Strona główna Aktualności Z miasta Nasze miasto „zagra” w nowym filmie

Nasze miasto „zagra” w nowym filmie

40
Nasze miasto posłuży jako plan zdjęciowy. Wkrótce w Pabianicach pojawi się ekipa, która będzie kręciła tutaj zdjęcia do nowego filmu Telewizji Polskiej. 

Został on zatytułowany „Pogrom 1905. Miłość i hańba”. Jak czytamy na stronie TVP, „przedstawia historię Polski i Polaków pod rosyjskimi zaborami, zwłaszcza losy dwóch niezwykłych kobiet, które w świetle rewolucyjnych nastrojów i burzliwych wydarzeń pragną zmienić swoje dotychczasowe życie”.

Realizatorzy pracowali już nad tą produkcją w Łodzi, a niedługo zobaczymy ich również u nas, na Starym Mieście. Mają tutaj być półtora tygodnia (od 6 do 16 września), chociaż samo kręcenie zdjęć potrwa według założeń tylko dwa dni. Zaplanowano je 13 i 14 września.

Wcześniej ekipę czeka przygotowanie do tego fragmentu Pabianic w taki sposób, aby nie było widać, że mamy XXI wiek, a nie początek XX wieku. Chodzi m.in. o usunięcie banerów reklamowych, znikną też znajdujące się na kamienicach bohomazy i napisy.

Materiały TVP/fot. Ola Grochowska

Gdzie będą filmowcy? Jak  usłyszeliśmy od Andrzeja Barańskiego, dyrektora Zarządu Dróg Miejskich, do którego wpłynął wniosek o zajęcie pasa ruchu, chodzi o część Starego Miasta w kwartale ulic: Sobieskiego – Warszawska – Bóźniczna – Piotra Skargi. Ekipy należy się więc spodziewać również na Poprzecznej, Szewskiej i Kościelnej.

– Dla mieszkańców obecność filmowców oznacza utrudnienia lub czasowe wyłączenia tych ulic z ruchu. O zmianach będziemy informować na bieżąco. Warto natomiast zauważyć, że mimo pewnych niedogodności stanowi to promocję miasta – mówi dyrektor.

Oprócz  Pabianic i Łodzi w filmie „zagrają” też Poznań, Sosnowiec Modlin, Radom oraz Warszawa i jej okolice.

Reżyserem tej produkcji jest Michał Rogalski („Czas honoru”, „Wojenne dziewczyny”, „Stulecie Winnych”). W rolach głównych wystąpią: Sonia Mietielica („Stulecie Winnych”), Monika Krzywkowska („Odwróceni. Ojcowie i córki”, „39 i pół tygodnia”) i Piotr Nerlewski („Wojenne dziewczyny”, „Za marzenia”). TVP zapowiada premierę filmu na połowę 2022 roku.

Co ciekawe, ponad 40 lat temu na ulicy Szewskiej kręcone były sceny do serialu „Kariera Nikodema Dyzmy”. Plenery z naszego miasta można obejrzeć w pierwszym odcinku tego legendarnego już serialu. Po ulicy Szewskiej przechadzał się główny bohater grany przez Romana Wilhelmiego.

Kariera Nikodema Dyzmy

https://youtu.be/kNYr1w3Itmg?t=2439

Ostatnio zawodowi filmowcy działali na cmentarzu komunalnym przy ul. Kilińskiego. W grudniu 2020 roku na terenie naszej nekropolii powstała część zdjęć do serialu Klangor produkowanego przez stację Canal+. W Pabianicach pracowali m.in. Maciej Musiał i Arkadiusz Jakubik (SZCZEGÓŁY).

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
40 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

fajna promo dla miasta! Przyjedź i zobacz jak wyglądały miasta z początku XX wieku! 🙂

Gratuluję pomysłu! Bo za mało utrudnień w ruchu mamy! Jeszcze brakowało nam tutaj TVP z ich cudownymi pomysłami! Brawo! Niedługo auto będzie trzeba parkować na Bugaju mieszkając na Starym Mieście, bo wszystkie ulice muszą na raz pozamykać!

Mieszkam w Pabianicach od lat i jest mi szkoda ludzi ograniczonych którzy nie doceniają wyższych wartości potrząc na czubek własnego nosa.

Powiedz to osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mają na ul. Bóźnicznej prywatne miejsca parkingowe. Powiedz to rodzicom niemowlaków, którzy będą musieli nieść swoje dzieci kilka ulic dalej, żeby je zawieść np. do lekarza. Powiedz to emerytom, którzy będą musieli chodzić kilka razy do sklepu po zakupy, bo nie mogą ich sobie przywieść pod dom samochodem. To jest proza życia tych osób, które tutaj mieszkają, a których nikt nie pytał o zdanie, czy w zamian za „wyższe wartości” chcą, aby im utrudnić dostęp do mieszkań. I to w momencie, gdy komunikacja miejska też jest ograniczona, najbliższe skrzyżowanie zamknięte i rozpoczął się rok… Czytaj więcej »

Jeszcze tego brakowało, żeby ktoś pytał mieszkańców, czy może zrobić remont drogi, czy może położyć asfalt, albo czy może pociągnąć kanalizację, czy gaz. Bo możliwe, że nie będą chcieli, gdyż niesienie niemowlaka przez 100 metrów ich męczy. Emeryci będą musieli iść kilka razy do samochodu, żeby przynieść zakupy, a nie kilka razy do sklepu.
Ciekawe jak by przebiegały dzisiejsze drogi ekspresowe i autostrady, gdyby się tak wszystkich mieszkańców pytali ?

Tak, porównujmy „nicniewnoszący” film do remontu drogi, gratuluję wyobraźni 😀 W przytoczonych przez Ciebie przykładach prace postępują etapowo, nie zamykają na raz całej ulicy a jedynie jej część. Jest to utrudnienie, ale takie, które jest do obejścia i niesie ze sobą jakąś poprawę. Natomiast w tym przypadku są zamykane 3 równoległe ulice, dochodzi do tego jeszcze ul. 3 Maja – w związku z remontem. Mamy zatem zamknięte 4 równoległe ulice w centrum i brak w ich okolicy miejsc parkingowych. Więc to nie będzie „100 metrów na niesienie niemowlaka” tylko troszkę więcej. I to tylko po to, aby zapewnić rozrywkę gawiedzi… Czytaj więcej »

Człowieku kładli u mnie asfalt to samochód parkowałem 900 !!! metrów od domu. Jak i wszyscy sąsiedzi. Z niemowlakami. I ci starzy. I biedni. I bogaci. I mali i średni. A jak robili przejazd kolejowy, to moja żona zapitalała z dzieckiem do przedszkola pieszo 3 km zamiast 1,2 kilometra w jedną stronę. Ewentualnie autobusem jak lało. I musiała za to zapłacić. Dwa razy dziennie przez ponad miesiąc. Jakie mamy wrażliwe społeczeństwo teraz. Szkoda mi Was.

Last edited 1 rok temu by Mieszkaniec

Na starym mieście w Pabianicach niczego nie trzeba zmieniać. Kamienice wyglądają raczej gorzej niż w XIX wieku. Plany wojenne i biedoty jak znalazł. Tak w tym mieście dba się o swoją historię. Jesteśmy wdzieczni wlodarzom za nic nierobienie.

Możecie się złożyć towarzyszu odkupić kino Mazur i je sobie wyremontować.
U nas ROM nigdy nie miał pieniędzy na remonty dlatego mieszkańcy założyli wspólnotę i sami remontują blok w którym mieszkają.
Dlaczego to miasto ma robić komuś prezenty i odnawiać kamienice!?

Może dlatego, że bierze od ludzi za to podatki???

Fundusz remontowy 30 zl i chca zeby miasto zrobilo remont za 2 mln.
Uchwalcie najpierw realny fundusz remontowy nazbierajcie kasy albo zaciagnijcie kredyt i go sobie splacajcie.
Bo ja place czynszu 120 zl i chce miec standard jak na osiedlu w okolicy siennej.
Chcesz miec remont !?
Z uzbieranego funduszu remontowego jet np.30 tys 2 mln miasto bierze kredyt robi remont i splacaja to mieszkancy kamienicy.
Wez kartke przejdz sie po lokatorach i zbierz podpisy kto sie zgadza na taki remont i do dzieła
Za rok bedziecie mieszkac w pałacu saskim

nie ma sensu tłumaczyć , nie zrozumie

Wytłumacz to wlascicielom w spoldzielni mieszkaniowej
Za ocieplenie i wymiane windy maja doliczona rate do czynszu do splaty.
Czasy darmo dajcie sie skonczyły.

nie tłumacz tego mnie tylko Liakon-owi, a sprawa spółdzielni to już inna sprawa

Denerwuje mnie sytuacja gdzie ludzie żeby miec lepsze warunki chodza,kombinuja szukaja zamiany wykupu zadluzonych mieszkan zeby poprawic sobie standard zrobic remont, a innii usiedli na laurach bo panstwo ma o nich zadbac i im dac . Rozwalajace sie komorki na podwórku łazienki na korytarzu kazdemu pasuje bo jak bedzie wyremontowane to podniesie sie standard i wzrosnie czynsz . Wiec nikt nie jest zainteresowany rewitalizacja Jedni placa czynsz ZGKiM 300 zl a inni robia dobry biznes wynajmujac mieszkanie za 1300 zł. Jestem przeciwny dawaniu prezentów lokalowych za darmo, miasto jako inwestor moze wylozyc i zorganizowac pieniadze ale pozniej lokatorzy powinni splacic… Czytaj więcej »

Może dlatego że jest właścicielem części z nich . Więc to logiczne że powinno je remontować .

To niech sprzeda i niech ludzie sami sobie remontuja.
Socjalizm komunizm prl już sie skonczył

Byla mozliwosc przeksztalcenia wykupienia mieszkan na wlasnosc za 10%
Ile lokatorow skorzystalo z tej mozliwosci???

Produkcja TVPis dziadowski pomiot i dziadowski film.

Czyja byłaby produkcja to jest reklama dla miasta ale ludzie ograniczeni intelektualnie tego nie ogarną

Widzę, że ma Pan jakieś kompleksy na punkcie swojego poziomu intelektualnego, bo wszystkim próbuje Pan wmawiać ograniczenia intelektualne… Nikt, oglądający w filmie zdewastowane kamienice nie będzie się zastanawiał: „gdzie oni znaleźli tak „piękną” scenerię?”. A jeśli w ogóle będzie dociekał, gdzie to było kręcone, to nadal to nie będzie dla nas żadna promocja miasta…

Zdjęcia odbywają się na terenie dawnego getta żydowskiego.
Taka to wartość medialna i promocji miasta.

W naszym mieście będą kręcone zdjęcia do serialu „Pogrom 1905”. Kiedy? Przez trzy dni – od 13 do 15 września, To historia, jaka wydarzyła się w STOLICY właśnie na początku XX wieku i w której można wziąć udział.” Treść filmu nie będzie nawiązywała do dawnego getta, nawet nie będzie miała nic wspólnego z II WŚ. Będzie przedstawiać historię Polaków mieszkających w stolicy pod rosyjskimi zaborami na początku XX w. Więc Nikt nie będzie się zachwycał „Oh! Jak pięknie zachowane kamienice należace do dawnego getta!”, bo nawet nikt z tym nie powiąże scenerii.

Dzielnice żydowskie(getta) założyli sami żydzi kiedy przybyli na nasze tereny. Dzielnice (getta) te są dowodem ze ta grupa przybyszów nie chciała się zasymilować z Polską i pabianiczanami. W II wś Niemcy na istniejących już terenach dzielnic żydowskich dokonali koncentracji społeczności żydowskiej, której zamysłem początkowym było przetrwać wojnę (nie biorę w tym udziału) a w późniejszym – utworzenie autonomii na terenie Polski. Getta kojarzone są z IIWŚ to co je odróżnia to strażnicy aszkeNAZIjscy oraz mury. Dzielnice żydowskie, getta czyli mieszkanie blisko siebie osób nie chcących przyjąć polskiego języka i zwyczajów istniały znacznie wcześniej. Oglądający film nie będzie wiązał tej sceneri… Czytaj więcej »

Zaczęło się 😁😁😁

Powitać 5g łorior🤣
Gdzie byłeś jak Cie nie było?

Narracja Brauna i Gadowskiego w pełni. Szkoda, że znów nie na temat.

A co cie to interesuje ?
Masz z tym jakis problem ?
A twoj miszcz Braun i Gadowski to jaki ma wspolny temat z filem ?
Nikt nie podejmuje tematu tylko Ty obrońca prawdy i ucisnionych

Braun i Gadowski, to właśnie twoje prawdy objawione głoszą. Ze szczególnym uwzględnieniem winy Żydów i kłamliwej plandemii. A i jeszcze Cejrowski. Tylko oni wiedzą, kto jest prawdziwym Polakiem, a kto nie. Co powinien myśleć prawdziwy katolik. Masz chyba jakaś misję powiadomić wszystkich o winie Żydów za całe zło na ziemi. Nawet ich wina, że będą kręcić film w Pabianicach 😁😁😁

A mój post dotyczył twojego komentarza, który jest jak zwykle z d…py, nie na temat.

Last edited 1 rok temu by Śmieszek

Popraw sobie czapeczke aluminiowa. Każde twoje zdanie zawiera kłamstwa uprzedzenia i zieje nienawiścią

Moje wyjaśnienie dotyczyło wątku
„Więc Nikt nie będzie się zachwycał „Oh! Jak pięknie zachowane kamienice należace do dawnego getta!”, bo nawet nikt z tym nie powiąże scenerii.”
Więc nie jest z d.. py kłamczuszku 🤭
Może to efekt Twojej walki z 5G!?
Może jednak 5G robi spustoszenie w psychice!?

Last edited 1 rok temu by Zibi

To przecież twoi idole twierdzą, że 5G uruchomi chipy podawane w szczepionce. O getciee, to akurat ty zacząłeś temat, bo nikt wcześniej nie powiązał z nim tematu kręcenia filmu. Oczywiście nie na temat.
Braun i Gadowski piszą historię całego świata. Swoją.

Last edited 1 rok temu by Śmieszek

Bo zdjecia filmowe sa na terenie dawnego getta żydowskiego w Pabianicach.Tojest Prawda i Fakt-reszta to twoje insynuacje i podjudzanie.
Tylko Ty z faktów historycznych robisz afere i teorie spiskowe. Chipy, 5G itp to twoje halucynacje kłamczuszku

Łaaaał🤩🤩🤩🤩
Nie wiedziałem że Braun i Gadowski pisali historie Pabianic
Dzięki 5G łorior 👌👍👌👍

Brawo włodarze!!! miasto rozgrzebane,że nie da się jeździć a wy jeszcze pozwalacie zamykać na kilka dni ulice które są przejezdne.Po prostu wisienka na torcie. Proponuję w tym samym czasie zorganizować jakiś wyścig kolarski i maraton,będzie komplet…..ktoś kiedyś na znaku informującym o nazwie miejscowości od strony Sereczyna nabazgrał pacanowice i niestety miał rację!!!!

Nasze miasto od lat nadaje się do kręcenia różnych filmów. Scenografii nie trzeba budować. Brud, syf, stare kamienice, dziury, rozpi…. Skansen. Brawo wy z Zamkowej!

Jaka kwota wpłynie do kasy miasta za zajęcie pasa drogowego?

Zapewne zgodna z cennikiem. Można sprawdzić w BIP.

Na Piotra Skargi przed wojną mieszkała biedota, a stan tych kamienic jest jeszcze gorszy niż w XIX wieku.
Potem partyjna biedota wyniosła się do bloków na ul. Rocha, a do kamienic weszła patologia, która mieszka za 100 zł i ma roszczenia.

Kamienice nie zniszczyly sie przez ostatni rok zaniedbań. Od 20 lat lokatorzy własciciele ROM i UM doprowadzili to tego stanu.
Kto zglosil potrzebe wyremontowania kamienicy ? Kto zainteresował sie finansami wspolnoty ? ROMu? Kto zglosil podwyżke funduszu remontowego zeby kamienice nie niszczyły sie ? Zeby wymienic drzwi, oswietlenie, brame, okna, dach, zrobic termomodernizacje.

Przecież u nas to mogliby dokręcić Stawkę większa niż życie…. W tych samych miejscach.