produkcji Telewizji Polskiej, o charakterze historycznym. Lada dzień filmowcy pojawią się również u nas (pisaliśmy o tym TUTAJ i TUTAJ). Ponieważ byli i nadal są poszukiwani statyści, Robert Lewera postanowił wysłać swoje zgłoszenie. Do statystowania w Pabianicach. Wyszło inaczej.

– Zadzwonili do mnie w niedzielę rano, czy mógłbym być we wtorek na planie w Łodzi. Okazało się, że brakuje im mężczyzn. Więc pojechałem – relacjonuje.

Zdjęcia do filmu zaczęły się około południa, a zakończyły w nocy. Od rana trwały natomiast przymiarki i charakteryzacja. Każdy musiał zostać odpowiednio przygotowany – ubrany w strój, jaki nosiło się na początku XX wieku i… umalowany. Niektórym doklejano wąsy, innym brodę. Na planie zdjęciowym były próby, później ujęcia, potem kolejne próby do następnych scen…

Robert Lewera (na zdjęciu pierwszy z prawej) z innymi statystami.

– Zostaliśmy podzieleni na grupy. W jednej znaleźli się Żydzi, w drugiej robotnicy, taka biedota, w trzeciej, do której mnie zakwalifikowano – eleganciki – opowiada.

Statyści nie znali scenariusza, wykonywali polecenia realizatorów filmu. A do takich zadań należało m.in. krzyczenie.

– Było wiele scen, w których trzeba było głośno krzyczeć i dzisiaj, niestety, boli mnie gardło. Ale najgorsze to bolące nogi – od stania, chodzenia, stania – śmieje się Robert Lewera. – To moja pierwsza przygoda z planem filmowym. Atmosfera na planie jest wspaniała, emocje, kiedy trzeba grać z energią i wczuć się w sytuację, też niezapomniane.

Taka praca umożliwiła pabianiczaninowi poznanie z bliska filmowców, aktorów, sprzętu i technik filmowania. Poleca ją każdemu. On sam spotka się jeszcze z ekipą realizatorów w Pabianicach. I to wkrótce, bo już na początku przyszłego tygodnia.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Jestem dumny, że gwiazda polskiej kinematografii pochodzi z Pabianic….tak na marginesie, czy to jest produkt lokowany ? …

Last edited 1 rok temu by andre

Też tam statystowalem

Wreszcie nasza lokalna gwiazda może rozbłysnąć godnym blaskiem.

Widać ewidentnie, że chłop ma parcie na szkło…